سایز هارد کامپیوتر و لپ تاپ چند اینچ است؟

هر کدام از ما در کامپیوتر اسناد کاری یا شخصی خود را ذخیره کردهایم. حافظه بافر سرعت عملکرد هارد را افزایش میدهد، بافر حافظهای موقت است که میان هارد دیسک و پردازنده قرار دارد، به این ترتیب اطلاعات هنگام خوانده یا نوشته شدن، بهطور موقت روی این بافر ذخیره میشوند تا سرعت دسترسی به آنها افزایش پیدا کند. به این ترتیب مشتریان میتوانستند هارد را با ظرفیت دلخواه سفارش دهند. این موضوع یک ترکیب ایدهال برای شما خواهد بود، چرا که میتوانید سرعت بالای هارد اینترنال SSD را برای کارهای ضروریتر نگه داشته و از ظرفیت بالای هارد اینترنال معمولی نیز برای فایلهای عکس و فیلم خود استفاده کنید. در نتیجه ، همیشه از دادههای مهم خود بکاپ بگیرید و به محض شنیدن صدای عجیب از هارد، آن را بررسی کنید تا جلوی خراب شدن را بگیرید. اکنون دستور diskutil info disk را در ترمینال تایپ کنید و پس از آن اعدادی که مربوط به هارد اکسترنال شما بود را قرار دهید. ترمینال فوقالعاده قدرتمند است و معمولا برای هر مشکلی چند راهحل را در اختیارتان قرار میدهد.

به عبارت دیگر برنامهها پیش از آنکه توسط CPU اجرا شوند باید به رم وارد شده و در نوبت بمانند. به عبارت دیگر زمانی که از حافظه داخلی کامپیوتر صحبت میکنیم منظورمان بیان ویژگیهای هارد است. هارد اکسترنال بیرون از کامپیوتر و لپ تاپ قرار دارد یعنی به صورت پورتابل و مستقل است و معمولا از طریق USB یا کابل Thunderbolt به کامپیوتر وصل میشود. اولین مدل های درایو PATA از کابل ۴۰ سیم استفاده شده بود که در یک کانکتور ۴۰ پین گسترده قرار گرفت. مانیتور پلاسما در اندازه های مختلفی موجود است ، اگرچه بیشتر آنها با نسبت تصویر ۱۶: ۹ با صفحه گسترده تولید می شوند. در صفحه ترمینال، دستور diskutil list را تایپ کنید. درایو اکسترنال Ext2/Ext3 را به مک متصل کنید و در ابزار Disk Utility آن را پیدا کنید. ابزار SMART داخل سیستم نشان میدهد که خرابی رخ داده است. همچنین در این ابزار میتوانید از بخش First Aid کمک بگیرید.

چطور از درایوهای Ext2/Ext3 در مک استفاده کنیم؟ برای اینکه هارد اکسترنال هم در ویندوز و هم در مک قابل شناسایی باشد باید از فایل فرمت exFAT استفاده کنید. در هارد های hdd بدلیل داشته قطعه متحرک و حساس به نام هد و پلتر ، به کوچکترین ضربه و لغزش و تکان ، مخصوصا در حال کار بسیار آسیب پذیر هستند اما در هارهای ssd این مشکل برطرف شده و به طور کلی از یک تکنولوژی دیگری استفاده شده که نزدیک به تکنولوژی فلش یا به اصطلاح nand استفاده شده که قطعه متحرکی درون آن نیست و تقریبا ضد ضربه هستند و اطلاعات درون IC ها ذخیره میشوند . با توجه به موارد فوق، میتوان انواع هارد درایو اینترنال را از نظر کاربری به گروههای کامپیوتر شخصی، گیمینگ، ذخیره سازی اطلاعات سازمانی، سرور و دوربین مداربسته تقسیم کرد. هاردهای اینترنال را میتوان بزرگترین حافظه کامپیوتر دانست که توان ذخیره دائمی اطلاعات را دارد. درون هارد درایو، سکتورهایی وجود دارد که روی track های قرار گرفتهاند و اطلاعات را روی پلترهای چرخانی ذخیره میکنند. شما میتوانید با استفاده از Launchpad و یا کشیدن آیکون اپلیکیشنها درون سطل آشغال این کار را انجام دهید.

اما با این کار ممکن است ردپایی از اپلیکیشنها بر روی سیستم باقی بماند و دوباره با مشکل مواجه شوید! هارد دیسک ها هنگام خواندن و نوشتن داده ها از SSD آهسته تر عمل می کنند ، اما ظرفیت بیشتری را برای ذخیره اطلاعات ارائه می دهند. در این تکنولوژی اطلاعات بر روی پلتر ذخیره می شود و با کمک بازوی متحرک یا هد اطلاعات خوانده می شود و برق نیز از طریق برد به هد و پلتر میرسد . تعمیر هارد کامپیوتر نیاز به مجموعهای از عملیات دارد که تنها از طریق تکنسینهای باتجربه و متخصص قابل انجام است. هزینه یکی از عوامل مهم در تصمیم گیری هنگام خرید هارد کامپیوتر است، قیمت هارد کامپیوتر نیز بر اساس عواملی از قبیل ظرفیت، سرعت و امکاناتی که در اختیار کاربر قرار میدهد متفاوت است. روند کاهش ابعاد و افزایش ظرفیت هاردها ادامه پیدا کرد تا در نهایت پس از گذشت 25 سال این حافظههای داخلی قطری کمتر از 6 اینچ را داشتند. هارد اینترنال B21 146GB SAS 15K Server یکی دیگر از محصولات این کمپانی است که ظرفیت ۱۴۶ گیگابایتی را در اختیار شما قرار میدهد و دارای سرعت چرخش ۱۵ هزار دور بر دقیقهای است.

دیدگاهتان را بنویسید