ارتقا هارد کامپیوتر در محل

اولین اپل مکینتاش بین سالهای ۱۹۸۴ و ۱۹۸۶ ساخته شد که یک ساختمان کاملاً بسته داشتند و هیچ دیسک سخت داخلی و یا خارجی دیگر را پوشش نمیداد. نوع اول هارد دیسک ها از نوع سبز رنگ هستند و در کامپیوتر ها مورد استفاده قرار می گیرند چرا که عمر آن ها مناسب کامپیوتر استو همچنین قابلیت تحمل فشار وارده از یک رایانه را دارند. سری ۱٫۸ اینچی قبلی که در ظرفیتهای ۲-۵ گیگا بایتی موجود میباشند مستقیما قابل اتصال به کامپیوترهای شخصی هستند از این دسته سری کوچکتر ۱ اینچی این سازهها ساخته شد و طراحی آن بدینگونه بود که در CF های نوع ۲ جای گیرد و این سازه همچنین برای انجام ذخیره سازی در وسسایل قابل حمل مثل دوربینهای دیجیتالی مورد استفاده قرار میگرفت. برای خواندن و نوشتن اطلاعات روی صفحات هدهایی تعبیه شدهاند که قابل حرکت هستند. این صفحات حول این محور میچرخند و میتوانند اطلاعات مغناطیسی را در هر دو روی خود ثبت کنند.

تولید کنندگان دیسکهای سخت شروع به بازار یابی برای مصرف کنندگان، همانند شرکت OEMs نمودند و در اواسط ۱۹۹۰، دیسکهای سخت در هر مغازه جزئی فروشی نیز یافت میشد. فایل نامی دیگر برای مجموعه ای از بایت ها است که بنوعی در آنها اطلاعاتی مرتبط به هم ذخیره شده است . اکثر هارد درایوها که درکامپیوترهای شخصی از آنها استفاده میشود حدود ۳٫۵ اینچ عرض دارند و این در حالیست که لپ تاپها و کامپیوترهای قابل حمل حدود ۲٫۵ اینچ عرض دارند. سرعت انتقال اطلاعات در قسمت داخلی در بازه ۴۴٫۲ مگابایت در ثانیه تا ۷۴٫۵ مگابایت در ثانیه تغییر میکند و این در حالیست که سرعت انتقال اطلاعات در واحدهای خارجی ۷۴٫۰ مگا بایت در ثانیه تا ۱۱۱٫۴ مگا بایت در ثانیه متغیر است. سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات به وسیله این درگاه به حدود 150 مگابایت بر ثانیه خواهد رسید. امروزه بسیاری از کامپیوترها بههارد دیسکی با ظرفیت بالا مجهزهستند اما از این فضا به نحو مناسب استفاده نمیشود. یک سازه رایج که امروزه به طور وسیعی از آن در ساخت اجرا کنندههای موسیقی و نوت بوکهااستفاده میشود سازه ۱٫۸ اینچی ATA-۷LIF نام دارد که دارای حدود ۱۰۰ گیگا بایت حافظه ذخیره سازی با توان تلفاتی پایین و خواندن اطلاعات به طور سریع میباشند.

این نوع هارد دیسکها به آداپتور برق نیاز ندارند و در واقع دارای دو کابل هستند، یکی کابل دیتا و دیگری کابل برق. بیشتر تولید کنندگان دیسکهای سخت امروزه دیسکها خود را با پورتهای خروجی دار می سازند. چندین زوج پین برای تامین برق هارد دیسک در ولتاژهای مختلف (۳.۳، ۵ و ۱۲) در نظر گرفته شده است؛ اما بیشتر آنها مورد استفاده قرار نمیگیرند زیرا هارد دیسکها در حالت عادی به انرژی چندان زیادی جهت عملکرد صحیح نیاز ندارند. در اواخر ۱۹۹۰ پورتهای خروجی با سرعت بالا مانند USB و Fire Wire باعث شدند سیستمهایی با دسکهای خارجی در انواع کامپیوترهای شخصی بیشتر مورد توجه قرار گیرند به خصوص برای استفاده کنندگان از لپ تاپها، کاربرهایی که از سیستمعامل لینوکس استفاده میکنند و همچنین کاربرهایی که می خواهند مقدار زیادی اطلاعات را بین دو یا چند منطقه مبادله کنند . تمام نکات گفته شده در این مطلب بر روی قیمت هارد دیسک اینترنال تاثیر می گذارند که خوب البته در بازار امروز بیشتر میزان ظرفیت این نوع از قطعات کامپیوتری است که قیمت آن ها را کم و زیاد می کند؛ ولی خوب با این حال باز ما توصیه می کنیم در هنگام خرید یک سخت افزار رایانه حواستان را متوجه همه جوانب آن نمایید.

همچنین سری ۰٫۸۵ اینچی نیز وجود دارد که کارخانه توشیبا آن را برای استفاده در سیستم تلفنهای همراه و کاربردهای مشابه عرضه کرده است. در اوایل سال ۲۰۰۷ کارخانجات تولید هارد، اقدام به فروش SATA و SASهای ۲٫۵ اینچی برای استفاده در کامپیوترهای شخصی و اداری نمودند. در ادامه برخی از صداهایی را که ممکن است هارد درایو تولید کند، در ویدئوها میتوانید مشاهده کنید. بنابراین بهتر است از نرم افزارهای مهمتر و معروفتر در این زمینه استفاده کنید. حال که با مفهوم این موضوع آشنا شدیم، بهتر است با انواع هارد نیز آشنا شویم. درایو هایی که شامل SCSIهای خارجی بودند در میکرو کامپیوترهای قدیمی نیز بسیار مورد استفاده قرار میگرفتند مانند سری اپل ۲ که به طور وسیعی در سرویسها مورد استفاده بودند.(کاربردی که همچنان نیز مورد توجه است). هاردهای قدیمی تر که ظرفیت کمتری نیز داشتند بر حسب مگا بایت بیان میشدند. البته امروزه با پیشرفت فناوری و صنعت محصولات دیجیتالی، شما می توانید با هر مدل کامپیوتر قدیمی و جدیدی که دارید با استفاده از رابط های مبدل انواع و اقسام قطعات مورد نیازتان را بر روی مادربرد سیستم خود نصب نمایید. ابزار اطلاعات سیستم ویندوز (Windows System Information tool) یک ابزار جالب است که برای رفع تضادهای سخت افزاری و همچنین نمایش اطلاعات پایه در مورد هر یک از قطعات کامپیوتر استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید