خرید هارد دیسک – شهر فافا

تجربه نشان داده در بیشتر هارد اینترنال ها عمدتا قسمت های ابتدایی و یا مناطق درگیر با سیستم عامل و ویندوز بیشتر از قسمت های دیگر هارد دچار آسیب بد سکتور شده اند. مواردی همچون ویروس و یا بد افزار ها (Ransomware) میتوانند این نوع فعالیت هایی غیر مفید هارد را افزایش داده و نتیجتا به کاهش عمر مفید هارد منتج شود. در هارد اینترنال، به دلیل اینکه از کابل SATA برای اتصال هارد دیسک به کامپیوتر استفاده می شود، سرعت انتقال اطلاعات بالاتر است. هاردهای اینترنال به وسیله کابل های PATA یا SATA به کامپیوتر متصل میشوند. بعلاوه مواردی در مورد هارد نوت بوک وجود دارد که میتواند آسیب وارد کند، به طور مثال موضوع پرتابل بودن لپ تاپ و امکان ضربه خوردن هارد آن و یا تکان هایی که منجر به بدسکتور شدن میشوند. به طور مثال سکتور های درگیر فایل های مربوط به سیستم عامل که مدام در حال استفاده هستند به سرعت عمر مفیدشان به اتمام رسیده و دچار بدسکتور میشوند. حالت دیگر هم ترکیبی از همان حالت دفرگ نشدن هارد و فعالیت ویروس است که حالتی که فضای هارد ظاهرا آزاد و قابل استفاده است اما در عمل فایل تخریب شده ویروس چنین اجازه ای را به سیستم عامل نمیدهد و مانند آنچه در بالا گفته شد سبب ایجاد بدسکتور میگردد.

• اسمبل نادرست هارد اینترنال PC و لرزش در هنگام کارکرد که در بعضی موارد صدای هارد موقع روشن شدن کامپیوتر به گوش میرسد که نشان از نصب نادرست هارد در کیس دارد و میبایست این ایراد برطرف گردد، در غیر اینصورت میتواند آسیب وارده حتی بیش از ایجاد بدسکتور باشد ولی در چنین شرایطی عمدتا مشتریان به دنبال رفع صدای هارد کامپیوتر هستند، فارغ از اینکه ایراد اصلی خود بدنه کیس غیر استاندارد هست و یا اینکه قطعات به صورت صحیح نصب نشده اند و در هنگام کارکرد صدای تق تق و یا صدای خرخر هارد با گوش میرسد در حالی که اگر همان قطعه در سیستم دیگر نصب شود دیگر صدا ندهد. در این تکنولوژی اطلاعات بر روی پلتر ذخیره می شود و با کمک بازوی متحرک یا هد اطلاعات خوانده می شود و برق نیز از طریق برد به هد و پلتر میرسد . حال قسمت Actuator وظیفه دارد تا بازوی مکانیکی هد را به قسمت های مختلف پلاتر هدایت کند زیرا امکان ذخیره داده های یک فایل در مکان های مختلفی بر روی پلاتر وجود دارد. یکی دیگر از علائم خرابی تدریجی هارد درایو کامپیوتر ، برخورد کردن شما در سیستم عامل با فایل های در حال تخریب می باشد یعنی ارورهای مختلفی که در حین کار با هارد دیسک لپتاپ مشاهده میکنید مانند ارور Corrupted Data بدین تریتیب که در زمان باز کردن فایل خاصی در ویندوز ، خطاهایی مانند سبز یا طوسی شدن قسمتی از عکس را میبینید و یا فایل مورد نظر به صورت کامل باز نمی شود .

اگر پیچ شده بود، باید آنها را باز کنید. باز کردن و بستن هارد داخلی درون کیس، به مراتب زمان بیشتری را از شما خواهد گرفت. اینترنال به عنوان قطعه ای درونی داخل محصول مورد استفاده قرار می گیرد اما اکسترنال را می توان نسخه ی قابل حمل این محصول دانست که سهولت استفاده و کاربرد آن، به مراتب از اینترنال بیشتر است. به عنوان توضیه نهایی، از شما می خواهم که از هر کدام از هارد دیسک ها بسته به کاربردی که برای شما دارند استفاده نمایید و قبل از خرید، به فاکتورهایی که برایتان مهم است توجه فرمایید. شما خودتان نمیتوانید به هیچ عنوان این کار را انجام دهید، چرا که برای این منظور باید از یک آزمایشگاه و یک متخصص استفاده کنید. وگرنه از نظر سرعت و کارکرد تفاوتی با یکدیگر ندارند. سرعت هارد دیسک ها به چرخش دیسک آن ها در دقیقه بستگی دارد که هر چه این سرعت چرخش بالا تر باشد ، سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات نیز بیشتر خواهد بود . به طور مثال فشار زیاد در حین عملیات خواندن و نوشتن و مداومت این عمل، در مورد تعداد معدودی فایل ، خیلی سریع به دفعات زیادی پروسه read , write انجام میگیرد.

هارد اینترنال یا همان حافظه داخلی کامپیوتر است که می تواند تمام داده های سیستم، برنامه ها و فایل های خود را بدون نگرانی از بابت حذف شدن بر روی این دیسک سخت ذخیره سازی و محافظت نماید. در چنین حالتی، اگر هارد دیسک شما خراب شود، می توانید به راحتی فایل ها و داده های خود را به هارد های دیگری منتقل سازید. میتوان گفت اگر نرم افزار های تعمیر هارد لپ تاپ چنین قابلیتی را داشتند عملا وجود دستگاه تعمیر هارد لپ تاپ بی معنی بود و یا هزینه برای تهیه چنین تجهیزاتی غیر منطقی و اقتصادی میشد. دسته ای از کاربران به دنبال تعمیر نرم افزاری هارد لپ تاپ هستند اما به جرعت میتوان گفت به جز معدود ایرادات نرم افزاری، رفع مشکلات سخت افزاری و بدسکتور فیزیکی هارد به این روش غیر ممکن است. هارد دیسک ها از نظر ظاهری به دو دسته اینترنال و اکسترنال تقسیم بندی می شوند. هاردهای 2.5 اینچی زیادی وجود ندارد، اما هارد هیبریدی 2.5 اینچی Seagate FireCuda Mobile راهحلی برای این دسته از کاربردها میباشد. • در نظر نگرفتن طول عمر مفید هارد دیسک یا استفاده بیش از حد و با فشار زیاد از هارد که منجر به کاهش طول عمر مفید هارد میشود.

دیدگاهتان را بنویسید