قیمت و خرید هارد دیسک کامپیوتر اینترنال نو و دسته دوم

هارد دیسک حافظه ای بسیار کم سرعت تر نسبت به رم است ، از این رو برنامه های جدیدی که باز می کنید و به آنان نیاز دارید ، سرعت بسیار کمتری دارند. برای اینکه درایو جدیدی را به لپ تاپ اضافه کنید و یا نام درایو مورد نظر را تغییر دهید وارد Disk Management شوید و بر روی هارد دیسک خود کلیک راست کرده و گزینه Change Drive Letter and Paths را انتخاب کنید . اگر مایل به پاک کردن همه درایوها نیستید، کلید اینترنت را زده و سپس از طریق کلیدهای پیکان روی کیبورد، روی نام درایو مورد نظر قرار بگیرید. بد سکتور شدن به دو دسته سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم می شود. حال آنکه چه طور لرزش باعث ایجاد بد سکتور میشود را در مقاله ی تعمیر بد سکتور هارد دیسک کاملا توضیح دادیم اما به صورت اجمالی میتوان گفت زمانی که حرکت هارد به صورت صحیح نباشد به مرور زمان سکتور های دچار تاخیر و دیلی میشوند و در صورت مداوت این امر سکتور کاملا از کار افتاده و به بدسکتور فیزیکی تبدیل میشود. بد سکتور شدن سخت افزاری می تواند به دلایل گوناگونی نظیر ضربه خوردن باشد که قابل ترمیم نیست اما بد سکتور شدن نرم افزاری را می توان به راحتی حل کرد به طور مثال اگر کامپیوتر شما به صورت ناگهانی بر اثر قطعی برق خاموش شود، احتمال اینکه هارد شما در زمان نوشتن اطلاعات خاموش شده باشد زیاد است.

بدسکتور های نرم افزاری را به راحتی می توان طبق روش پیشنهادی در رفع مشکل صدای هارد حل کرد اما در صورتی که بدسکتور شدن سخت افزاری باشد بهتر است از کارکردن و فشار بر روی هارد جدا خودداری کرده و به افراد متخصص در این زمینه مراجعه کنید. بر روی درایور مربوطه راست کلیک کرده و آن را Uninstall کنید .سپس لپ تاپ خود را restart کنید و هارد دیسک را به آن متصل کنید. هارد دیسکی که ما در دسکتاپ و لپ تاپ های خود استفاده می کنیم دارای یک تکنولوژی سخت افزاری مانیتورینگ به نام S.M.A.R.T. قبل از توضیح در مورد آموزش تعمیر هارد لپ تاپ به توضیح اجمالی در مورد آن می پردازیم. برای اینکه متوجه شوید لپ تاپ شما هارد را شناخته است یا نه مانند عکس زیر بر روی my computer راست کلیک کرده و از قسمت Manage وارد Disk management شوید تا بتوانید مشخصات هارد خود را مشاهده کنید . شیارها دوایرمتحدالمرکزی می باشند ( نواحی زرد) که بر روی هر یک از آنها تعداد محدودی سکتور(نواحی آبی ) با ظرفیت بین ۲۵۶ ، ۵۱۲ بایت ایجاد می گردد.

هارد دیسکها برای بیش از ۳۰ سال به عنوان استاندارد اصلی جهت ذخیرهسازی دادههای دیجیتال مورد استفاده قرار گرفتهاند؛ اما فناوری بکار رفته در آنها عمر بسیار بیشتری دارد. سپس کنترل کننده مرکزی داده های خوانده شده را به دیسک کنترلر باز می گرداند تا مورد پردازش قرار گیرند . هم چنین برای آشنایی بیشتر در مورد جزئیات هارد دیسک و S.M.A.R.T می توانید از ابزار شناخته شده S.M.A.R.T استفاده کنید و خصوصیات فردی هارددیسک مانند سلامت کلی، درجه حرارت، تعداد شمارش شروع، تعداد کل ساعت فعال و غیره را مشاهده کنید . قبل از توضیح این روش و یا کلا قبل از تعویض، یا خرید هارد برای یک کامپیوتر باید به این نکته توجه داشت که اگر گامپیوتر شما از نوع نسلهای قدیمی باشد و پورت های SATA3 را پشتیبانی نکند، حتی بعد از نصب هاردهای پر سرعت SSD هم(با اینکه سرعت سیستم در کل بالا میرود) تفاوت چشمگیری را احساس نخواهید کرد. در این مواقع مشکل ممکن است از درایور نصب شده بر روی لپ تاپ باشد. هارد یکی از حساس ترین قطعات کامپیوتر است که اطلاعاتی از جمله سیستم عامل ،فایل های شخصی، برنامه ها و دیگر اطلاعات بر روی ان قرار می گیرد.

هارد علاوه بر سکتور یک سری رابط و درگاه دارد که این رابط ها با استفاده از کابل مخصوص هارد را به مادربورد وصل می کنند و امکان خواندن یا نوشتن اطلاعات برروی ان را به کاربر می دهند. و در اکثر مواقع سرعت انتقال اطلاعات به ماکزیمم خود نمیرسد. اگر هر گونه مشکلی در هارد لپ تاپ خود دارید متخصصین سخت افزاری مجموعه دوراندیش با مناسب ترین هزینه و کم ترین زمان آن قادر به حل آن هستند. در صفحه باز شده می توانید لیست درایور لپ تاپ خود را مشاهده کنید. به عبارت بهتر لپ تاپ های امروزی تنها با هارد GPT سازگاری دارند، در غیر این صورت شما قابلیت ذخیره سازی اطلاعات درون لپ تاپ خود را ندارید. اطلاعات کاربر روی دیسک هایی به نام پلاتر ذخیره می شوند . اما اگر قرار باشد داده ای ذخیره شود کنترل کننده ی دیسک داده های موجود را به Actuator ارسال می کند سپس به Head فرستاده می شود و در قسمت های از سکتور مورد نظر خود به روی Platter ذخیره نماید. وظیفه هارد حفظ دائمی اطلاعات است و تا زمانی که بر روی سکتور پاک نشود اطلاعات در مکان خود باقی می ماند. مشکلاتی که شما در صورت خراب بودن هارد خود با آن مواجه می شوید عبارت است از عدم دسترسی به اطلاعات یکی از پارتیشن ها و درایو ها، کند شدن سرعت لپ تاپ در هنگام کار کردن با آن یا بالا آمدن ویندوز نمایش صفحه آبی در حین کار با لپ تاپ، هنگ کردن لپ تاپ و ریستارت شدن خود به خود لپ تاپ اشاره کرد که در این صورت به تعمیر هارد لپ تاپ نیاز خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید