قیمت هارد کامپیوتر ارزان و بررسی 7 مدل (پرفروش) امسال NEW

توصیه ما در گروه خدمات ناوک داشتن هارد بک آپ برای کپی کردن اطلاعات مهم و علاوه بر آن چک کردن های دوره ای هارد دیسک لپ تاپ یا کامپیوترتان است. سوختن هارد دیسک میتواند شما را به دردسر بیندازد؛ زیرا علاوه بر اینکه باید برای خرید یک فضای ذخیرهسازی جدید هزینه کنید، بسیاری از اطلاعات مهم و حیاتی خود را نیز از دست خواهید داد. برای این کار به یک قاب یا باکس هارد نیاز دارید، پس از خرید باکس هارد اکسترنال می توانید به سادگی HDD خود را درون آن قرار داده و کانکتور SATA را به USB تبدیل کنید. درایوهای SCSI را می توان به صورت داخلی یا اینترنال و خارجی یا اکسترنال به کامپیوتر و لپ تاپ وصل کرد. درایوهای SSD لرزشی در هنگام کار ندارند اما هاردها لرزش کوچی دارند. درایوهای SSD چندین برابر سرعت بالاتری در قیاس با هارد دیسک های مکانیکی دارند. داریوهای SSD عمر متوسط بالاتری در قیاس با هارد دیسک های معمولی دارند. در نقطهی مقابل، هارد SSD از هیچ قسمت مکانیکی برخوردار نیست؛ بنابراین، نه تنها اطلاعات شما را در امان نگه میدارد؛ بلکه از سرعت بالاتری هم برای انتقال، جابجایی و بارگذاری اطلاعات برخوردار است.

هزینه خرید درایو SSD حدود بسیار بالاتر از هارد دیسک های مکانیکی است. چنانچه قصد خرید انواع قطعات کامپیوتر را دارید، میتوانید با مقایسه مدلهای متنوع موجود در فروشگاه اینترنتی ایسام، بهترین گزینه را انتخاب کنید. مثلا خرید یک لپ تاپ 17 اینچی میتونه تصاویر خوبی رو به ما بده اما برای کسی که میخواد دایم در سفر باشه چندان ارزشی ندارد. اما اگر قرار است یک سرعت بالا در پردازش را روی لپ تاپ یا سیستم دسکتاپ خودتان داشته باشید باید از هارد های SSD استفاده کنید. Actuator یا کنترل کننده مرکزی: مغز هارد دیسک، جزئی که وظیفه دارد بازوی مکانیکی را کنترل کند و بر روی قسمتهای دیگر نیز نظارت داشته باشد. هارد دیسک های مکانیکی بدلیل وجود دیسک و لنز در مقابل ضربه بسیار حساس هستند. Controller های استفاده شده در هر دوی این هاردها نیز مشابه است و هر دو دارای اندازه 3.5 اینچ هستند. Head arm یا بازوی مکانیکی: این قسمت head را جابهجا میکند. Actuator هم Head Arm را بر حسب همین تفاسیر برای خواندن یا نوشتن اطلاعات به قسمتهای مختلف Platter هدایت میکند. موتور چرخان با چرخاندن دیسک به Head در پیدا کردن جای درست برای ثبت اطلاعات یا خواندنشان کمک میکند. که کاربر میتواند با توجه به سرعت چرخش 7200 دور بر دقیقه ی هد این هارد، به سرعت خوبی برای خواندن و نوشتن روی این حافظه دست پیدا کند.

سوال دیگر این که اگر ما می توانیم با انجام تبدیلات و جابجایی ها ، هارد دیسک های دسکتاپ را روی سرور نصب کنیم پس چرا باید هزینه های زیادی برای هارددیسک های سرور بپردازیم ؟ این موضوع به خصوص زمانی که بخواهید چند فایل را خیلی سریع جابهجا کنید بسیار آزاردهنده است. همانطور که احتمالا میدانید، با حذف یک فایل در سیستم عاملهایی نظیر ویندوز و مک، اطلاعات حذف شده به صورت دائمی از روی هارد شما پاک نمیشود و با استفاده از ابزارهای ریکاوری نظیر Disk Drill میتوان اطلاعات حذف شده را ریکاوری کرد. امروزه اکثر هارد هایی که روی سرور ها مورد استفاده قرار می گیرند از نوع SATA یا SAS می باشند. اکثر اوقات سرور ها می توانند هارد دیسک SATA مورد استفاده در دسکتاپ را شناسایی کنند و آنها را مورد استفاده قرار دهند. بیشتر اوقات کسانی که سرور ها را طراحی و تولید می کنند رابط ها را طوری طراحی می نمایند که فقط هارد دیسک ها تولید شده در همان شرکت روی سرور مورد استفاده قرار گیرند یا سرور ها از هارددیسک هایی پشتیبانی کنند که تولید کنندگان سرور ، هارد دیسک های مورد استفاده در آن ها را بر اساس استاندارد های خود شرکت تولید شده باشند.

یکی ازدلایلی که نمیتوانید به تمامه فضای هارد درایو دسترسی داشته باشید این است که از قبل تعدادی نرم افزار روی آن نصب شده است که مهمترین آن سیستم عامل شما است. 1- هارد دیسک هایی که مخصوص سرور طراحی میشوند نوع ساختار آن ها duty cycle می باشد بدین معنی که این هارد دیسک ها موظف هستند تمام روز های سال را بدون توقف کار کنند. اما در مورد هارد دیسک های دسکتاپ این نوع ساختار به گونه ای است که تنها 20 الی 30 درصد از سال را قادر هستند بدون وقفه به انجام فعالیت بپردازند. این حافظه در کامیپوتر شبیه به یک کتابچه است که پوششی محکم دارد. و بسته به نوع کارکرد آن ویروس به اطلاعات و یا حافظه شما آسیب برساند. در لپ تاپ ها نیز معمولا تنها یک سوکت و فضا برای هارد وجود که می توان بسته به شرایط از یکی از آنها استفاده نمود. یعنی سازوکار هر دو یکسان است فقط هاردی که درون خود کامپیوتر یا لپ تاپ باشد را هارد اینترنال (داخلی) و هاردی که خارج از آن باشد را هارد اکسترنال (خارجی) میگویند. شما میتوانید با مراجعه به یک مرکز معتبر تعمیران تخصصی لپ تاپ و کامپیوتر از سلامت هارد خود مطمئن شوید و اگر متوجه شدید هارد شما در ابتدای خراب شدن است سریعا به تعویض آن اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید