فاصله بین هد و دیسک فقط چند نانومتر است

این دقیقا نقطهای است که تفاوت هارد درایو و رم چیست را مشخص میکند. با این توضیح مشخص می شود که هارد دیسک ها برای کار کردن نیاز دارند تا با سرعت بسیار بالایی بچرخند. اگر بجای پیام “Starting windows 9x”” پیام خطای Boot Disk Failure یا Operating system not found را دریافت کردید، مفهومش این است که کامپیوترتان نمیتواند ویندوز را از هاردیسک Load نماید. برای ساخت پارتیشن جدید هم میتوانید از همان ابتدای کار هنگام نصب ویندوز اقدام کنید و هم میتوانید بعد از نصب ویندوز به کمک برنامههای مخصوص پارتیشن بندی این کار را انجام دهید. در این صورت هر وقت ویندوزتان از کار افتاد و مجبور شدید از نو به نصب آن بپردازید، میتوانید به جای این کار، تصویر پارتیشن حاوی ویندوز را بازیابی کنید. هر شیار با یک خط فرضی که از مرکز صفحه بیرون کشیده شده شبیه به پرههای چرخ یک دوچرخه به چند سکتور تقسیم میشود. فاصله بین هد و دیسک فقط چند نانومتر است.

فرمت کردن منطقیهارد دیسک یا پارتیشن، سیستم فایل (file system) را روی آن سوار میکند، سیستمی برای نگهداری و سازمان دادن به اطلاعات شما. اطلاعات در روی شیارها هم روی صفحه و هم پشت صفحه تشکیل میشوند به عبارت دیگر پشت و روی صفحه قابلیت ذخیرهسازی اطلاعات را دارد. با این تفاوت که شیارها درصفحه گرامافون به صورت مارپیچی به مرکز صفحه منتهی میشوند ولی در هارددیسک، شیارها هم مرکزی هستند و هر چه به مرکز نزدیکتر میشویم، دایره کوچکتر میشود. رایانهها میتوانند همه فنها را به صورت همزمان و با حداکثر سرعت روشن به کار بیندازند. ۲ – دستگاه را مجددا راه اندازی نمایید، کامپیوتر خود را خاموش کرده ۱۰ ثانیه صبر کنید و سپس دوباره آنرا روشن نمایید. در پنجره باز شده شما می توانید نام پارتیشن را تغییر دهید.این کار را برای همه پارتیشن ها تکرار کرده و نام آنها را به خاطر بسپارید و سپس رایانه تان را خاموش کنید. برنامههای زیادی دراین زمینه وجود دارند که به صورت رایگان از اینترنت قابل دریافت هستند ولی تقریباً هیچ یک از آنها نمیتوانند سیستم NTFS را پارتیشن بندی کنند. در حالت موازی به دلیل مسیر رفت و برگشتی بیت های داده ، میدان مغناطیسی بسیار کمی بوجود می آید که تأثیر نامحسوسی بر روی سرعت می گذارد ولی در مدل سری این واقعه رخ نمی دهد یعنی با اصلاح کیفیت کابل و همچنین تغییر سبک ساخت آن ، این سرعت بالا تأمین شده است.

علیرغم اینکه این مدل هارد نیز روی کامپیوترهای مختلف قابل استفاده است، اما ثابت و درون کیس بودن آن، اصلیترین تفاوت آن با هارد دیسک اکسترنال محسوب میشود. مزیت قابل توجه استفاده از M.2 برای بازی ها این است که زمان بارگذاری بازی ها را به صورت تصاعدی کاهش می دهد. به همین دلیل استفاده از این درایور در هاردهای SSD طرفداران بیشتری دارد. هاردهای بنفش وسترن دیجیتال به این منظور طراحی شدهاند. چرا که مایکروسافت ویندوز، به طور پیشفرض، درایوی با حرف C را به پارتیشن اصلی در در هارد درایو اصلی در یک کامپیوتر اختصاص میدهد. با گروه بندی کردن تعدادی از سیلندرهایی که در مجاورت یکدیگر قرار دارند، پارتیشن ساخته میشود به عبارت دیگر وقتی هارددیسک را پارتیشنبندی میکنید در واقع قسمتهای لولهای شکل را روی صفحات هارد جدا میکنید. بنابراین هر هارددیسک به تعداد شیارهای هر صفحه خود سیلندر دارد. در رابطه با هارد دیسک ها می توان بسرعت در هر نقظه دلخواه مستفر و اقدام به بازیابی ( خواندن و یا نوشتن ) اطلاعات مورد نظر کرد. زمانیکه برنامه ای اجراء و در خواست فایلی را داشته باشد، هارد دیسک اطلاعات را بازیابی و آنها برای استفاده پردازنده ارسال خواهد کرد.

در هارد دیسک لایه مغناطیسی بر روی یک دیسک شیشه ای ویا یک آلومینیوم اشباح شده قرار خواهد گرفت . 6. کمی صبر کنید تا پنجره ای مانند تصویر ذیل برای شما باز شود ، در این پنجره بخش A و B را مشاهده می کنید که در بخش A می توانید فایل هایی که از نظر سیستم شما اضافی و بی خاصیت تشخص داده شده اند را مشاهده و هر کدام را که می خواهید انتخاب کنید . این صفحات برای کار کردن با سرعت بالایی به چرخش در می آیند تا اطلاعات آن ها توسط سیستم به راحتی خوانده یا نوشته شود. جابجا می گردد. گرداننده هارد دیسک می تواند هد مربوط به هارد دیسک را در هر ثانیه ۳۰۰۰ اینچ به چرخش در آورد- یک هارد دیسک پیشرفته قادر به ذخیره سازی حجم بسیار بالائی از اطلاعات در فضائی اندک و بازیابی اطلاعات با سرعت بسیار بالا است . و عملا به این سرعت نمی رسد.

دیدگاهتان را بنویسید