انواع هارد دیسک کامپیوتر را بشناسید

پس از اینکه این داده ها دریافت شد Head داده های مورد نظر را به ابتدای Actuator می فرستد تا داده ها بتوانند به صورت ۰ و ۱ به کنترل کننده ی دیسک ارسال می شود سپس مورد پردازش قرار می گیرند . وظیفه ی این قسمت خواندن اطلاعات روی هارد دیسک می باشد که به صورت ۰ و ۱ به روی Platter قرار دارد . هارد دیسک معمولا به صورت داخلی در کامپیوتر نصب میشود و مستقیم به دیسک کنترلر روی مادربرد وصل میشود. این پیشرفت ها شامل ظرفیت هارد، اندازه هارد، شکل ظاهری هارد، ساختار داخلی هارد، عملکرد، واسط کاربری و نوع ذخیره داده می باشد. در این قسمت به مهمترین معیارها و نکاتی که هنگام خرید هارد داخلی یا اینترنال باید در نظر داشته باشید، خواهیم پرداخت. و در بین هر کدام از پلاتر ها یک جدا کننده وجود دارد. وظیفه Spindle چرخاندن Platter ها می باشد و توان آن تقریبا بین ۴۲۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دور در هر یک دقیقه است. سرعت انتقال داده ها در هارد درایوهای SATA نسبت به PATA بیشتر است چون از فناوری سیگنالینگ سریال استفاده می کنند.

درایوهای PATA توسط وسترن دیجیتال (Western Digital) در سال 1986 معرفی شدند. برای اینکه یک تست واقعی انجام دهیم و تفاوت این دو نوع هارد را مشاهده کنیم، 2 عدد هارد دسکتاپی و هارد نظارتی وسترن با ظرفیت 4TB را انتخاب نمودیم. بعد از کمی بررسی متوجه خواهید شد با انجام اینکار علاوه بر کمک به حفظ محیط زیست میتوانید با کمترین هزینه از قطعات سخت افزار کامپیوترها یا لپ تاپ های قدیمی خود بهترین استفاده لازم را ببرید. این ابزار اطلاعات سیستم یک برنامه سر خود ویندوز است که در تمامی نسخه های ویندوز از ویندوز XP تا ویندوز 10 در دسترس است. مانند هر وسیله الکترونیکی دیگری، در طی سال های گذشته هارد دیسک نیز شاهد پیشرفت های فراوانی بوده است. با توجه به کیفیت بالای مجموعه هارد WD40PURZ ، سازنده اعلام کرد که می تواند تا 180 ترابایت داده در سال را بدون هیچ مشکلی ثبت کند. مهمترین آن ظرفیت بالای این هاردها و قیمت کم آنها است.

2- در صفحه اول پنجره این برنامه اطلاعات کلی در مورد ظرفیت و تعداد پارتیشن و حافظه خالی دستگاه ارائه شده است. در ادامه سه شیوه تعیین نوع هارد درایو سیستم خود (HDD or SSD) را بحث می کنیم. هرچند هارد های دوربین مداربسته عملکرد بهتری دارند ولی به این معنی نیست که شما از آنها در کامپیوتر خود نیز استفاده کنید. کلمه ی SSD مخفف عبارت Solid State Drive می باشد و به معنی (دیسک حالت جامد) است. این روش به این معنی می باشد که بدون اینکه نیاز باشد ابتدا بلوک های دیگر داده بررسی شوند می توان به هر بلوک داده به هر مقدار و در هر زمان دسترسی داشت. گرچه این متد ساده تر است، اما روش قبلی توصیه می شود زیرا اطلاعات بیشتری در مورد نوع هارد دیسک و ظرفیت هارد دیسک و تعداد پارتیشن سیستم ارائه می دهد. وقتی فکر میکنید هارد شما خراب شده است، این دستور را اجرا کنید. اطلاعات هارد دائمی هستند یعنی حتی اگر برق سیستم قطع شود، اطلاعاتی که در هارد ذخیره می شود دست نخورده باقی می ماند تا زمانی که هارد خراب شده یا دستکاری شود. در لپ تاپ آن چنان ساده نیست. هارد اینترنال لپ تاپ چیست؟

اگر شما نیز قصد خرید یک هارد کامپیوتر برای لپ تاپ خود هستید، باید از نوع 2.5 اینچی آن استفاده کنید. و اگر قصد دارید از اطلاعات زیاد خود بکاپ بگیرید استفاده از این هاردها مناسبتر خواهد بود. قطعاً زمانی که شما با سیستم خود مشغول یک پروژه مهم می باشید بی شک تمایل دارید در آرامش کامل و سکوت آن را انجام دهید، که با در نظر گرفتن این موضوع به طور یقین می توان گفت استفاده از هارد دیسک های SSD انتخاب بسیار مناسبی خواهند بود چرا که اصلاً صدایی را در محیط ایجاد نخواهند کرد، اما هاردهای HDD به نسبت کمی پر سر و صداتر می باشند که اگر این مساله را در نظر بگیریم باز هم استفاده از هارد SSD بسیار کارآمد تر خواهد بود. درصورتی که بخواهید هادر درایو اینترنال خود را به یک هارد درایو اکسترنال تبدیل کنید، میتوانید از یک قاب استفاده کنید.که این قابها نیز با استفاده از USB، FireWire یا ESATA به کامپیوتر متصل میشوند. هنگامی که Head بخواهد اطلاعات را ذخیره کند اطلاعات مربوطه را در قسمت های کوچک و ریزی ذخیره می کند و در زمانی که بخواهید از این داده ها استفاده کنید داده های مورد نظر توسط کنترل دهنده ی مرکزی شناسایی میکند و داده های ۰ ۱ به صورت معادلی منطقی تحویل می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید