آموزش پاک کردن هارد کامپیوتر بدون دست خوردن سیستم عامل

گاها ممکن است صدایی از هارد مانند صدای کلیک بشنوید که به معنی خراب بودن یکی از قطعات هارد می باشد. سکتور مفهوم منطقی است که بر اساس Servo گذاری که روی هارد گذاشته شده، یعنی آدرس دهی که شرکت سازنده در هارد تعبیه کرده، هارد دیسک به دایره های غیر هم شعاعِ غیرمتقاطع تبدیل میشود که ۶۳ تا ۶۳ تا به صورت سیلندرهای مختلف از هم جدا شدهاند. از این رو و به دلیل قیمت بالای هارد های اکسترنال،سوال خیلی از کاربران این است که چگونه می توان هارد اینترنال را به اکسترنال تبدیل کرد؟ این روش به این معنی می باشد که بدون اینکه نیاز باشد ابتدا بلوک های دیگر داده بررسی شوند می توان به هر بلوک داده به هر مقدار و در هر زمان دسترسی داشت. در صورتی که از سیستم عامل ویندوز 10 استفاده کرده و در پی پاک کردن هارد کامپیوتر بدون دست خوردن سیستم عامل هستید، استفاده از Reset This PC بهترین راهکار ممکن است. و در چنین مواردی فقط دو راهکار وجود دارد، یکی تعویض و جایگزینی هارد جدید و کنار گذاشتن هارد معیوب که بسیار هزینه بر است و دوم تعمیر اصولی هارد دیسک و استفاده مجدد از آن با اطمینان خاطر.

فنّاوریهای به کار رفته در ساخت این هارد اینترنال، بسیار عالی بوده و همچنین باعث بالا رفتن ضریب اطمینان هارد دیسک، کاهش مصرف انرژی، بهبود ردیابی و جابجایی اطلاعات و کاهش هزینهها میشوند. هزینه و قیمت کم و سرعت نسبتاً زیاد هاردهای اینترنال از مزایای آن و مقاومت کم آنها در برابر شرایط محیطی (مانند ضربات) و احتمال از دست رفتن دادههای نوشته شده از جمله معایب هاردهای اینترنال شناخته میشود. 64 مگابایت حافظهی کش برای ذخیرهسازی در نظر گرفته شده است تا احتمال از بین رفتن دادهها هنگام ذخیره شدن به صفر برسد. با استفاده از ابزار مخصوص ویندوز برای پاک کردن هارد کامپیوتر که در روش اول به آن اشاره کردیم، نمیتوان درایو C را فرمت کرد. 1. یک فیلتر داریم که با ابزار پلاستیکی به جداره هارد چسبیده و کلفت است. یکی از این برنامه های جنبی ابزار مدیریت دیسک (Disk management) است. IOPS نرخ ورودی یا خروجی در ثانیه است و یکی از معیارهای سرعت دسترسی به داده ها میباشد. رابط آنها SATA 6Gbps است و سرعت دیسک آن ها ۷۲۰۰ و ۵۴۰۰ دور بر دقیقه است. سرعت آن بر اساس تعداد چرخش در دقیقه (RPM) مشخص میشود. هرچه سرعت چرخش هارد بیشتر باشد، تاخیر دسترسی به دادهها نیز کمتر میشود چون چرخیدن صفحات است که سکتور دادهها را زیر هد خواندن/نوشتن قرار میدهد.

به عبارت ساده تر، همان هاردهایی که در داخل کیسها استفاده میکنیم، اغلب از نوع ۳.۵ اینچی هستند. فیلتر هوا در داخل محفظه پلاستیکی در سمت چپ پایطن آن قرار گرفته. هارد دیسکهای اینترنال یا داخلی، همان حافظههای جانبیای هستند که در داخل کیس یا لپتاپ شما وجود داشته و همه فایلها و برنامهها بر روی آن ذخیره میشوند. تکنولوژی ساخت حافظههای SSD مشابه فلش مموریها است. خرید هارد اینترنال (Internal HDD) ممکن است برای برخی از کاربران کمی مشکل باشد و دلیلش هم آشنا نبودن آنها با فاکتورها و معیارهای مهمی است که در هنگام خرید هارد باید به آنها توجه کنند و نکات قابل ذکری که باید در نظر داشته باشند. اگر قصد تهیهی بهترین هارد اینترنال بازار را دارید که سرعت زیادی داشته باشد، SkyHawk انتخاب بسیار مناسبی برای شما خواهد بود. اگر به دنبال ذخیرهسازی اطلاعات با حجم بالا هستید اما نمیخواهید هزینه زیادی کنید، این سری از هارد دیسکهای کمپانی وسترن دیجیتال یکی از بهترین گزینهها برای شما میباشد. شرکت های سازنده ، هارد های مختلفی برای کاربری های مختلف تولید می کنند. امکان ارتقاع سریع به سرعت های بالاتر با درد سر کمتر مانند ارائه رابط SATA 2 که تا ۳۰۰ مگابایت اطلاعات را در ثانیه منتقل می کند .

رابط یا درگاه هارد دیسک همان قسمتی از هارد است که با استفاده از کابل مخصوصی، هارد را به مادربورد متصل کرده و امکان خواندن اطلاعات از روی هارد یا نوشتن اطلاعات بر روی آن را به کاربر میدهد. ظرفیت این هارد دیسک 1 ترابایت و سرعت چرخش پلاترهای آن 5400 دور بر دقیقه است. همانطور که از نامش نیز مشخص است، هارد دیسک از چند صفحه تشکیل شده است که روی آن با مواد مغناطیسی پوشانده شده و دور یک محور چرخش دارد. سری گرین از هدهایی با اندازه استاندارد 3.5 اینچ و سرعت چرخش 5400 دور در دقیقه یا rpm بهره میبرند. روند کاهش ابعاد و افزایش ظرفیت هاردها ادامه پیدا کرد تا در نهایت پس از گذشت 25 سال این حافظههای داخلی قطری کمتر از 6 اینچ را داشتند. همچنین قابلیت Intelliseek برای ارائه تعادل میان عملکرد و قدرت به کار میرود، تکنولوژی Cool & Quiet بهمنظور خنک کردن هارد دیسک و تکنولوژی Advanced Format جهت افزایش ظرفیت ذخیرهسازی هارد دیسک به کار میرود.

دیدگاهتان را بنویسید