راهنمای خرید هارد دیسک اینترنال – سخت افزار مگ

این نکته درباره دیسکهای نوری حائز اهمیت است که اغلب فقط قابلیت خواندن اطلاعات را دارند و از قبل اطلاعات داخل دیسکها وجود دارند. نکته حائز اهمیت این است که این ویژگی نمی تواند مشکل هارد ضربه خورده را برطرف کند، اما یک ابزار عالی برای اصلاح خطاهای هارد می باشد. هارددیسک های امروزی یک کابل IDE یا sata برای اتصال به ماردبرد و یک کابل برق برای اتصال به power دارند.اما مهمترین نکته که شما باید به آن دقت کنید جامپرها هستند.معمولا روی بدنه هارد دیسک ها نحوه قرار گیری جامپرها توضیح داده شده است. رابط اتصال این هارد ها به صورت ساتا (SATA) می باشد . یکى از مزایاى هاردهاى Sata استفاده از کابل هفت پین دیتا است. HDD هنگام خواندن و نوشتن دادهها کندتر از SSD عمل میکند، اما ظرفیت ذخیرهسازی بیشتری را نسبت به قیمت هارد اینترنال در اختیار شما قرار میدهد. سایر مشکلاتی که در هنگام استفاده از کامپیوتر با آنها مواجه میشوید، مثل فریز کردن دستگاه و مخدوش شدن اطلاعات، میتواند ناشی از آلودگی به بدافزار یا مشکلات سیستمی ویندوز باشد. بنابراین در ادامه با آموزش تعمیر هارد دیسک خراب از طریق اجرای ویژگی CHKDSK در ویندوزهای ۱۰ و ۸.۱ با ما باشید. شما می توانید از ویژگی CHKDSK جهت تجزیه و تحلیل خطاهای یک هارد دیسک استفاده نموده و در صورت امکان به تعمیر هارد خراب خود بپردازید.

شما می توانید از این ابزار برای تعمیر بدسکتور هارد استفاده کنید. به این روش حتی اگر کامپیوتر نتواند سیستم عامل را بوت کند و از روی درایو اجرا شود میتوانید برخی از فایلهای خود را بازیابی نمایید. با این حال اگر ترجیح می دهید اسکن CHKDSK را اجرا کنید، می توانید با کلیک روی Drive Scan این کار ادامه دهید. ولی اگر توانستید از فایلهای خود پشتیبان بگیرید و دوباره ویندوز را نصب کنید، این یعنی هارد شما سالم است و مشکل نرمافزاری دارید. اگر اطلاعات مهمی را روی هارد خود دارید و حاضرید برای بازیابی آنها پول زیادی خرج کنید، بهتر است درایو را خاموش کنید و آن را به نزد یکی از مراکز تخصصی بازیابی ببرید. اگر اطلاعات مدنظر شما خیلی مهم است، راهی جز مراجعه به مراکز تخصصی بازیابی اطلاعات ندارید. همچنین با کمک ابزارهایی مثل Piriform Recuva هم قادر به انجام این کار خواهید بود، چرا که این برنامهها مدعی بازیابی اطلاعات از دیسکهای صدمه دیده هم هستند. در این شرایط باید به مراکز حرفهای بازیابی اطلاعات مراجعه کنید تا آنها در یک محیط مخصوص و تمیز درایو را باز کرده، هد آن را تعویض نمایند و با هد جدیدی که نصب میشود سعی کنند اطلاعات را از روی پلاترها بخوانند.

میتوانید اینکار را بطور دستی انجام دهید (تنظیمات معمولا روی کیس هارد درایو چاپ شده است)، ولی اکثر کامپیوترها با استفاده از برنامه پیکر بندی خودکار هارد درایو که مخصوص برنامه راه انداز CMOS میباشد، مجددا این تنظیمات را برای شما وارد میکنند. برای انجام این کار میتوانید از دیسک نصاب ویندوز یا لینوکس لایو استفاده کنید. متاسفانه یک هارد دیسک طول عمر محدودی دارد و دیر یا زود ممکن است مشکل خرابی هارد کامپیوتر اتفاق بیافتد. اما اگر بکاپ جدید نداشته باشید مشکل جدیتر میشود. برخی افراد گزارش کردهاند که سرد کردن درایو باعث میشود تا این دستگاه برای مدت کوتاهی به پایداری برسد. اکنون لپ تاپ های رده بالایی وجود دارند که از قبل به SSD مجهز شده اند ، همچنین می توانید یک لپ تاپ قابل حمل نیز خریداری کنید تا پرونده های خود را در دسترس قرار دهید. البته بخاطر داشته باشید که همیشه می توانید قبل از به وجود آمدن مشکل خرابی هارد کامپیوتر ، هر چند وقت از آن بکاپ بگیرید تا یک نسخه پشتیبان از اطلاعات هارد خود داشته باشید. پس بهتر است آن را خاموش کنید و به نزد یک متخصص بازیابی اطلاعات ببرید تا در صورت لزوم اطلاعات مهم شما را برایتان بازیابی کند.

روش بعدی این است که کامپیوتر را خاموش کنید و کمی بعد به سراغ آن بروید. ولی اگر اطلاعات تجاری مهم یا فایلهایی داشتید که قابل جایگزین شدن نیستند، تنها گزینهی پیش روی شما همین مراکز است. ۲- در پنجره باز شده ابتداروی تب Tools و سپس روی دکمه Check کلیک کنید. سپس مشکلات جزئی هارد را برطرف کرده و مشکلات بزرگتر را که نمی تواند برطرف کند به اطلاع شما می رساند. ۱- روی درایوی که می خواهید مشکلات آن را بررسی کنید راست کلیک کرده و سپس Properties را انتخاب نمایید. نمیتوان با اطمینان کامل گفت که این روش داستانی تخیلی است یا فقط به درد هاردهای قدیمی میخورد، ولی اگر هم جواب بدهد فقط بر روی هاردهای مکانیکی عمل خواهد کرد نه هاردهای حالت جامد. اما اگر از خیر درایو گذشتهاید و فقط میخواهید اطلاعات را برگردانید ولی دوست ندارید بابت این کار پولی بپردازید، چند راه پیش روی شما قرار دارد. فقط کافیست آنها را در جایگاه مخصوص حافظه قرار داده و کابل پاور و دیتای آن را به رابط روی مادربورد متصل نمایید . مورد خاصی دیگری که دیده میشود وجود هارد با دور موتور 7200 rpm که به جهت همین سرعت بالاتر حساسیت بیشتری دارند و دیده میشود که آسیب های مخصوص به خود را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید