آناتومی هارد دیسک (HDD)؛ هرآنچه باید درباره ساختار آن بدانید

با این تفاوت که شیارها درصفحه گرامافون به صورت مارپیچی به مرکز صفحه منتهی میشوند ولی در هارددیسک، شیارها هم مرکزی هستند و هر چه به مرکز نزدیکتر میشویم، دایره کوچکتر میشود. سری ۱٫۸ اینچی قبلی که در ظرفیتهای ۲-۵ گیگا بایتی موجود میباشند مستقیما قابل اتصال به کامپیوترهای شخصی هستند از این دسته سری کوچکتر ۱ اینچی این سازهها ساخته شد و طراحی آن بدینگونه بود که در CF های نوع ۲ جای گیرد و این سازه همچنین برای انجام ذخیره سازی در وسسایل قابل حمل مثل دوربینهای دیجیتالی مورد استفاده قرار میگرفت. همچنین در محصولات بالارده شاهد استفاده از کنترلر اصلی پیشرفتهتر جهت پردازشهای پیچیدهتر مانند خطاهای همزمان بیشتر خواهیم بود. همچنین هارد درایوها دارای فیلترهای ورودی هوا هستند زیرا برای شناور بودن هدها بر روی صفحات نیازمند فشار هوای معینی می باشندو ایجاد کوچکترین نقصی در این فیلترها سبب بروز Head crash و از دست دادن اطلاعات عمده ای در هارد درایو و همچنین خرابی خود دیسک می شود در مقاله های بعدی به سایر مسائل و مشکلات می پردازیم. بیشتر تولید کنندگان دیسکهای سخت امروزه دیسکها خود را با پورتهای خروجی دار می سازند. اگر در حال استفاده از هارد دیسک داخلی به عنوان فضای ذخیره سازی موقت در حین کار یا سفر هستید و دستگاهی با ظرفیت بیشتر در خانه دارید که به عنوان ذخیره سازی اصلی عمل می کند ، 250 تا 500 گیگابایت کافی است.

پس اگر سیستم شما وظیفه ی ذخیره سازی فیلم های چندین دوربین را نیز بر عهده دارد و قرار است به صورت طولانی مدت این فیلم ها را نگهداری کند، این هارد یکی از بهترین هارد های اینترنال بازار برای سیستم شما به حساب می آید. با گروه بندی کردن تعدادی از سیلندرهایی که در مجاورت یکدیگر قرار دارند، پارتیشن ساخته میشود به عبارت دیگر وقتی هارددیسک را پارتیشنبندی میکنید در واقع قسمتهای لولهای شکل را روی صفحات هارد جدا میکنید. مواد مغناطیسی بکار رفته در هارد دیسکها از جنس آلیاژ پیچیدهای از کبالت است که به شکل حلقههایی هم مرکز با پهنای ۲۵۰ نانومتر و قطر ۲۵ نانومتر روی صفحهها قرار میگیرند. اندازه طراحی نسبت به نوع عملکرد در نام گذلری قطعات بیشتر مد نظر قرار میگیرد. که از این سری محصولات میتوان SD/MMC های سازگار با دیسکهای سخت را نام برد که برای کاربردهای ذخیره سازی تصویری تا ظرفیت ۴ گیگا بایت بهینه شده اند.

یک سازه رایج که امروزه به طور وسیعی از آن در ساخت اجرا کنندههای موسیقی و نوت بوکهااستفاده میشود سازه ۱٫۸ اینچی ATA-۷LIF نام دارد که دارای حدود ۱۰۰ گیگا بایت حافظه ذخیره سازی با توان تلفاتی پایین و خواندن اطلاعات به طور سریع میباشند. شیارهایی که از مرکز صفحه فاصله یکسانی دارند در تمام صفحات تشکیل دهندههارد دیسک از بالا به پایین سیلندر یا استوانه را تشکیل میدهند. هارددیسک به صورت فیزیکی از چند دیسک مغناطیسی تشکیل شده است که در فواصل بسیار کوچک روی همدیگر انباشته شدهاند و یک محور مرکزی آنها را در جای خود ثابت نگه میدارد. هر هارددیسک از تعدادی دیسک تشکیل شده است (platter) که هر دیسک یا پلتر شامل دو سطح میباشد و به ازای هر سطح یک هد خواندن و نوشتن وجود دارد که بر روی نوک یک بازویی قرار گرفته است . لازم به ذکر است این مورد با ویژگی سرعت چرخش هارد دیسک های اینترنال در رابطه مستقیم قرار داد. اگر با انجام این کار به نتیجه مورد نظر نرسیدید، بهتر است به تب Drivers رفته و گزینههای به روز رسانی و یا حذف درایور را انتخاب نمایید.

خوشبختانه علی رغم افزایش شدید قیمت هارد دیسک در هفته های گذشته، خوشبختانه هم اکنون شاهد کاهش قیمت آن هستیم و هرچه بیشتر تب و تاب ماین چیا کوین از بین برود، بازهم قیمت ها بیشتر افت خواهند کرد. این نوع حافظه که سالهای زیادی بعنوان مطرح ترین و پرمصرف ترین در بین کاربران بوده ، امروزه به دلیل شکست خوردن در رقابتِ سرعت از رقیب خود ، از بازار کنار گذاشته شده است. معمولاً اطلاعات، فایلها و برنامههای ویندوز در کنار هم روی درایو C مینشینند و اگر اتفاقی برای سیستم بیفتد همه چیز با هم از بین میرود. خب حالا باید هارد رو روی کیس نصب کنید ، معمولا زیر جایی که هارد اول بسته شده ، یه جا واسه هارد دوم در کامپیوتر هم تعبیه شده . طرف دیگه کابل رو به هارد دوم بزنید . هر چه از مرکز صفحه به طرف بیرون میرویم سکتور بزرگتر میشود. دیگر این که هد در گرامافون به صورت مارپیچی به طرف مرکز صفحه حرکت میکند در حالی که درهارد دیسک، هدها با آزادی کامل به جلو و عقب میروند.

دیدگاهتان را بنویسید