معرفی انواع هارد اینترنال کامپیوتر – فروشگاه اینترنتی هوش برتر

در مورد رم کامپیوتر باید گفت که در حال حاضر کمتر کامپیوتر یا لپتاپی را میتوان یافت که مقدار رم آن زیر ۴ گیگابایت باشد. شرکت وسترن دیجیتال را میتوان محبوبترین برند در زمینه هاردهای اینترنال دانست. به زبان ساده تر می توان گفت هاردهای SSD نسخه پیشرفته و با ابعاد بزرگ فلش مموری می باشد که می تواند داده ها و اطلاعات بسیار زیادی را در خود ذخیره نمایند. Serial Advanced Technology Attachment که بهاختصار آن را SATA مینامند به معنی پیوست فناوری پیشرفته زنجیرهای است. در حال حاضر ، اتصال SATA ۶Gb/s سریعترین سرعت انتقال را ارائه می دهد. این دو هارد دیسک که فقط تکنولوژی ساخت و اینترفیس آنها با هم متفاوت است از نظر ظاهری شبیه به یکدیگر بوده و فقط مدل SATA کمی کوچکتر از مدل IDE ساخته می شود. قبل از خرید هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه کدام یک برای نیازهای شما مناسب است ، این عوامل را در نظر بگیرید. یکی از مزایای دیسکهای سخت آن است که میتوانند حجم زیادی از اطلاعات را با ارزان ترن قیمت برای شما نگهداری و حفظ نمایند. هارد دیسک ها یک نوع ذخیره سازی غیر فَرار هستند که حتی در زمانی که سیستم شما خاموش باشد می تواند از داده های شما نگهداری و محافظت کند.

این هارد ها توانایی این را دارند که به صورت 24 ساعته روشن باشند، این ویژگی به دلیل طول عمر بالا هارد های سری بنفش وسترن را برای استفاده در سیستم های نظارتی مناسب کرده است. هارد دیسک ها همچنین برای حجم کاری بالا مناسب هستند که تا حد زیادی سازگار بوده و نسبت به عملکرد بالا حساس نیستند. از دیگر دلایل آسیب دیدگی هارد ها می توان به موارد زیر اشاره کرد: حرارت بالا، نوسانات برق، قطع یک باره منبع تغذیه و فرسودگی کابل ها. MSATA درواقع یک هارد کامپیوتر جداگانه نیست بلکه نوعی از هاردهای SSD است که دارای ابعاد کوچکتر و سرعت بیشتری است. قسمت موتور چرخان می تواند از ۴۲۰۰ (در هاردهای کم مصرف قابل حمل) تا ۱۵۰۰۰ (در هاردهایی مثل Cheetah 15K.4 محصول سی گیت) دور در دقیقه (RPM) بچرخد. براساس مشخصات فنی ، هاردهای RPM برتری اندکی نسبت به اتصالات USB 3.0 دارند به خصوص برای خواندن و نوشتن فایل های کوچک، اما برای اکثر مردم این تفاوت ناچیز است. SSD ها نسبت به هارد دیسک ها از قابلیت اطمینان بالاتری برخوردار هستند ، که باز هم یکی از ویژگی های عدم وجود قطعات متحرک است.

با این وجود یکی از متداول ترین سوالی که برای شما پیش می آید این خواهد بود که هارد دیسک چیست، که در پاسخ می توان گفت هارد یک قطعه سخت افزاری در هر کامپیوتر و سیستمی است که وظیفه اصلی آن محافظت و ذخیره سازی تمامی داده ها و محتوا می باشد. SSD ها معمولاً از انرژی کمتری استفاده می کنند و عمر باتری را برای دیوایس های همراه مثل لپ تاپ بیشتر می کنند ، زیرا دسترسی به داده ها بسیار سریعتر است و دستگاه بیشتر اوقات بیکار است. اساسی ترین مشکل هارد درایو ها می تواند بد سکتور باشد، معمولا سیستم هایی که عمر بالایی دارند با این مشکل مواجه خواهند شد. این فیلتر هوای تازه را از بیرون به داخل هارد میکشد. در این نوع از هارد دیگر خبری از دیسک گردان، ترکها و سکتورها نبوده و از حافظههای فلش استفاده شده است. این نوع حافظه که سالهای زیادی به عنوان مطرح ترین و پرمصرف ترین در بین کاربران بوده، امروزه به دلیل شکست خوردن در رقابتِ سرعت از رقیب خود، به طور کلی از بازار کنار گذاشته شده است. مهم ترین دلیل برای ارتقای هارد درایو و یا تعویض آن می تواند به علت از کار افتادگی و معیوب شدن هارد دیسک سیستم باشد.

در ادامه برای اینکه بررسی کلی شما راحتتر باشد، جدول مشخصات حافظههای مختلف رم را آوردهایم. حال در قسمت بعد می خواهیم نحوه تعویض هارد درایو لپ تاپ را به شما آموزش دهیم: ابتدا پنل پشتی لپ تاپ خود را باز کرده سپس با خارج کردن قطعه معیوب از سوکت و جایگزینی هارد درایو جدید سیستم خود را احیا کنید و در انتها فقط باید سیستم عامل خود را نصب کنید. هارد در آخرین طبقه از سلسله مراتب حافظه قرار دارد و بنابراین دارای بیشترین ظرفیت و کمترین سرعت است. حافظه داخلی کامپیوتر یا هر وسیله دیجیتالی که باید بخشی از اطلاعات را در خود نگه دارد دارای اهمیت زیادی است. همانطور که قبلاً نیز گفته شد ، بهترین هارد دیسک های داخلی دارای اشکال ، اندازه ها و قیمت های گوناگون هستند. اندازه هر یک از این قسمت ها در حدود ۸۴۶ نانومتر است. اما هر از گاهی خرابی هارد قبل از گزارش این ابزار نیز اتفاق می افتد و قطعا نمیتوانین به صورت کامل به این ابزار اعتماد کنیم . اما زمانی که نمی توانیم با پارتیشن بندی هم به اطلاعات دسترسی یابیم می تواند عمق فاجعه باشد.

دیدگاهتان را بنویسید