تفاوت هارد سرور با هارد معمولی چیست؟

زمانی که سیستم عامل یا یکی از قطعات سخت افزاری نیاز به ذخیره کردن داده یا دریافت آن داده ها را دارند ، دیسک کنترلر وارد عمل می شود و دستور مورد نظر را برای کنترل کننده مرکزی ارسال می کند .حال قسمت کنترل کننده مرکزی وظیفه دارد تا بازوی مکانیکی هد را به قسمت های مختلف دیسک هدایت کند. هر اطلاعاتی که برای ذخیره سازی به هارد دیسک ارسال می شود، تا زمانی که حذف نشود بر روی سکتورها، در مکان خود باقی خواهد ماند. وظیفه ی این قسمت خواندن اطلاعات روی هارد دیسک می باشد که به صورت ۰ و ۱ به روی Platter قرار دارد . Crystal Disk Info یکی از نرم افزارهای تست هارد بوده که امکان نمایش اطلاعات غیرقابل وصفی مانند دمای کارکرد هارد دیسک ، خطای خواندن و نوشتن هارد و ابزار مدیریت را به کاربران میدهد. می باشد، که برای لپ تاپ و سیستم، قاعدتا هارد داخلی یا اینترنال و یا به صورت خارجی که اکسترنال و قابل حمل می باشد در دو حالت HDD و SSD موجود می باشند. بیشتر هاردهای HDD موجود در لپ تاپ و کامپیوترها، 5400 و 7200 دور یا RPM می باشند. هرچه سرعت چرخش هارد بیشتر باشد، تاخیر دسترسی به داده ها نیز کمتر می شود چون چرخیدن صفحات است که سکتور داده ها را زیر هد خواندن/نوشتن قرار می دهد.سرعت چرخش هاردهای عادی از ۴۸۰۰rpm گرفته تا ۱۵۰۰۰rpm است.

در ادامه برای اینکه بررسی کلی شما راحتتر باشد، جدول مشخصات حافظههای مختلف رم را آوردهایم. درصورتی که دیسک کنترلر دستور خواندن نوشته را داده باشد، در این صورت هد وظیفه دارد تا داده های مغناطیسی صفر و یک را بر روی قسمت های مختلف دیسک بخواند و آن را به کنترل کننده مرکزی بفرستد. تفسیر کردن به این معنا می باشد که هارد دیسک متوجه می شود که طبق دستور داده شده ، مکان داده مورد نظر در کجا قرار داشته و طبق آن عمل خواندن یا نوشتن شروع می شود. یا (S هر یک از مکان های داده را حس کرده سپس معادل صفر یا یک آن را برمی گرداند. ذخیره به این صورت است که هد نوشتن، مکان های داده موجود بر روی پلاتر را طبق دستور صفر یا یک بودن، تغییر قطب می دهد. دوستانی که کاربری عادی و عمومی از سیستم دارند می توانند حجم مورد نظر خود را از میان مدلهای موجود در بازار ایران انتخاب و تهیه کنند. هارد مورد بحث ما هاردهای داخلی لپ تاپ می باشند که در حجم 32 گیگ تا چند ترابایت را می توان تهیه کرد.

این سرعت از 4200 دور در هاردهای کم مصرف، تا 15000 دور در مدل هاردهای Cheetah 15k.4 شرکت سیگیت، تغیر می کنند. چرخش دیسک ها در هاردهای مختلف تفاوت دارد، سرعت چرخش هارد یا دیسک ها با عبارت RPM یا دور بر دقیقه اندازه گیری می شود. تفاوت فیزیکی آنها در دو رابطی بود که ارتباط الکتریسیته و داده را فراهم می سازد اما روش ارتباط آنها با کامپیوتر یکسان است. فرمانهای ارسالی از قطعات دیگر را با هارد دیسک هماهنگ می کند تا انتقال اطلاعات به بهترین شیوه ممکن صورت پذیرد. یک بخش کنترل کننده مرکزی بسیار دقیق به نوعی که مغز هارد دیسک نیز لقب گرفته است و وظیفه کنترل بازوی مکانیکی و ارتباط با دیگر قطعات کامپیوتر را بر عهده دارد. مانیتور پلاسما – مانیتور پلاسما بسیار شبیه به مانیتورهای LCD است زیرا پانل های مسطح هستند و هر پیکسل را به صورت جداگانه کنترل می کنند.

شما تا به حال هارد سیستمتان را دیدهاید؟ حال اگر برنامه هایی که در پشت پرده ویندوز در حال اجرا باشند زیاد فعالیت کنند و یا اینکه تعداد زیادی برنامه فعال باشند، کارکرد هارد بالا رفته و باعث کوتاهی عمر مفید هارد دیسک میشود. با این حال ، فناوری نمایشگر OLED گرانتر ، تولید دشوارتر است و طول عمر کمتری نسبت به مانیتورهای LCD دارد. علل خرابی هارد دیسک را در این مطلب میخواهیم بررسی کنیم خرابی هارد کامپیوتر و یا لپتاپ میتونه دلایل متفاوتی داشته باشه که در این مقاله آموزشی از پشتیبان کامپیوتر رایانه کمک میخواهیم به بررسی این دلایل بپردازیم، قبل از بررسی خرابی هارد لازماز کمی با خود این قطعه آشنا شویم. این موضوع، برای هارد دیسک لپتاپ با سرور هم مصداق دارد و بهجز چند مورد، هیچ تفاوتی میان این دو نیست. برای اینکه مطمئن شوید هارد دیسک را به یک لپتاپ یا دسکتاپ ویندوزی متصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید