ظرفیت هارددیسک و انواع آن – هوشمندنت ظرفیت هارددیسک و انواع آن

تولیدکنندگان هارد درایوهای اینترنال این دوربین ها را طوری طراحی می کنند که زمان متوسط بین دو خرابی (MTBF) آن ها بالا باشد. ظرفیت دیسکهای سخت به مراتب از فلاپی دیسکها بیشتر بوده و هر روز به ظرفیت آنها افزوده میشود به عنوان مثال امروزه ظرفیت متوسط دیسکهای سخت در حدود ۷۰۰ گیگابایت است. دیسک سخت وسیلهای است با یک یا چند صفحه انعطافپذیر که سطح آنها با موادی پوشش داده شده که بتوان دادهها را به طور مغناطیسی بر روی آنها ضبط نمود. شیارها دوایرمتحدالمرکزی می باشند ( نواحی زرد) که بر روی هر یک از آنها تعداد محدودی سکتور(نواحی آبی ) با ظرفیت بین ۲۵۶ ، ۵۱۲ بایت ایجاد می گردد. در ادامه به منظور تمایز آنها با فلاپی دیسک ها از واژه ” هارد دیسک ” استفاده گردید. به این نوع دیسک ها در ابتدا ” دیسک ثابت ” می گفتند. بعد از پایان کار، کلمه Pass با رنگ سبز در کنار نام درایوهای حذف شده نمایش داده میشود. سکتورهای فوق در ادامه و همزمان با آغاز فعالیت سیستم عامل در واحد های دیگر با نام ” کلاستر ” سازماندهی می گردند. سیستم ذخیره سازی اطلاعات در هارد درایو یا هارد دیسک به صورت مغناطیسی میباشد، یعنی بارهای مثبت و منفی در هارد دیسک به ترتیب معادل اعداد یک و صفر هستند که برای تبدیل اطلاعات دیجیتالی رم به بارهای مثبت ومنفی و بالعکس از convertor یا مبدلهایی استفاده میکنیم که این تبدیلات را انجام میدهند.

هنگامی که کامپیوتر خود را روشن میکنید مراحل بوت صورت میگیرد و کامپیوتر شما در یکی از این مراحل برای اجرای سیستم عامل شما سراغ هارد درایو میرود. بر روی هر کامپیوتر حداقل یک هارد دیسک وجود دارد.برخی از سیستم ها ممکن است دارای بیش از یک هارد دیسک باشند. درادامه و زمانیکه درایو High level format گردید، با توجه به نوع سیستم عامل و سیاست های راهبردی مربوطه ساختارهائی نظیر : جدول اختصاص فایل ها، جدول آدرس دهی فایل ها و… زمانیکه یک درایو تحت عملیاتی با نام Low level format قرار می گیرد، شیارها و سکتورها ایجاد می گردند. اطلاعات بر روی سطح هر یک از صفحات هارد دیسک در مجموعه هائی با نام سکتور و شیار ذخیره می گردد. صفحات بر روی یک محور استوار میشوند در حالیکه در بین هر صفحه یک جدا کننده یا اسپیسر و در انتهای پایینی آن محور موتور قرار دارد. دستورها همراه با داده های ارسالی یا دریافتی از هارددیسک ، توسط کنترل کننده دیسک (Disk Controller) تفسیر می شوند . در هر حال کارشناسان مرکز ریکاوری اطلاعات اقدامات لازم جهت بازیابی اطلاعات هارد را انجام داده و هارد را ریکاوری مینمایند.

یک هارد دیسک پیشرفته قادر به ذخیره سازی حجم بسیار بالائی از اطلاعات در فضائی اندک و بازیابی اطلاعات با سرعت بسیار بالا است . یک دیسک سخت اطلاعات را روی یک یا چند دیسکت مدور تخت که صفحه نامیده میشوند ذخیره میکند. بنابراین اگر از قبل اطلاعاتی روی هارد خود دارید که نمیخواهید از دست بدهید باید از آنها بک آپ بگیرید. همچنین در این ابزار میتوانید از بخش First Aid کمک بگیرید. اطلاعات دیجیتال در کامییوتر می بایست بگونه ای تبدیل گردند که بتوان آنها را بصورت دائم بر روی هارد دیسک مغناطیسی ذخیره کرد. هارد دیسک یک محیط ذخیره سازی دائم برای اطلاعات را فراهم می نماید . به طور کلی اگر قصد خرید هارد اکسترنال، خرید هارد اینترنال یا خرید حافظه ssd را دارید می توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی آترین کالا با انواع هارد دیسک آشنا شده و طبق آنچه که می خواهید بهترین مدل هارد را با نازل ترین قیمت انتخاب نموده و یک خرید جنجالی را برای خود رقم بزنید. همانند حافظه های اکسترنال ، هاردهای اینترنال نیز به دو گروه HDD و SSD تقسیم بندی می شوند . HDD یا SSD کدام بهتر است؟ خـرید هارد دیسک یـکی از مـهم تـرین بـخش هـای خـرید یـک سـیستم است .

این قطعه بسیار ظریف است و از آنجاییکه با سرعت بالایی دیسک را میچرخاند، بسیار آسیبپذیر است. صفحات با سرعت بسیار بالایی در حال چرخش هستند تا به نوکهای بازوی محرک اجازهٔ حرکت سریع را بدهند. قسمت درونی یک دیسک سخت همراه با صفحات و محور چرخاننده موتوری با توپی متحرک.سمت چپ قسمت مرکزی بازوی محرک (نوک خواندن و نوشتن)قرار گرفته. به منظور افزایش ظرفیت هارد دیسک می توان تعدادی از صفحات را استفاده کرد . در این نوع از هارد دیگر خبری از دیسک گردان، ترکها و سکتورها نبوده و از حافظههای فلش استفاده شده است. در تصویر زیر شما تمامی اتصالات رایج را مشاهده میکنید که از سمت چپ شما یک قاب ۲٫۵ که از رابط micro-B استفاده کرده را مشاهده می کنید. منظور از تکان خوردن هنگام کار این است: هنگامی که هارد شما در حال خواندن و نوشتن اطلاعات است و هد به صفحه نزدیک است با ایجاد تکان، تماس با صفحه برقرار می شود و هارد درایو شما آسیب می بیند. وقتی فکر میکنید هارد شما خراب شده است، این دستور را اجرا کنید. با کلید M یکی از شش متد موجود برای فرمت کردن هارد کامپیوتر را انتخاب میکنید.

دیدگاهتان را بنویسید