علایم سوختن هارد کامپیوتر

از کمپانی های معتبری همچون وسترن دیجیتال (Western Digital) ، سیگیت (Seagate) و توشیبا (Toshiba) می توان به عنوان بزرگترین تولید کنندگان هارد اشاره کرد . سیگیت اولین شرکتی بود که هارد درایو ۷۲۰۰ RPM را در سال ۱۹۹۲ ارایه داد. درایو : موتوری است که صفحات مدور را به چرخش در می اورد. حتی محصولات ۱.۸ اینچی نیز از فلز بهره میبرند؛ اگرچه استفاده از آلومینیوم به جای فولاد در آنها متداولتر است و به کاهش وزن محصول هم کمک میکند. در این هارد ها از دو پردازنده برای پردازش اطلاعات استفاده شده که باعث بالاتر بودن سرعت چرخش و میزان کش هارد و ظرفیت هارد مشکی نسبت به هارد آبی شده است. بدیهی است هرچه حافظه کش بیشتر باشد و هرچه سرعت چرخش موتور آن بالاتر باشد، هارد دیسک عملکرد مطلوب تری از خود نشان میدهد. بیوفر کش : حافظه ی کوتاه مدتی است ککه سرعت هارد با قسمت های دیگر را هماهنگ میکند . کارخانه های سازنده هارد دیسک توصیه می کنند هر چند ماه یکبار سیستم خود را روشن کنید و عملیات خواندن یا نوشتن از روی هارد را انجام دهید.

یک دیسک سخت چیزی متفاوت از یک نوار کاست نیست . علاوه بر این از خیلی ازین هارد ها در سیستم های نظارتی و امنیتی در مراکز مختلف استفاده می شود و کاربرد آن ها در سیستم های کامپیوتری و لپتاپ نیست! بنابراین، سرعت خواندن در حافظه هایی همانند اس اس دی بسیار سریعتر از HDDهاست، زیرا قرار نیست یک دیسک بچرخد تا به قسمتی که اطلاعات مورد نظر ذخیره شده دسترسی پیدا کنیم! این نوع سیستم به کامپیوتر این اجازه را میدهد که در هنگام قطع شدن برق و یا خاموش شدن سیستم به هر دلیلی ، اطلاعات را در خود ذخیره میکند و پس از روشن شدن سیستم دوباره به اطلاعات دسترسی خواهید داشت . باید بدانید که در زمان کار با کامپیوتر ، به علت مکانیکی بودن هد هارد دیسک ، نباید ضربه یا تکانی به هارد وارد شود در غیر این صورت می تواند باعث خرابی بخشی از هارد دیسک شود.

فیلتر هوا برای تمیز کردن هوای داخل هارد به کار برده میشود و از طرفی به براربر فشار هوای داخل وخارج هارد کمک میکنه. علاوه بر موارد فوق ، گرد و غبار داخل کیس می تواند باعث داغ شدن بیش از حد هارد دیسک و در نتیجه اخلال در کار آن شود. پس از بررسی ، بهتر است هارد را سریعا به یک متخصص نشان دهید. استیپر موتور : موتوری است که با تغییر دادن میدان مغناطیسی بازوی هد را به حرکت در می اورد . بنابراین اگر قصد تغییر و ارتقاء هارد لپ تاپ را داشته باشید، نوع ۲.۵ اینچی را انتخاب کنید. شما می توانید آن را به یک گاو صندوق مخفی تبدیل کنید که هیچ کس حتی فکرش را هم نمی کند. پس میتوان گفت سرعت هارد تنها بستگی به نوع هارد نداشته و در این میان نوعِ پورتی که هارد به واسطه ی آن به مادربرد متصل میشود هم مهم است.نتیجه اینکه، با توجه به مطلب بالا برای اجرای هرچه بهترِ این روش، باید مادربرد کامپیوتر شما دارای پورت های SATA3 باشد. به همین دلیل همواره شرکت های تولید کننده سعی بر ارائه قطعات کوچکتر داشتند.

در زمان استفاده از این نوع هارد میتوانید، نرم افزارهای خاص را بر روی آن نصب کنید و همچنین تصاویر، موسیقی، فایل متنی و… هنگامی که کامپیوتر خود را روشن میکنید مراحل بوت صورت میگیرد و کامپیوتر شما در یکی از این مراحل برای اجرای سیستم عامل شما سراغ هارد درایو میرود. این وسیله نه تنها برای شرایط اضطراری کاربردی است، بلکه می تواند برای دوچرخه سواران نیز امنیت بیشتری را به ارمغان آورد. این قطعه بسیار ظریف است و از آنجاییکه با سرعت بالایی دیسک را میچرخاند، بسیار آسیبپذیر است. هد : وسیله ای که اطلاعات را از پلتر دریافت میکند و در اختیار پردازنده قرار می دهد. در اوایل اختراع این دیسک ها ، به انها Fixed Disk گفته می شد اما با گذشت زمان انان را Hard Disk نام گزاری کردند تا از فلاپی ها متمایز باشند . بهتر است از ابزارهای چک و بهینه سازی هارد استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید