تفاوت هارد دوربین با کامپیوتر – شرکت علم و صنعت

اگر کامپیوتر درایو را میبینید اما نمیتواند از روی آن بوت شود، این یعنی درایو خراب شده است (یا یک مشکل نرمافزاری به وجود آمده). به این روش حتی اگر کامپیوتر نتواند سیستم عامل را بوت کند و از روی درایو اجرا شود میتوانید برخی از فایلهای خود را بازیابی نمایید. هارد دیسک چیست و چگونه کار می کند ؟ پس این که نام هارد اکسترنال خود را در لیست پیدا کردید، با استفاده از دستور Select وارد آن شوید. اگر بخواهید میتوانید با استفاده از دیسک نصاب ویندوز یا سیستم لایو لینوکس از اطلاعات خود پشتیبان بگیرید، ولی اگر هاردتان عملاً خراب شده باشد قادر به انجام این کار هم نخواهید بود. ولی اگر توانستید از فایلهای خود پشتیبان بگیرید و دوباره ویندوز را نصب کنید، این یعنی هارد شما سالم است و مشکل نرمافزاری دارید. اگر اطلاعات مهمی را روی هارد خود دارید و حاضرید برای بازیابی آنها پول زیادی خرج کنید، بهتر است درایو را خاموش کنید و آن را به نزد یکی از مراکز تخصصی بازیابی ببرید. البته لازم به ذکر است که سرعت بر قیمت هارد کامپیوتر تاثیر مستقیم دارد پس اگر قصد خرید هارد با سرعت بالا را دارید، بودجه بیشتری برای آن کنار بگذارید.

اگر کامپیوتر درایو را نمیبیند، احتمال دارد که اتصال آن ایراد داشته باشد یا آن قدر بد خراب شده که دیگر حتی قابل شناسایی هم نیست. قبل از هر کاری ، این مرحله رو انجام بدین ، چون اگه قبل از نصب ، کابل ها رو بزنید احتمال آسیب دیدن کابل و خود هارد دوم وجود داره . برای مثال اگر درایو مکانیکی شما صداهای عجیب و غریب میدهد، به احتمال خیلی زیاد مشکل مربوط به سختافزار درایو است. علاوه بر این برای بررسی سکتورهای بد میتوانید از ابزار Check Disk (یا ChkDsk) استفاده کنید. اگر سیستم شما به مشکل خورده این اتفاق لزوماً به معنای آن نیست که هارد شما خراب شده یا دارد از کار میافتد. هارد کامپیوتر کجا قرار دارد؟ به علاوه، اگر میتوانید هارد را از کامپیوتر خود جدا کرده و آن را به یک کامپیوتر دیگر وصل کنید. برای مثال اگر کامپیوتر شما در حین فرآیند بوت شدن درایو را شناسایی نمیکند، باید کیس را باز کرده و کابلهایی که این قطعه را به مادربرد و منبع تغذیه وصل میکنند را چک کنید. حتی یک بار آنها را جدا کرده و مجدداً وصل نمایید تا مطمئن شوید که مشکل از اتصالات مذکور نباشد. و حتی اگر هارد شما در شرف از کار افتادن باشد، ممکن است پیش از این که وضع کاملاً خراب شود هشداری دریافت نکنید.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با هارد دیسک، قطعات و نوع کارکرد آن آشنا کنیم و پس از آن راهکارهایی را برای جلوگیری از خراب شدن هارد به شما معرفی کنیم. چگونه اطلاعات خود را از یک درایو در حال خراب شدن خارج کنیم؟ اگر درایو به شکل جزئی خراب شده، میتوانید فایلهای مهم خود را از آن خارج نمایید. اگر مطمئن شدید که درایوتان دارد خراب میشود و هنوز به طور کامل از کار نیفتاده، باید فوراً از اطلاعات خود بکاپ بگیرید. البته در این جا نیز اگر درایو به طور کامل از دست رفته باشد، این کار جواب نمیدهد. اگر سیستم لایو لینوکس نتواند هارد را ببیند، این خود نشانهی دیگری مبنی بر خرابی هارد است. 5- حال در ستون سمت راست جزئیات اطلاعات مربوط به هر یک از هارد دیسک های متصل به سیستم خود را ببینید. نمایشگرهای چندگانه با گروه بندی و پیکربندی خوشه های مانیتورهای LCD بر روی دیواری مانند کاشی قابل ایجاد است. Restart و یا نگه داشتن دکمه پاور و کلیک بر روی گزینه Restart یا فشردن کلید R از روی کیبورد، مک خود را ریستارت کنید.

باید رایانه تان را روشن کنید و به محض روشن شدن رایانه کلید Delete را فشار دهید تا وارد تنظیمات Bios شوید.این منو ممکن است با توجه به نوع مادربرد متفاوت باشد.اما معولا در اولین منو تنظیمات هارد دیسک تعیین می شود. اگر سیستم از روی درایو بوت نمیشود، ممکن است ویندوز شما دچار اشکال شده باشد. با این حال، شاید بتوانید از طریق BIOS یا فرمور UEFI به این سیستم دسترسی یابید. شاید دلیل اصلی آن مقاوم نبودن در مقابل ضربه و گرد و غبار باشد. اگر نمیتوانید اطلاعات را از روی درایو بخوانید، شاید هنوز راهی برای بازیابی آنها وجود داشته باشد. برای این که بفهمید مشکل واقعاً از هارد درایو است یا نه، حتماً با استفاده از چند روش ساده سعی کنید مشکل را شناسایی نمایید. پس حتماً با استفاده از یک برنامهی آنتی ویروس مناسب دستگاه را اسکن کنید و اگر فکر میکنید سیستم عامل درست کار نمیکند آن را مجدداً نصب نمایید. علاوه بر این اگر در هنگام راهاندازی سیستم خطای SMART را میبینید، این هم نشانهای مبنی بر خراب شدن هارد درایو شماست. این کلمه از عبارتهای «فناوری خود-نظارتی، تجزیه و تحلیل و گزارشگیری» (Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology) گرفته شده و فناوری ویژهای درون هارد درایو شماست که نشان میدهد هارد شما در حال خراب شدن است یا نه.

دیدگاهتان را بنویسید