معرفی انواع هارد اینترنال کامپیوتر – فروشگاه اینترنتی هوش برتر

هارد دیسک های وضعیت جامد (SSD) آخرین فناوری درایو تا به امروز است که وارد صنعت کامپیوتر شده است. 2. قسمت مکانیکی هارد (Hard Drive Assembly) که به صورت مخفف HDA شناخته میشود. اما زمانی که قصد خواندن داده ها را دارد برعکس حالت نوشتن، مقادیری را در هر یک از قسمت هایی که کنترل کننده مرکزی مشخص می کند قرار می دهد. قیمت SSD NGFF M.2 کمی بیشتر از SATA SSD است اما با mSATA SSD قابل مقایسه است. حافظه های SSD SATA NGFF M.2 برای کاربرانی که دسکتاپ، لپ تاپ یا دستگاه های محاسباتی دارای اسلات M.2 دارند، مناسب است. هارد دیسک های SCSI همانند IDE هستند اما نرخ گردش دیسک آنها سریعتر از IDE و SATA است که با دور 7200rpm می چرخند در حالی که SCSI با دور 10000 تا 15000rpm می چرخند. برخی از آنها سریعتر هستند. هر کدام از آن ها ویژگی های مختلفی دارند.

توجه داشته باشید که هر چقدر عمر هارد درایو ها زیاد تر باشد، احتمال به خطر افتادن اطلاعات موجود در آن بیشتر است. M.2 کانکتوری است که بسته به پیکربندی مادربرد ممکن است از هر دو SSD NGFF و NVMe پشتیبانی کند. درایوهای SSD NGFF M.2 دارای مشخصات مشابه SATA و mSATA SSD هستند، اما از کانکتور متفاوتی استفاده می کنند. اسلات های M.2 در مادربردهای قدیمی فقط از SSD های NGFF پشتیبانی می کنند. همچنین میتوان با استفاده از آداپتور، آن را در درگاههای ۲.۵ اینچی یا ۵.۲۵ قرار داد. هارد 2.5 اینچی به لطف طراحی کوچکتر بیشتر در نوتبوکها و لپ تاپها استفاده میشود. هارد دیسک با سرعت چرخش و پرش آهسته (مانند ۵۴۰۰ دور در دقیقه) بیش از درایوهای با سرعت چرخش بالا (مانند ۷۲۰۰ و گسترش ۱۰،۰۰۰ RPM) توصیه میشود. در مواقع بسیاری هارد دیسک داخلی سیستم شما مجبور است به دلایلی دنبال اطلاعاتی که از قبل در خود ذخیره نموده است، بگردد که به سرعت انجام آن در حقیقت سرعت کنکاش یا همان جستجوی اطلاعات گفته می شود. پس سعی نکنید خودتان این کار را انجام دهید. ظرفیت یا همان مقدار حافظه: هدف از خرید هارد، ذخیره داده و اطلاعات به صورت دیجیتالی است پس اولین مورد که باید به آن توجه کنید، ظرفیت و فضای ذخیرهسازی است که هارد در اختیار شما قرار میدهد.

هارد دیسک های جدیدتر از اندازه چند صد گیگابایت تا چندین سل (ترابایت) دارند. همیشه حصول اطمینان از اینکه کامپیوتر در بهترین شرایط کار میکند بسیار مهم است، خرابی هارد کامپیوتر میتواند فعالیت کاری یا شخصی شما را تا چند روز مختل کند. همه هارد دیسک ها یک ظرفیت مشخص دارند؛ از چند مگابایت گرفته تا چند صد گیگابایت و حتی چندین ترابایت. در خلا همرفت انرژی صورت نمیگیرد تا گرما از داخل هارد دیسک خارج شود. یعنی شما باید بدانید که مدت زمان و کیفیت ثبت تصاویر به چه صورت خواهد بود. ارتباط برقرار نماید. درخواست ها بصورت Input/Output هستند که همسطح بودن سخت افزارها با یکدیگر تاثیر بسیار زیادی در زمان پاسخگویی و اجرای درخواست ها دارد. حال که با هارد کامپیوتر، انواع و نکات مهم در زمان خرید آشنا شدید، باید بدانید فاکتور مهم دیگری به نام قیمت وجود دارد که برای خرید باید به آن توجه کنید. روش بعدی این است که کامپیوتر را خاموش کنید و کمی بعد به سراغ آن بروید. SSD های M.2 NVMe PCIe (که به آنها SSD های NVMe گفته می شود) از همه SSD هایی که قبلا ذکر شد، سریعتر هستند. به طور متوسط بسیار سریعتر از HDD SATA 3 هستند که سرعت خواندن آن ها بین ۷۰ الی ۲۰۰ مگابایت بر ثانیه است.

SSD های NVMe PCIe سرعت خواندن و نوشتنی بین ۳۵۰۰ و ۳۰۰۰ مگابایت بر ثانیه دارند که بسیار سریعتر از انواع دیگر SDD های ذکر شده است. محدوده سرعت خواندن و نوشتن این هاردها بین ۴۵۰ الی ۵۵۰ مگابایت بر ثانیه است. آنها سرعت خواندن و نوشتن مشابهی دارند و عملکرد را به اندازه SATA 3 و mSATA SSD افزایش می دهند. SATA 3 SSD می تواند بهترین انتخاب برای اکثر مصرف کنندگان باشد تا بتوانند سرعت سیستم خود را افزایش دهند. در صورت تمایل می توانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. برای یادگیری نصب هارد در کامپیوتر، به مطلب آموزش نصب هارد SSD روی لپ تاپ و کیس کامپیوتر مراجعه کنید. در ویدیو زیر عملکرد هارد در زمان روشن شدن و دخیره سازی اطلاعات را مشاهده کنید . قیمت برخی از بهروزترین و پرکاربردترین حافظههای هارد و رم در داخل ایران در جدول زیر قرار داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید