تفاوت هارد دوربین مداربسته با هارد کامپیوتر

از دیگر موارد مهمی که به هنگام انتخاب و خرید هارد دیسک اینترنال باید به آن توجه داشته باشید، نام برند و کمپانی سازنده این مدل از قطعات الکترونیکی است که البته امروزه در بازار کشورمان شما می توانید با هاردهای مختلفی مواجه شوید که با نام های گوناگونی طراحی و تولید شده اند. رابط اتصال SATA ، روش قدیمی تری برای نصب هر دو نوع حافظه های SSD و HDD است . هارد دیسک معمولا به صورت داخلی در کامپیوتر و مستقیم به دیسک کنترلگر روی مادربرد نصب میشود. ارتقاء حافظه داخلی ، علاوه بر اینکه فضای بیشتری را برای ذخیره سازی در اختیار کاربران قرار می دهد ، منجر به ارتقاء سرعت دسترسی کاربران و برنامه ها به اطلاعات نیز می گردد ؛ البته این نکته را نیز نباید از یاد برد که دسترسی به حافظه های نسل جدید ابری دارای آبونمان ماهانه است ، اما در رابطه با هارد دیسک اینترنال کامپیوتر نیازی به چنین هزینه ای نیست .

علاوه بر این، این نوع هاردها سرعت بالاتری در انتقال داده دارند، چرا که عاری از قطعات متحرک هستند. زمانی که هد وظیفه ذخیره داده ها را دارد ، مقادیر مغناطیسی صفر و یک را در این قسمت های بسیار ریز قرار می دهد (با تغییر قطب مغناطیسی هر یک از مکان های ذخیره داده) و زمانی که قصد خواندن داده ها را دارد ، برعکس حالت نوشتن ، مقادیری را در هر یک از قسمت هایی که توسط کنترل کننده مرکزی مشخص می شود ، طبق قطب مغناطیسیشان حس کرده و بر اساس آن صفر یا یک منطقی معادلش را تحویل می دهد. هارد دیسک یک دستگاه الکترومکانیکی ذخیره سازی داده های دیجیتالی است که با بهره گیری از صفحات دایره ای شکل که با مواد مغناطیسی پوشانده شده است انجام می گیرد. امروزه حافظه های کامپیوتری در سایزهای مختلف برای موارد استفاده متفاوت ارائه می گردند . پس خرید نوع باکس بسته به میزان بودجه و نوع استفاده ای که میخواهید از هاردتان داشته باشید متفاوت خواهد بود. هارد دیسک از جمله قدیمی ترین قطعات کامپیوتر است که تا همین چند ماه پیش، نه قیمتش و نه خودش اهمیت زیادی نداشت. ممکن است پر شدن هارد کامپیوتر شما مربوط به فایل های اضافی و یا قدیمی سیستم شما نباشد .

هارد داخلی دوربین Seagate، با اندازه ای معادل ۳.۵ اینچ و با ظرفیت های ۱ تا ۱۴ TB (ترابایت) در بازار موجود هستند. در ادامه در مورد این 2 قسمت و نحوه کارکرد هارد های اینترنال بیشتر صحبت می کنیم تا معماری داخلی یک هارد دیسک را بشناسید. وسترن دیجیتال برای آن که بتواند در صنعت عملکرد موفقیت آمیزی داشته باشد، با رنگ بندی مدل های مختلف هارد خود سعی داشته نیاز مخاطب را به خوبی برآورده سازد. البته هرچه سرعت چرخش هارد بیشتر باشد صدای تولیدی آن نیز بیشتر خواهد شد که در زمان خرید باید به این نکته نیز توجه داشته باشید. شرکت سیگیت اما، برای مصارف گیمینگ، هارد دیسکهای سری Ironwolf را نیز برای مصارف گیمینگ توصیه کرده است، البته این هارد دیسکها گران قیمت هستند، اما به لحاظ عملکرد بسیار خوبشان، شرکت سیگیت آنها را هم در دسته گیمینگ پیشنهاد میدهد. این حافظه های کامپیوتری پرسرعت در سه دسته پرکاربرد 2.5 اینچی ، M.SATA ، و M.2 دسته بندی می شوند ، البته انواع دیگری همچون U.2 و SATA Express نیز وجود دارند که کمتر متداول هستند . یکی از ویژگی های منحصر به فرد که هاردها را از رم Ram متمایز میکند، حفظ اطلاعات به صورت دائمی و پایدار است؛ اما در رم با نوسان برق اطلاعات از بین میرود.

هارد دیسک یا دیسک سخت HDD، حافظه ای جهت ذخیره سازی اطلاعات به صورت دائمی در یک سیستم می باشد. میزان استفاده از فضای هارد دیسک خود را بررسی کنید. هاردهای ۳.۵ اینچی بیشتر در لپ تاپ یا کامپیوترهای شخصی استفاده میشوند. اما اندازه هاردهای مکانیکی لپ تاپ و همچنین هارد SSD به سایز ۲٫۵ کاهش پیدا کرده است. همچنین ۲.۵ اینچی مخصوص لپ تاپ و نوت بوک است. در ضمن هاردهایی با اندازه ۱.۸ اینچ نیز وجود دارند، اما ۲.۵ و ۳.۵ اینچی رایجتر هستند. بههمینمنظور هاردهایی مخصوص نظارت تصویری تولید شدهاند که با اندکی قیمت بیشتر، عملکرد بسیار مطلوبتری دارند. علاوه بر کم مصرف بودن، این مدل از هاردهای وسترن دیجیتال صدای بسیار کمی هم دارند. اینکه میان هارددیسک و حافظه پرسرعت SSD ، کدام حافظه کامپیوتری مناسب استفاده شماست ، علاوه بر نوع کارکرد که بالاتر نیز به آن اشاره شد ، هزینه خرید نیز موثر است . این نوع هارد به اسلات PCI روی مادربرد، متصل میشود.از دیگر کاربردهای این هارد، استفاده آنها به عنوان هارد ثانویه است. یکی از اجزای آنها بازوی فعال کننده است که دارای سرهای مخصوص خواندن و نوشتن اطلاعات است. اما اگر میخواهید از هارد اکسترنال به صورت مداوم استفاده نمایید (مخصوصا اگر در هنگام استفاده کنار کامپیوتر خود نیستید) حتما می بایست از قابی که بدنه فلزی داشته و به خارج شدن گرما از هارد کمک میکند استفاده نمایید زیرا حرارت دشمن تمامی وسایل الکترونیکی است از این رو می بایست در خنک نگه داشتن هارد اکسترنال خود دقت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید