اصطلاحا به اسپیندل Servo Motor میگویند

این ویژگی قادر است بخشی از مشکلات مرتبط با فایلها و اپلیکیشنهای معیوب، مشکلات استارتآپ، و همینطور مشکلات هاردهای اکسترنال را شناسایی و برطرف کند. بهترین کار استفاده از یک ابزار کارآمد مانند CleanMyMac X است که اپلیکیشنها و فایلهای مرتبط با آنها را به طور کامل از سیستم حذف میکند. در چنین شرایطی با استفاده از ابزار CleanMyMac X میتوانید مجوزها را به حالت بهینه خود بازگردانید. بهعنوان مثال، اگر دستگاه USB شما در ترتیب راهاندازی بایوس وجود داشته باشد، میتوانید از یک فلش درایو استفاده کرده و بوت را از این طریق انجام دهید. شما میتوانید با استفاده از Launchpad و یا کشیدن آیکون اپلیکیشنها درون سطل آشغال این کار را انجام دهید. در سال 1971 میلادی شرکت General Digital Corporation آغاز به کار کرد، این شرکت پس از چند سال با نام Western Digital فعالیت خود را ادامه داد و به یکی از برندهای محبوب در زمینه تولید هارد دیسک تبدیل شد. روند کاهش ابعاد و افزایش ظرفیت هاردها ادامه پیدا کرد تا در نهایت پس از گذشت 25 سال این حافظههای داخلی قطری کمتر از 6 اینچ را داشتند. اگر قرار باشد داده ها خوانده شوند کنترل کننده ی دیسک یا همون Disk Controller یک پیام به Actuator ارسال می کند پس از ارسال پیام هنگامی که این قسمت پیام را دریافت می کند Head را به قسمت مورد نظر داده مربوط را در Platter ذخیره کرده است هدایت میکند.

فایل ها و داده های که روی هارد ذخیره می کنید در این و در قسمت های بسیار ریزی که به آنها داده می گویند ذخیره می شود تقریبا هر سکتور می تواند یک بیت را ذخیره کند و می تواند گفت در هر اینچ از این صفه ها حدودا ۳۰۰۰۰ سکتور موجود می باشد جنس Platter معمولا از سرامیک یا شیشه می باشد وهمین موضوع خواصیت مغناطیسی بودن این قطعه را از بین می برد . وظیفه این قسمت فقط چرخاندن صفحات می باشد، به طوری که هد بتواند تمام داده های دیجیتالی را بر روی صفحات بخواند و بنویسد. تمام کامپیوترها، لپ تاپها، سرورها و دوربینهای مداربسته به هارد احتیاج دارند، در نتیجه این سخت افزارها از بازار پررونق و گستردهای برخوردار هستند، از اینرو کمپانیهای صاحب نامی در این زمینه وارد شدهاند و به تولید انواع هارد دیسک میپردازند. این حافظه تقریبا تمام اطلاعات مورد نیاز کاربر از سیستم عامل تا برنامهها و فایلها را ذخیره میکند، بنابراین قطعهای بسیار حائز اهمیت محسوب میشود. هادر اینترنال وسیلهای برای ذخیره سازی مغناطیسی اطلاعات در کامپیوتر است. معمولاً هرچه فضای ذخیره سازی بیشتر و سرعت بیشتر باشد ، هارد دیسک داخلی گران تر می شود. هد حرکت میکند و به واسطه این حرکت، دادهها بر روی دیسک ذخیره و یا خوانده میشوند.

هرچند بیشتر تولید کنندگان سرعت هارد یا RPM آن را بر روی قاب خارجی هارد قید می کنند. شما می توانید با مراجعه به نمایندگی تعمیرات تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر در کرج، به تعویض هارد دیسک قدیمی سیستم و ارتقای آن به یک هارد SSD پرداخته تا علاوه بر افزایش فضا و ظرفیت خالی، سرعت سیستم خود را نیز تا حد بسیار زیادی افزایش دهید. امروزه افراد برای بالا بردن سرعت کامپیوتر و لپتاپ خود دست به ارتقا اجزای مختلف کامپیوتر خود میکنند و یا سیستم هایی با کانفیگ بالا خریداری میکنند و هزینه ی زیادی میپردازند اما از هاردهای معمولی دیسک سخت یا همان HDD ها استفاده میکنند. چرا که سرعت بالا و قابلیت اطمینان فوق العاده همره با لرزش بسیار کم و توانایی عملکرد در حرارت و گرمای بالا از ویژگی های هارد طلایی می باشد. حافظه های پرسرعت SSD در دو ساختار ارائه می گردند ؛ کارت SSD و ماژول SSD . در دو سایز LFF که نشاندهنده قطر 3.5 اینچی دیسک است و سایز SLL قطر دیسک در این هارد 2.5 اینچ است. در اوایل دهه 60 میلادی اکثر مشتریان کامپیوترهای اولیه IBM، برای خرید هارد ابراز تمایل کردند، اما فضای کافی برای نگهداری از این حافظههای غول پیکر را نداشتند، در نتیجه آی بی ام باید راه حلی را برای کاهش ابعاد این سخت افزارها پیدا میکرد.

ارزش اطلاعات و حفظ و نگهداری از آن، همواره دغدغه همه افراد است. اول از همه ، به فضای واقعی مورد نیاز خود فکر کنید. در حالت عادی درایوهای اکسترنالی که به صورت Ext2 یا Ext3 فرمت شده باشند در macOS قابل شناسایی نیستند. سپس باید فایل فرمت هارد دیسک را تغییر دهید تا توسط مک نیز قابل شناسایی باشد. درایو اکسترنال Ext2/Ext3 را به مک متصل کنید و در ابزار Disk Utility آن را پیدا کنید. بدین منظور ابتدا باید هارد اکسترنال خود را به کامپیوتری که آن را شناسایی میکند متصل کنید. پورت یا درگاه اتصال (Port) : هاردهای اینترنال امروزی معمولاً از طریق پورت ساتا به مادربرد متصل میشوند. به این ترتیب مشتریان میتوانستند هارد را با ظرفیت دلخواه سفارش دهند. حافظه بافر سرعت عملکرد هارد را افزایش میدهد، بافر حافظهای موقت است که میان هارد دیسک و پردازنده قرار دارد، به این ترتیب اطلاعات هنگام خوانده یا نوشته شدن، بهطور موقت روی این بافر ذخیره میشوند تا سرعت دسترسی به آنها افزایش پیدا کند. هارد دیسک کامپیوتر و نوار کاست هر دو برای ذخیره سازی مغناطیسی استفاده می شوند و به آسانی می توان اطلاعات را حذف و دوباره بازنویسی کرد. پیش از آنکه هارد کامپیوتر خلق شوند، برای ذخیره سازی اطلاعات از نوارهای کاغذی سوراخدار استفاده میشد، اما با تولید این حافظههای داخلی به مرور این نوارهای کاغذی حذف شدند.

دیدگاهتان را بنویسید