نشانه های خرابی هارد

وقتی اندازه یک فایل به شکل غیرمعمولی بزرگ باشد، بدون شک شما متوجه خواهید شد که یک جای کار میلنگد. اندازه هارد دیسکهای جدید نیز از چند صد گیگ تا چند ترابایت متغیر است. همچنین میتوانید به BIOS با صفحهی فرمور UEFI کامپیوتر بروید تا ببینید درایو توسط دستگاه شناخته شده یا نه. به جای روش قبلی میتوانید یک باکس هارد تهیه کنید و هارددیسک را درون آن تعبیه کنید و از این پس از هارد اینترنال، در نقش هارد اکسترنال استفاده کنید! میتوانید قاب هارد اکسترنال را باز کنید و درایو هارددیسک موجود در آن را خارج کرده و درایو هارددیسک یا SSD موردنظر را به جای آن قرار بدهید. اگر میخواهید از SMART استفاده کنید میتوانید از ابزارهای شخص ثالث مثل CrystalDiskInfo کمک بگیرید. هارد دیسک هم مثل هر قطعهی سختافزاری دیگری میتواند خراب شود. هارد دیسک ها مانند سایر قطعات کامپیوتر شما می توانند خراب شوند. ممکن است مشکل از سوی مکبوک یا مک شما باشد. اگر سیستم از روی درایو بوت نمیشود، ممکن است ویندوز شما دچار اشکال شده باشد.

اول از همه، SMART همیشه بینقص نیست؛ ممکن است هارد شما در حال خراب شدن باشد ولی در گزارش SMART وضعیت آن خوب باشد. چگونه بفهمیم درایو در حال خراب شدن است یا خراب شده؟ اگر بخواهید میتوانید با استفاده از دیسک نصاب ویندوز یا سیستم لایو لینوکس از اطلاعات خود پشتیبان بگیرید، ولی اگر هاردتان عملاً خراب شده باشد قادر به انجام این کار هم نخواهید بود. اگر حس میکنید درایوتان در حال خراب شدن است، میتوانید از سیستم بررسی SMART استفاده کنید. هارد کامپیوتر: در HDTunePro سرعت خواندن 175.9 مگابایت برثانیه و در CrystalDiskMark سرعت خواندن 161.4 مگابایت برثانیه و سرعت نوشتن 160.3 مگابایت برثانیه بود. 6 با ظرفیت 5 مگابایت برای اولین بار توسط تیم سن خوزه IBM به رهبری رینولد جانسون ساخته شد. البته سفارش میشود که از این دستور برای کامپیوترهایی با رم کمتر از ۵۱۲ مگابایت استفاده نکنید. هرچه سرعت چرخش هارد بیشتر باشد، تاخیر دسترسی به دادهها نیز کمتر میشود چون چرخیدن صفحات است که سکتور دادهها را زیر هد خواندن/نوشتن قرار میدهد. این صداها نمایانگر این است که هد (Head) به مشکل خورده است؛ هد قطعهای است که اطلاعات را از پلاترهای (صفحات) درایو میخواند یا روی آنها مینویسد.

یکی ازدلایلی که نمیتوانید به تمامه فضای هارد درایو دسترسی داشته باشید این است که از قبل تعدادی نرم افزار روی آن نصب شده است که مهمترین آن سیستم عامل شما است. این موضوع این امکان را فراهم میکند که چندین هارد بتوانند وظیفهی ذخیرهسازی فایلهای شما و نگهداری سیستمعاملهای چندگانه را داشته باشند. این صفحه دارای چندین هد برای خواندن و نوشتن دادهها است و یک موتور نیز آن را از آلودگیهای موجود حفظ میکند. معمولا مشهورترین برندهای تولید کننده هارد دیسک، یک برنامه جانبی نیز بههمراه دارند که در شناسایی و بررسی وضعیت هارد دیسک بسیار موثر است. و حتی اگر هارد شما در شرف از کار افتادن باشد، ممکن است پیش از این که وضع کاملاً خراب شود هشداری دریافت نکنید. اگر سیستم شما به مشکل خورده این اتفاق لزوماً به معنای آن نیست که هارد شما خراب شده یا دارد از کار میافتد. گویا آی تی: به همین دلیل همیشه باید یک بکاپ مناسب داشته باشید، چرا که یک روز بالاخره هارد شما هم خراب میشود و این اتفاق قابل پیشبینی نیست. برای مثال اگر کامپیوتر شما در حین فرآیند بوت شدن درایو را شناسایی نمیکند، باید کیس را باز کرده و کابلهایی که این قطعه را به مادربرد و منبع تغذیه وصل میکنند را چک کنید.

به تدریج هاردهای SSD جای هاردهای HDD را در لپ تاپ ها م یگیرد و به روند جدیدی تبدیل شده است. تمامی مواردی را که در مورد هارد داخلی کامپیوتر اشاره کردیم میتوان به تعمیر هارد اینترنال لپ تاپ نیز تعمیم دهیم. البته با فرض این که در وهلهی اول بتوانید وارد ویندوز شوید. تعمیر هارد کامپیوتر دل معمولا زمانی انجام می شود که سیلندر هارد خراب شود یا ضربه ای به هارد وارد شود؛ در اینگونه شرایط هارد تعمیر می شود، ولی باز هم قابلیت اولیه را ندارد و قابل اعتماد نیست. در درایوهای حالت جامد چنین صداهایی شنیده نمیشود چون در این دستگاهها هیچ بخش متحرکی وجود ندارد. اگر کامپیوتر درایو را میبینید اما نمیتواند از روی آن بوت شود، این یعنی درایو خراب شده است (یا یک مشکل نرمافزاری به وجود آمده). اتصال هارد اکسترنال به گوشی و تبلت یکی از اون چیزایی که خیلیا درگیرشن و توی اینترنت هم راه و روش درست درمونی واسش وجود نداره .

دیدگاهتان را بنویسید