انواع هارد دیسک کامپیوتر را بشناسید

از طرفی یک سیستم عامل ویندوز 10 سالم عاری از فایلهای زائد در انتها در اختیار دارید! به عنوان مثال ، SSD اولیه ممکن است دارای سیستم عامل و نرم افزار نصب شده باشد و از یک HDD ثانویه ممکن است برای ذخیره اسناد ، بارگیری ها و فایل های صوتی یا تصویری استفاده شود. به همین خاطر به طور مثال سرعت چرخش هارد ساتا بین ۵۴۰۰ تا ۷۲۰۰ RPM است در حالی که در هارد SAS تعداد چرهش دیسک ها ۷۲۰۰ تا ۱۵۰۰۰ RPM می باشد. به خاطر سرعت دادن انتقال داده ها بین هارد و کامپیوتر این نوع هارد در سال ۲۰۰۳ و یا اواخر ۲۰۰۲ ظهور پیدا کرد به این هارد در سابق PATA می گفتند که حرف P به کلمه Parallel اشاره دارد حافظه های SATA جایگزین سیستم PATA شدند. بعد از پایان کار، حتما حرف درایو متعلق به دیسک را برای مراحل بعدی به خاطر بسپارید.

به همین خاطر است که سرعت دسترسی در این هارد ها بسیار بالا است و این یکی از مزایای هارد SSD به هارد دیسک های سنتی به شمار میرود. زمانیکه HDD از کار می افتد کارشناسان اغلب قادرند حداقل مقداری از داده ها را بازیابی کنند ( البته این وابسته به علل خرابی وو شرایط فیزیکی صفحه ها دارد) که این امکان در SSD ها وجود ندارد. عدم بازیابی اطلاعات: یکی از نقاط ضعف SSD عدم امکان بازیابی داده ها است. این است که هرچه سریعتر هارددیسک را از سیستم خارج کرده و به معتبرترین مرکز بازیابی اطلاعات تحویل دهید. در ابتدا باید توجه داشته باشید که اگر سخت افزارهایی مانند سی پی یو، رم و … این کابل از نوع نواری بوده معمولا دارای دو جای اتصال می باشد.ممکن است این کابل هم به هارد دیسک شما و هم به سی دی رام متصل باشد.شما می توانید از طریق همین کابل هارد دیسک دوم را به مادربرد متصل کنید . قسمت موتور چرخان می تواند از ۴۲۰۰ (در هاردهای کم مصرف قابل حمل) تا ۱۵۰۰۰ (در هاردهایی مثل Cheetah 15K.4 محصول سی گیت) دور در دقیقه (RPM) بچرخد. و همچنین میتوانند فیلم های 64 دوربین را به صورت همزمان و با سرعت بسیار خوبی ضبط کنند، جز بهترین و مناسبترین هاردهای امنیتی به حساب می آیند.

اما شاید این سوال برایتان پیش بیاید که اگر هارد سرور ها با هارد های معمولی مشابه هستند چرا هارد های سرور گران قیمت تر می باشند ؟ چراکه در HDD برای افزایش حجم، سازنده ها ناگزیرند از صفحات بیشتری استفاده نمایند و وقتی تعداد صفحات زیاد می شود، به دلیل اینکه فضای داخل HDD کاملا ایزوله است و هوای داخل آن نیز محدود است، با چرخش سریع صفحات، گرمای بیشتری نیز تولید می شود که برای استفاده در نوت بوک این مشکل بزرگی است و این همان چیزی است که شرکت های سازنده سعی در بهبود اجرا و سرعت آن دارند. SSD برای افزایش فضای ذخیره سازی، مشکلات HDD را ندارد. برای محاسبه سرعت اطلاعات در یک HDD و SSD باید تاخیر بوجود آمده ( که مجموع زمان مورد نیازInteface Transfer، Media Transfer، Mechanical Delay می باشد) را محاسبه نمود. این در مورد فناوری SSD چیست که آن را بسیار هیجان انگیز می کند؟ دستورها همراه با داده ها توسط کنترل کننده دیسک تفسیر می شوند که این تفسیر بدین معنا می باشد که هارد دیسک کامپیوتر در می یابد که طبق دستور داده شده مکان مورد نظر داده در کجا قرار دارد و طبق آن عمل خواندن و نوشتن را شروع می شود.

RPM یعنی REVOLUTION PER MINUTE منتهی این هاردها از نظر فضا نسبت به انواع قبلی کمتر و گران هستند و نیاز به پاور قدرتمندی برای اجراء دارد به همین خاطر غالبا در سرورها مورد استفاده واقع می شود و خیلی کم کاربری عادی هم استفاده می کند این نوع هارد از Hot plugging پشتیبانی می کند که امکان جدا کردن هارد از سیستم در اثناء کار وجود دارد مثل اینکه فلش وصل باشد بدون اینکه اطلاعات موجود روی آن از دست برود. کلمه IDE مخفف Integrated Drive Electronics میباشد که به آن ATA یا PATA نیز اطلاق می شود که اشاره دارد به Parallel Advanced Technology Attachment و کلمه Parallel به معنای موازی است یعنی هارد موازی کاری می کند منظور کابل هارد است که تقسیم کننده داده های Pins می باشد اطلاعات را ارسال می کند و از طرف دیگر همزمان دریافت می کند این اسم بعد از ظهور هارد SATA در سال ۲۰۰۳ بر آن اطلاق شد. یعنی وقتی اطلاعاتی بر روی آنها نوشته می شود در صورتی که نقص فنی برای این قطعه پیش نیاید می تواند همیشه بر روی آن باقی بماند و در هر لحظه ی دلخواه ، در دسترس قرار گیرد. اگر پیام خطایی مبنی بر عبارت “Drive c: not found” (یا چیز دیگری شبیه به آن) دریافت نمودید، مفهومش این است که کامپیوتر شما نمیتواند هارد دیسک را شناسایی نماید چون همه تنظیمات CMOS را از دست داده است و این زمانی اتفاق میافتد که باتری CMOS را وارد نمایید: وقتی کامپیوترتان راه اندازی میشود، کلید f10, f1, وDelete را فشار دهید یا هر کلید دیگر کامپیوترتان.

دیدگاهتان را بنویسید