معرفی انواع هارد اینترنال کامپیوتر – فروشگاه اینترنتی هوش برتر

همانطور که در بالا اشاره شد عمر مفید یک سکتور برای عملیات خواندن و یا نوشتن به طور مثال n بار میباشد که در شرایط استاندارد میتوان از آن بهره برد اما گاهی به سبب عدم رعایت شرایط استاندارد این عمر مفید کاهش پیدا میکند. سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات توسط هارد کامپیوتر از فاکتورهای مهم هنگام خریداری آن میباشد. برای خواندن و نوشتن اطلاعات روی صفحات هدهایی تعبیه شدهاند که قابل حرکت هستند. دیگر این که هد در گرامافون به صورت مارپیچی به طرف مرکز صفحه حرکت میکند در حالی که درهارد دیسک، هدها با آزادی کامل به جلو و عقب میروند. ولی این مقایسه خیلی هم درست نیست چرا که در گرامافون فقط یک هد وجود دارد که آن هم با صفحه تماس فیزیکی دارد در حالی که درهارد دیسک چنین نیست زیرا برای هر صفحه یک هد گذاشته شده و تماس فیزیکی هم ندارند. برای درک بهتر موضوع، دستگاههای گرامافون را در نظر بگیرید که یک صفحه داخل آن میچرخد و هد روی صفحه گذاشته میشود. امروزه با بالا رفتن فضایهارد دیسکهایی که برای کامپیوترها خریداری میشود ایجاد پارتیشن بندی را امری تقریباً ضروری کرده است چرا که چند دیسک کوچک بهتر از یک دیسک بزرگ اطلاعات را نگهداری میکنند.

امروزه بسیاری از کامپیوترها بههارد دیسکی با ظرفیت بالا مجهزهستند اما از این فضا به نحو مناسب استفاده نمیشود. بیشتر دیسکهای سخت میکرو کامپیوترها در اوایل سال ۱۹۸۰ تحت نام کارخانه سازنده اشان به فروش نمیرفتند مگر توسط شرکتOEMs آنهم به عنوان یک بخش از دستگاههای جانبی بزرگ ( مانند Corves Disk System و Apple Profile. همانطور که اشاره کردیم سیستم اطلاعات را در Sectorها ذخیره میکند اما برای دسترسی به اطلاعات از آدرس سکتورها استفاده نخواهد کرد، بلکه تعریف دیگری بنام Cluster استفاده میشود که عبارت است از یک یا چند سکتور که میتوانیم هنگام فرمت کردن یک درایو اندازه آن را در بخش Allocation unit size تغییر دهیم. فاصله بین هد و دیسک فقط چند نانومتر است. سرعت انتقال اطلاعات در قسمت داخلی در بازه ۴۴٫۲ مگابایت در ثانیه تا ۷۴٫۵ مگابایت در ثانیه تغییر میکند و این در حالیست که سرعت انتقال اطلاعات در واحدهای خارجی ۷۴٫۰ مگا بایت در ثانیه تا ۱۱۱٫۴ مگا بایت در ثانیه متغیر است. اکثر هارد درایوها که درکامپیوترهای شخصی از آنها استفاده میشود حدود ۳٫۵ اینچ عرض دارند و این در حالیست که لپ تاپها و کامپیوترهای قابل حمل حدود ۲٫۵ اینچ عرض دارند.

معمولاً سازندگان هارددیسک یک فرمت اولیه یا اصطلاحا «سطح پایین» روی هارد انجام میدهند و شما فقط باید فرمت سطح بالا روی آن انجام دهید تا سیستم فایلی روی آن قابل اعتماد باشد. اما بک آپ گرفتن روی هارددیسک هم سریع است و هم آسان. در این حالت میتوان کل ویندوز را روی پارتیشن دوم بک آپ گرفت تا هر وقت ویندوز از کار افتاد یا به مشکل برخورد ظرف کمتر از نیم ساعت آن را با تمام برنامهها و نرم افزارهایش برگرداند. یک سازه رایج که امروزه به طور وسیعی از آن در ساخت اجرا کنندههای موسیقی و نوت بوکهااستفاده میشود سازه ۱٫۸ اینچی ATA-۷LIF نام دارد که دارای حدود ۱۰۰ گیگا بایت حافظه ذخیره سازی با توان تلفاتی پایین و خواندن اطلاعات به طور سریع میباشند. سری ۱٫۸ اینچی قبلی که در ظرفیتهای ۲-۵ گیگا بایتی موجود میباشند مستقیما قابل اتصال به کامپیوترهای شخصی هستند از این دسته سری کوچکتر ۱ اینچی این سازهها ساخته شد و طراحی آن بدینگونه بود که در CF های نوع ۲ جای گیرد و این سازه همچنین برای انجام ذخیره سازی در وسسایل قابل حمل مثل دوربینهای دیجیتالی مورد استفاده قرار میگرفت.

در اواخر ۱۹۹۰ پورتهای خروجی با سرعت بالا مانند USB و Fire Wire باعث شدند سیستمهایی با دسکهای خارجی در انواع کامپیوترهای شخصی بیشتر مورد توجه قرار گیرند به خصوص برای استفاده کنندگان از لپ تاپها، کاربرهایی که از سیستمعامل لینوکس استفاده میکنند و همچنین کاربرهایی که می خواهند مقدار زیادی اطلاعات را بین دو یا چند منطقه مبادله کنند . همچنین دوام و عمر بیشتری نیز دارند. از طرف دیگر کاهش مصرف انرژی و تولید گرمای کمتر نه تنها به افزایش سرعت سیستم کمک کرده بلکه سرعت خالی شدن باتری لپ تاپ را کم و عمر مادربرد را افزایش میدهد. اما با تقسیمبندی هارد به دو یا چند تکه در واقع دو یا چند درایو مستقل از هم دارید که خراب شدن یکی هیچ تأثیری روی اطلاعات بقیه درایوها نمیگذارد. این نکته را هم در نظر بگیرید که باز کردن برنامه های زیاد و سنگین، باز کردن تعداد بالای تب در مرورگر، اتصال چند دستگاه خارجی به سیستم و… پارتیشن بندی عبارت است از تقسیم کردن فضایهارد دیسک به دو یا چند قسمت به طوری که هر یک ازاین قسمتها ازدید ویندوز همانند یکهارد دیسک مستقل عمل میکنند. تولید کنندگان دیسکهای سخت شروع به بازار یابی برای مصرف کنندگان، همانند شرکت OEMs نمودند و در اواسط ۱۹۹۰، دیسکهای سخت در هر مغازه جزئی فروشی نیز یافت میشد.

دیدگاهتان را بنویسید