آناتومی هارد دیسک (HDD)؛ هرآنچه باید درباره ساختار آن بدانید

مجددا نیز یادآور میشویم که مسیر ابتدا و انتهای فرمان فوق بسته به مکان مدنظر و نام درایوهای شما تغییر خواهد کرد؛ مسیر اول آدرس اولیه فایل است و مسیر دوم نیز آدرس نهایی که میخواهیم به آنجا میانبر بزنیم. توجه داشته باشید که آدرس فوق بسته به نام درایوهای شما تغییر خواهد کرد. و اطمینان پیدا کنید که تنظیمات نور و کنتراست مانیتور شما بهم نریخته باشد . یک پیام خطای C: یا D: ثابت در هارد دیسک درایو نمایش داده می شود که نشان دهنده عدم کارکرد تنظیمات CMOS دیسک سخت است. Disk Controller یا کنترل کننده دیسک: این قسمت داده را همراه با دستورات تفسیر کرده و به کنترل کننده مرکزی ارسال میکند. پیچ تنظیم به صورت یک آهنربای مغناطیسی عمل میکند و یک میدان مغناطیسی تولید میکند که این میدان متقابلا بر میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط مغناطیس کنندههای موجود در بالا و پایین پیچ تنظیم تاثیر می گذارد و این فرآیند باعث میشود تا پیچ تنظیم بتواند بازوی محرک و در نتیجه نوک دیگر متصل به بازوی محرک را به حرکت در آورد.

اولین روش ساخت درایو مجازی است که به نوعی هارد جدید شما را در قالب یک میانبر پوشه نمایش خواهد داد؛ بنابراین این پوشه نمادین نقش پلی میان فایلهای شما و هارد جدید را ایفا میکند. برای پیادهسازی این روش در سیستمعامل مکینتاش، مجدد پوشه مدنظر را انتخاب کنید و میانبر آن را در هارد دوم قرار دهید. در این روش دیگر خبری از درایورهای مختلف نبوده و صرفا باید با ساخت پوشههای مجاز در آن فایلها را طبقهبندی کنید. در همان ابتدا باید این نکته را یادآور شویم که تعویض یا افزودن یک هارددیسک به یک کامپیوتر که دارای یک یا چند هارددیسک است دارای دو مرحله است. تفاوت اصلی هارد دیسک HDD و SSD این است که هارد دیسکها الکترومکانیکی هستند اما SSD ها الکترونیکی. مهمترین بخش یک هارد هستش زیرا اطلاعات روی این دیسک ذخیره میشه و مسلمه هرچه تعداد اونها زیاد باشه فضای هاردها هم بالا میره این دیسک ها با یک موتور چرخاخانده میشن. نصب نرم افزار های سنگین و یا آنتی ویروس های زیاد تنها به دلیل اینکه در سایت ها در دسترس هستند و یا توسط شرکت سازنده لپ تاپ ارائه شده اند می تواند به سلامت هارد دیسک لپ تاپ شما آسیب برساند.

به دلیل اینکه هارددیسکها به وفور ممکن است آسیب ببیند، بهصورت جداگانهای از مینبورد اصلی کامپیوتر قرار گرفتهاند،از این رو تعویض آنها به راحتی آب خوردن مثل جایگزین کردن یک پازل است. این روزها هارددیسکهای مکانیکی در ردههای قیمتی متفاوت در بازار یافت میشوند، از این رو اگر صرفا به فضای بیشتری نیازمندید بهتر است به جای تعویض کل سیستم، یک هارد جانبی به آن اضافه کنید. از این رو مسیر اول مکان اصلی پوشه رابط را نشان میدهد و مسیر دوم محل قرارگیری نهایی آن را؛ البته اگر این روش برای شما کمی مشکلساز است، میتوانید از نرمافزارهایی مانند Link Shell Extension یا برای استریم کردن بازی از Steam Mover استفاده کنید. SSD هارد که مخفف solid-state drive می باشد و ترجمه فارسی آن درایو حالت جامد یا درایو حالت خشک نیز گفته می شود در سال 1991 توسط شرکت SanDisk ساخته شد که دارای ظرفیت ذخیره 20 مگابایت بود. سیگیت همچنین اولین هارد درایو ۱۰۰۰۰ RPM را در سال ۱۹۹۶ و اولین هارد درایو ۱۵۰۰۰ RPM را در سال ۲۰۰۰ ارایه داد. در سال ۱۹۸۶ اپل یک پورت SCSI در پشت قطعه مزبور افزود که ارتباطات خارجی را امکان پذیر می نمود.

از جمله مزایا این هارد میتوان به طول کابل کمتر، انتقال سریعتر اطلاعات و ارتباطات بهینهتر اشاره کرد. برای مثال در نمونههای بسیار حجیم میتوان تا ۲۵۶ مگابایت حافظه موقت از نوع DDR3 را شاهد بود. سازگاری بسیار مناسب در انواع کانفیگ های RAID و همچنین پشتیبانی از فیرمورهای مخصوص NAS از جمله خصوصیات برجسته این هارد دیسکها می باشد. هارد دیسکها و SSD ها دارای انواع مختلفی هستند. اگرچه در سالهای اخیر شاهد افزایش میزان محبوبیت انواع جدید حافظهها از جمله درایو حالت جامد (SSD) با سرعتهای بسیار بالا بودهایم، اما هارد دیسکها هنوز به عنوان یکی از روشهای ارزان جهت ذخیرهسازی حجم عظیمی از اطلاعات به شمار میروند و به نظر میرسد تا پایان پشتیبانی از آنها توسط سازندگان فاصله به نسبت زیادی داریم. پس از آنکه به تفاوتهای میان هاردهای HHD و حافظههای SSD پی بردید، نوبت به انتخاب قطعه مورد نظر با توجه به بودجه، فضای مورد نظر و صد البته میزان ابعاد و ضخامت آن میرسد. ساختار داخلی آن از بخش ها و قطعات متحرک مکانیکی تشکیل شده است. شرکت IBM همواره یکی از پیشتازان عرصه کامپیوتر بوده و هست، به طوریکه تاریخچه هر مولفه از کامپیوتر را که میخوانیم ردپایی از این شرکت آمریکایی به چشم میخورد، در مورد حافظه داخلی نیز این موضوع صادق است.

دیدگاهتان را بنویسید