اصطلاحا به اسپیندل Servo Motor میگویند

هارد اینترنال B21 300GB SAS 10K Server یکی از محصولات این کمپانی است که ۴۵۰ گرم وزن دارد و بهصورت ایمن در کیس کامپیوتر قرار میگیرد. اگر مطمئن هستید که بیشتر از ۱ ترابایت از حافظه آن استفاده نخواهید کرد، لازم نیست پولتان را برای هاردی با حجم بیشتر صرف کنید بجای آن می توانید بر روی معیارهای دیگر تمرکز کنید. مشکل اینجاست که هزینه حافظههای SSD بالاتر از هارد دیسکها است و با هزینه خرید یک SSD کمتر از ۲۵۶ گیگابایتی میتوانید یک هارد دیسک ۱ ترابایتی را تهیه کنید. هارد اینترنال یکی از اجزای داخلی اساسی کامپیوتر است، چرا که نرم افزار و فایلهای شخصی کاربر را در خود ذخیره میکند. استفاده از یک SSD باعث افزایش سرعت سیستم شما شده، اجرا و کپی فایلهای سنگین را سرعت میبخشد و بارگذاری بازیها هم زودتر انجام میشود. روی بورد، پردازش ها انجام میشود و اطلاعات به VCM ارسال میشود و VCM هد را به نقطهای که باید، میبرد.

IBM در سال ۱۹۶۰ فلاپی دیسک ها را عرضه کرد که قطر دیسک در آنها ۸ اینچ بود و فقط میتوانستند اطلاعات را بنویسند و در اصطلاح Read Only بودند. هارد دیسکها در انواع مختلف و اندازههای گوناگون به بازار عرضه میشوند. IBM اولین هاردی که ظرفیت ذخیره سازی یک گیگابایت را داشت در سال ۱۹۸۰ عرضه کرد. هارد دیسک (HDD) ، که به عنوان هارد دیسک یا دیسک ثابت نیز شناخته میشود ، یک دستگاه ذخیره سازی الکترونیکی و مکانیکی اطلاعات است. سرعت هارد درایو یعنی هارد چقدر سریع میتواند اطلاعات را بنویسد یا بخواند. اول اینکه کیس شما چقدر فضا دار اختیار شما میگذارد و مادربرد شما توانایی پشتیبانی از چه نوع حافظهای را دارد. و یا در شرایط و محیطی که از هارد استفاده میشود گرد و خاک زیادی باشد. اگر تغییر محسوسی را میخواهید، حتماً توصیه میکنیم از یک حافظه SSD استفاده کنید. از RPM های استاندارد میتوان به نوع 5400 و 7200 آن اشاره کرد. معمولاً درایوهای SSD از استاندارد M.2 برخوردارند و به جای اتصال از طریق کابل SATA به مادربرد، در داخل یک اسلات مخصوص قرار میگیرند. انتقال اطلاعات از یک هارد به SSD به راحتی توسط یک کابل USB انجام میشود.

هارد دیسک در کامپیوتر حکم حافظه ی بلند مدت برای ذخیره اطلاعات را دارد. این طوفان باعث میشود هوا به زیر فلپ برود و آن را بلند کند. این رابط به کنترل کننده هارد اینترنال رایانه متصل میشود و هارد را قادر میسازد تا با مادربرد ارتباط برقرار کند. اطلاعات با هد مغناطیسی روی پلاتر نوشته میشود. فایل معمولا بین چند پلاتر تقسیم شده در نتیجه هد باید بین مکانهای مختلف حرکت کند تا به تمام اطلاعات دسترسی یابد. اگر هارد دیسک در خلا باشد اصلا نمیتواند کار کند چون فلپ نمیتواند بلند شود و پروازی صورت نمیگیرد. در این مقاله به هارد دیسک چیست و چگونه کار میکند میپردازیم. مطالعه مقاله “هارد اکسترنال، مزایا و معایب آن و نحوه رفع خطا و ارتباط با سیستم های مختلف” را از دست ندهید. اما اگر میخواهید آن را مستقیماً به هارد جدید انتقال دهید، باید به دنبال یک سوکت IDE1 با دو کانکتور بگردید. چون موتور ویژهای است، به سادگی نمیتوانید تعویضش کنید و یا پلیت های هاردی را در هارد دیگر قرار دهید. اندازه هارد اینترنال چقدر میتواند باشد؟

سرعت این هارد به دلیل نوع اتصال، کمتر از هارد اینترنال است اما قطع و وصل کردن اتصال آن آسان است. مثلا باز کردن یک فایل ورد با HDD زمان ۳۲ ثانیه را لازم دارد ولی در عرض کمتر از ۲ ثانیه با SSD باز میشود. لازم به ذکر است که به این نکته مهم اشاره کنیم اگر به دنبال سرعتی بالاتر با امنیت بیشتر هستید حتما سری به حافظه های SSD بزنید . استفاده از SSD در لپ تاپ باعث میشود عمر باتری لپ تاپ بیشتر شود؛ بنابراین، اگر در کنار موارد ذکر شده، سرعت درایو و کاهش مصرف انرژی برای شما مهم است، از SSD استفاده کنید و مطمئن شوید دستگاهتان با آن سازگار است. اگر قصد ارتقا هارد کامپیوتر خود را دارید، لازم به ذکر است که در حال حاضر قیمت خرید یک هارد دیسک ۱ ترابایتی با برند وسترن دیجیتال با قیمتی حدود ۱ میلیون تومان به فروش میرسد. در این نوع حافظهها با وجود قطع شدن و نبود جریان برق، همچنان اطلاعات باقی میمانند و دادهها حفظ میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید