آموزش پاک کردن هارد کامپیوتر بدون دست خوردن سیستم عامل

در این حالت اگر اشتباهی رخ دهد گاهی سبب نابود شدن داده ها می شود اما در SSD ،، هنگام بازنویسی فایل فایل در یک موقعیت جدید کپی و سپس فایل های اصلی (قدیمی) حذف می شوند. حافظه های حالت جامد Solid State Drive یا به اختصار SSD نسل جدید حافظه های ذخیره سازی اطلاعات می باشند. نسل اول این دیوایسها از سرعت ارتباطی Gbit 1 پشتیبانی می کرد اما با نیاز روزافزون به سرعت بیشتر نسل های بعدی این اینترفیس با سرعت بالاتر تولید شد. در نسل دوم سرعت انتقال اطالاعات به s/3 گیگابیت رسید که دو برابر نسل قبلی است. RPM یعنی REVOLUTION PER MINUTE منتهی این هاردها از نظر فضا نسبت به انواع قبلی کمتر و گران هستند و نیاز به پاور قدرتمندی برای اجراء دارد به همین خاطر غالبا در سرورها مورد استفاده واقع می شود و خیلی کم کاربری عادی هم استفاده می کند این نوع هارد از Hot plugging پشتیبانی می کند که امکان جدا کردن هارد از سیستم در اثناء کار وجود دارد مثل اینکه فلش وصل باشد بدون اینکه اطلاعات موجود روی آن از دست برود. در این خصوص می توان به این نکته اشاره کرد که در HDD، هنگام بازنویسی فایل فایل در همان جای قبلی کپی می شود.

یکی از برتری های SSD نسبت به HDD، توان مصرفی آن است و نیز از نظر سایز در ظرفیت برابر از HDDD کوچک تر است. SSD از نظر نرم افزاری کاملا با HDD سازگاری دارد بطوریکه می تواند در هر کاری جایگزین HDD شود. به همین خاطر است که سرعت دسترسی در این هارد ها بسیار بالا است و این یکی از مزایای هارد SSD به هارد دیسک های سنتی به شمار میرود. هرچند حافظههای SSD گران قیمتتر هستند و شاید با بودجه خرید یک SSD با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت، بتوانید یک هارد دیسک ۱ ترابایتی تهیه کنید. شما می توانید از روشهای بالا استفاده کرده و بررسی کنید که آیا هارد دیسکتان مشکل دارد یا که خیر. همچنین این روشها می توانند در حل مشکل خرابی هارد کامپیوتر به شما کمک کنند. در حقیقت کارایی بالای هارد SSD به خاطر همین روند مستقیم و بی واسطهی دسترسی به داده ها است. نوشتن اطلاعات بر روی دیسک های سخت سنتی نیز تقریباً روند مشابهی دارد درحالی که در دیسک های سخت جامد هیچ حرکتی یا چرخشی در کار نیست. دیسک های سخت سنتی (HDD) داده ها را بر روی صفحات چرخانی ذخیره مینمایند و هر زمان که رایانه ی شما بخواهد به داده ای دسترسی داشته باشد، یک سر سوزنی (هد خواندن / نوشتن) به محل قرارگیری داده رفته و آن را میخواند و در اختیار رایانه قرار میدهد.

ولی اگر باکس های هارد را خریداری کنید می توانید چنین کاری را انجام دهید و در اصل برای اپگرید درایو خودتان دیگر نیاز نیست هزینه پکیج کامل را پرداخت کنید و فقط درایو را خریداری و داخل این قاب قرار میدهید. پیشنهاد می کنیم اگر قرار است از سیستم کامپیوتری خود استفاده های سنگینی کنید و در آنِ واحد توقع اجرا و انجام دستورهای مختلفی از سوی سیستم خود دارید حتما به سراغ خرید هارد دیسک اینترنالی بروید که از حافظه بافر یا همان حافظه Cashe موقت برخوردار است تا اطلاعات دستور شما به سیستم را برای مدت زمانی کوتاهی رد خود نگه دارد تا به محض نیاز CPU دستگاهتان آن اطلاعات را در اختیار مرکز پردازش سیستم شما قرار دهد و دستوراتتان را مو به مو اجرا نمایند. چراکه در HDD برای افزایش حجم، سازنده ها ناگزیرند از صفحات بیشتری استفاده نمایند و وقتی تعداد صفحات زیاد می شود، به دلیل اینکه فضای داخل HDD کاملا ایزوله است و هوای داخل آن نیز محدود است، با چرخش سریع صفحات، گرمای بیشتری نیز تولید می شود که برای استفاده در نوت بوک این مشکل بزرگی است و این همان چیزی است که شرکت های سازنده سعی در بهبود اجرا و سرعت آن دارند.

اما تمامی قسمت های SSD قابل خواند ن سریع هستند زیرا هیچ بخشی از آن حرکت جداگانه ندارند. هارد دیسک های HDD به طور معمول 6 وات گرما مصرف می کنند و هارد دیسک های SSD در حدود 4 وات انرژی را صرف خواهند نمود به طوری که در حالت Standby حتی به 2 وات نیز کاهش پیدا می کند که می تواند بهترین حالت ممکن برای سیستم شما به حساب آید. SSD برای افزایش فضای ذخیره سازی، مشکلات HDD را ندارد. زمانیکه HDD از کار می افتد کارشناسان اغلب قادرند حداقل مقداری از داده ها را بازیابی کنند ( البته این وابسته به علل خرابی وو شرایط فیزیکی صفحه ها دارد) که این امکان در SSD ها وجود ندارد. به محض این که روشن شد کلید Delete را فشار دهید تا وارد تنظیمات مادربرد شوید. این فرایند حتی ممکن است تا چند ساعت به طول انجامد. نگران نباشید، با اجرای این فرایند آسیبی به کامپیوتر شما نمی رسد. ۴- بررسی CHKDSK آغاز شده و بسته به سایز درایو انتخاب شده و مقدار اطلاعات ذخیره شده در آن، ممکن این فرایند چند دقیقه تا نیم ساعت به طول بیانجامد.

دیدگاهتان را بنویسید