انواع هارد برای کامپیوتر لپ تاپ دستگاه ضبط کننده و تفاوت آنها – الرت ایران

سومین قطعهای که در پرسش هارد دیسک چیست باید بررسی شود، هد و بازوی جابجا کنندهی آن است. برای هر پلاتر دو قسمت بازوی مکانیکی همراه با سر Head وجود دارد. هر پلاتر به دو سر خواندن / نوشتن نیاز دارد. داخل هارد دیسک ها، فیلتر هوا قرار دارد تا ذرات میکروسکوپی و ریز هوا را بگیرد و از نشستن آن ها روی پلاتر ها جلوگیری کند. بخش مرکزی پلاتر شامل یک موتور استوانه ای است که وظیفه چرخاندن دیسک ها را بر عهده دارد. این عدد برای تبدیل شدن به کیلوبایت باید تقسیم بر عدد ۱۰۲۴ شود. از دیگر موارد مهمی که به هنگام انتخاب و خرید هارد دیسک اینترنال باید به آن توجه داشته باشید، نام برند و کمپانی سازنده این مدل از قطعات الکترونیکی است که البته امروزه در بازار کشورمان شما می توانید با هاردهای مختلفی مواجه شوید که با نام های گوناگونی طراحی و تولید شده اند. البته امروزه با پیشرفت فناوری و صنعت محصولات دیجیتالی، شما می توانید با هر مدل کامپیوتر قدیمی و جدیدی که دارید با استفاده از رابط های مبدل انواع و اقسام قطعات مورد نیازتان را بر روی مادربرد سیستم خود نصب نمایید.

لازم به ذکر است این مورد با ویژگی سرعت چرخش هارد دیسک های اینترنال در رابطه مستقیم قرار داد. در واقع، با خرید هارد دیسک اینترنال SSD گویا یک فلش بزرگ خریداری کردهاید که از چیپهای بسیار قوی استفاده میکند. یادتان باشد اگر قرار است از چنین هاردهایی در محیط هایی با دوربین های متعدد استفاده کنید حتما باید هارد انتخابی شما از امکان ساپورت ۶۴ دوربین نیز برخوردار باشد. شما عزیزان می توانید با مطالعه هر مورد به اطلاعات بیشتر در خصوص محصول انتخابی تان دست پیدا کنید. هاردهای مخصوص ذخیره ساز اطلاعات شبکه نیز بایستی همانند مدل های دیتا سنتری باشند. هارد قرمز: بهمنظور استفاده در شبکه و واحد NAS طراحی شده است. زمانی که هارددیسکی با ظرفیت ۱ ترابایت خریداری می کنید ، در اصل یک هارددیسک با ظرفیت ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ بایت را خریداری می کنید. اینکه چه حجمی از اطلاعات را می توان روی هارد ذخیره کرد بستگی به ظرفیت آن دارد.

SAS مخفف Serial Attached Scsi است؛ و سرعت انتقال اطلاعات ۷۶۸ مگابایت میباشد. درایوهای SCSI را می توان به صورت داخلی یا اینترنال و خارجی یا اکسترنال به کامپیوتر و لپ تاپ وصل کرد. بد نیست بدانید این مدل هارد دیسک در حقیقت فضای ذخیره ساز اطلاعات و دیتاهای مهم سیستم شما در بخش داخلی آن است و بی اغراق یکی از مهمترین قطعات داخل کیس و یا لپ تاپ همیشه همراهتان می باشد. ساختار داخلی آن از بخش ها و قطعات متحرک مکانیکی تشکیل شده است. این هارد دیسک ها اغلب در کامپیوترهای شخصی دسکتاپ (Desktop PC) استفاده می شوند. برای شما پیش آمده، برای یافتن اطلاعاتی در زمینه هارد دیسکها در ادامه با ما همراه باشید. این درایوها داده را با استفاده از مغناطیس ذخیره می کنند. با توجه به حجم اطلاعات میتوانید از هارد اکسترنال، فلش مموری یا فضای ذخیرهسازی ابری استفاده کنید. پس یکی از فاکتورهایی که هنگام خرید باید به آن توجه کنید RPM (Revolution per minute) یا همان دور در دقیقه است. هاردهایی که برای حفظ و نگهداری اطلاعات دیتا سنترها مورد استفاده قرار می گیرند، باید از هر نظر بهترین باشند. پس برای اطمینان از اطلاعات خود بکاپ بگیرید. به طور کلی انجام خدمات تعمیر هارد نیاز به تخصص و تجربه وافر دارد، زیرا این مسیر، مسیری طولانی و حساسی است که نباید سهل انگاری در آن صورت بگیرید.

همچنین باید آرشیوی مطمئن برای تعویض هد، تعویض سیلندر هارد و تعمیرات بورد هارد فراهم باشد تا عملیات تعمیر با موفقیت انجام شود. نکته مهم بعدی در خصوص تهیه کردن یک هارد دیسک اینترنال خوب و باکیفیت توجه به ظرفیت آن است که اتفاقا در این خصوص نیز باز شما خریداران عزیز باید به نوع نیاز و حجم کاری خود با کامپیوتر شخصی تان توجه نمایید؛ مثلا اگر یک کاربرد رایانه ای عادی هستید باید به سراغ خرید هاردی با میزان ظرفیت ۵۱۲ گیگابایتی یا نهایتا یک ترابایتی بروید و از خرید هاردهای داخلی با گنجایش بیشتر خودداری کنید که تنها سبب هدر رفتن منابع مالی تان می شوند. متاسفانه استفاده از این مدل هاردها با توجه به ظرفیت و همچنین سروصدای بسیار زیادی که هنگام شروع به کار دارند، در سیستم های خانگی و گیمینگی غیر ممکن است. هاردهای اولیه که در کامپیوتر مورد استفاده قرار می گرفتند بسیار کم ظرفیت بودند و به تدریج هاردهایی با ظرفیت 120 گیگابایت، 320 و 500 گیگابایت ساخته و در کامپیوترها مورد استفاده قرار گرفتند. اگر جزء این دسته از افراد هستید، هارد 500 گیگ برای شما انتخاب مناسبی خواهد بود. SCSI: این پورت در گذشته بسیار محبوب بود و امکان اتصال ۸ یا ۱۶ دستگاه به یک پورت را فراهم می کرد اما اکنون محبوبیت SATA بیتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید