انواع هارد برای کامپیوتر لپ تاپ دستگاه ضبط کننده و تفاوت آنها – الرت ایران

فرم فاکتور آن ها مشابه با HHD های ۲٫۵ اینچی است و به راحتی در اکثر دستگاه ها نصب می شوند. دلیل سوم اینکه اگر شما هارددیسکی دارید که حاوی اطلاعات است و میخواهید آن را بازیابی کنید به راحتی میتوانید آن را به یک هارددیسک خارجی تبدیل کرده و اطلاعات خود را بازیابی کنید. Clonezilla از فایل سیستمهای بیشماری پشتیبانی کرده و حتی چند ابزار پایه برای رفع مشکلات بوت را نیز شامل میشود. به طور مثال سکتور های درگیر فایل های مربوط به سیستم عامل که مدام در حال استفاده هستند به سرعت عمر مفیدشان به اتمام رسیده و دچار بدسکتور میشوند. بعد از کمی بررسی متوجه خواهید شد با انجام اینکار علاوه بر کمک به حفظ محیط زیست میتوانید با کمترین هزینه از قطعات سخت افزار کامپیوترها یا لپ تاپ های قدیمی خود بهترین استفاده لازم را ببرید. قیمت SSD NGFF M.2 کمی بیشتر از SATA SSD است اما با mSATA SSD قابل مقایسه است. سرعت درایوهای mSATA SSD با SATA SSD قابل مقایسه است اما مورد دوم کمی گرانتر است. SSD های mSATA کوچکتر از SATA SSD هستند و برای ابزارهای محاسباتی کوچک مناسب هستند.

همان طور که بالاتر اشاره شد ، رابط SATA سرعت بسیار بالایی را برای انتقال بین حافظه و مادربورد ایجاد نمی کند ، اما رابط های PCIe صرفا برای ایجاد ارتباط موثر بین حافظه و کامپیوتر ساخته شده تا انتقال اطلاعات با سرعت بسیار بیشتر ( حداکثر 4 گیگابایت در ثانیه ) انجام پذیرد . حافظه های SSD SATA NGFF M.2 برای کاربرانی که دسکتاپ، لپ تاپ یا دستگاه های محاسباتی دارای اسلات M.2 دارند، مناسب است. دستگاههای مدرن از جمله رایانههای دسکتاپ، لپتاپ، اولترا بوک و نوتبوک دارای اسلات M.2 هستند. SSD های M.2 NVMe PCIe (که به آنها SSD های NVMe گفته می شود) از همه SSD هایی که قبلا ذکر شد، سریعتر هستند. در ادامه انواع هارد را معرفی می نماییم و تفاوت آن را با برخی از وسایل که بسیاری از افراد، با آن اشتباه می گیرند را بیان می کنیم. درایو ذخیره سازی غیر فرار است ، به این معنی که داده ها حتی اگر کامپیوتر را خاموش کنید ذخیره می شوند. رابط های M2 در انواع قدیمی تر لپ تاپ ها پیدا می شوند اما به ندرت می توان آنان را در رایانه های دسکتاپ دید.

در حالی که مادربردهای جدید دارای اسلات های M.2 هستند که میتوانند با SSD های NVMe کار کنند. هارد دیسک هاى جدید از مقدار حافظه بیشترى استفاده مى کنند، مانند هارد هشت مگابایتى Sata که بسیار سریع تر از هاردهاى موجود در بازار است. که اکثر کاربران این هارد اینترنال از آن راضی بوده اند. این قطعه از اهمیت بالایی برخوردار است و به عنوان ذخیره کننده اصلی دادهها از آن یاد میشود. هد حرکت میکند و به واسطه این حرکت، دادهها بر روی دیسک ذخیره و یا خوانده میشوند. IDE مخفف عبارت Integrated Drive Electronics است و اشاره به سبک انتقال اطلاعات از طریق کابل و رابط آن دارد. ولی هارد دیسکها سر انجام از کار میافتند چونکه وسایلی مکانیکی هستند و سرانجام فرسوده خواهند شد ولی شایع ترین دلیل برای از کار افتادن یک هارد دیسک قبل از سر آمدن عمر طبیعیش آسیبهای فیزیکی می باشد مثل ضربه خوردن و تکان خوردن در زمانی که فعالیتی انجام میدهد. لایه مغناطیسی یک نوار کاست بر روی یک سطح پلاستیکی نازک پخش می شود ولی لایه مغناطیسی یک hard disk بر روی یک دیسک شیشه ای و یا یک آلومینیوم قرار دارد.

در یک نوار کاست ، هد مربوط به خواندن / نوشتن می بایست سطح نوار را مستقیما” لمس نماید. معمولا افرادی که به حجم و ظرفیت بالایی نیاز دارند درایو ویندوز را با SSD و بقیه درایوها را با هارد دیسک راه اندازی می کنند. یک بازوی بسیار حساس و دقیق مکانیکی است که وظیفه دارد تا Head را برای خواندن اطلاعات به نقطه مورد نظر از مرکزی ترین نقطه تا کناری ترین نقطه Platter یا دیسک ببرد. ابتدا از فایلهای مهم بکاپ تهیه کنید. برای یادگیری نصب هارد در کامپیوتر، به مطلب آموزش نصب هارد SSD روی لپ تاپ و کیس کامپیوتر مراجعه کنید. وقتی صحبت از ارتقاء سخت افزاری کیس های کامپیوتری می شود ، اولین موردی که به ذهن هر کاربری می رسد ، ارتقاء ظرفیت و یا تغییر نوع حافظه اصلی است ؛ حتی با وجود استفاده روزافزون کاربران از حافظه های اکسترنال و ابری ، از اهمیت ارتقاء حافظه اینترنال کامپیوتر کاسته نشده است .

دیدگاهتان را بنویسید