نشانه های خرابی هارد

باید توجه داشته باشیم که مقدار سیلندرها، نوکها، شیارهای یک درایو پیشرفته معادل مقادیر واقعی در هنگام کارکرد نیستند و در قسمت ذخیره سازی بیتها تعداد بخشهای مختلف توسط نواحی آنها شناخته میشوند. ظرفیت یک دیسک سخت میتواند توسط ضرب تعداد سیلندرها، تعداد نوکها، تعداد شیارها، تعداد شیار بایتها محاسبه شود. خبرنگار اورژانس IT باشگاه خبرنگاران،اگر دو کامپیوتر در اختیار داشته باشید به راحتی با اتصال شبکه یا از طریق کابل پورت موازی ویا حتی سری امکان اتصال دو کامپیوتر و مبادله دیتا بین آن دو وجود دارد اما اگر فقط یک کامپیوتر داشته باشید و یا اینکه بخواهید انتقال دیتا با سرعت بالا انجام گیرد بهترین کار اتصال هار دیسک ها به یک کامپیوتر و مبادله دیتا بین آنهاست. و در چنین مواردی فقط دو راهکار وجود دارد، یکی تعویض و جایگزینی هارد جدید و کنار گذاشتن هارد معیوب که بسیار هزینه بر است و دوم تعمیر اصولی هارد دیسک و استفاده مجدد از آن با اطمینان خاطر. به علاوه وجود تعداد زیادی از چیپهای ذخیره سازی بستر مناسب را برای تنوع سیستمهای که ساختارشان بر طبق صفحات وب است ایجاد کرده که در آنها به ظرفیت بسیار بالایی نیاز است. آنهم به دلیل وجود موتورهای بزرگی که در ساختار آنها به کار رفته بود.

یک مزیت هارد اکسترنال یا خارجی، جابجایی راحت آن است که به دلیل اینکه در معرض ضربه و فشار قرار دارد، آن را نسبت به این موارد مقاوم کردهاند اما باز هم باید در نگهداری آنها نهایت دقت را به کار برد. از روی این اطلاعات میتوان درست کار کردن یا نکردن هارد در قسمتهای مختلف را تشخیص داد و در صورت امکان آنها را برطرف کرد. اگر شما هم با چنین مشکلاتی در سیستم خود مواجه شدهاید، بهتر است بدون کوچکترین دستکاری، ریکاوری اطلاعات هارد اینترنال سیستم خود را به مرکز بازیابی اطلاعات بسپارید؛ چراکه هر کاری بعد از آسیب دیدن هارد اینترنال از جابجایی فایلها و پوشهها گرفته تا ذخیره کردن فایلهای جدید روی سیستم انجام دهید، امکان بازیابی اطلاعات هارد کاهش پیدا میکند. در هارد های hdd بدلیل داشته قطعه متحرک و حساس به نام هد و پلتر ، به کوچکترین ضربه و لغزش و تکان ، مخصوصا در حال کار بسیار آسیب پذیر هستند اما در هارهای ssd این مشکل برطرف شده و به طور کلی از یک تکنولوژی دیگری استفاده شده که نزدیک به تکنولوژی فلش یا به اصطلاح nand استفاده شده که قطعه متحرکی درون آن نیست و تقریبا ضد ضربه هستند و اطلاعات درون IC ها ذخیره میشوند .

زمانی که هارد دیسک کامپیوتر به صورت منطقه ای آسیب میبینت باید روشی جداگانه برای بازیابی اطلاعات به کار گرفت شود ، چرا که باید در نظر داشته باشیم این منطقه از پلاتر هارد دیسک لپتاپ یا کامپیوتر و یا هارد اکسترنال ما آسیب دیده است و باید به صورت کاملا خیلی ماهرانه اطلاعات را از آن منطقه خارج کنیم چراکه قطعا خود هارد دستگاه اجازه برداشت این اطلاعات را به کاربری که تحت سیستم عامل به محل ذخیره اطلاعات دسترسی دارد را نمیدهد . یکی از عواملی که امروزه در خرید هارد دیسک ها کمتر به آن پرداخته می شود ، حافظه کش یا بافر هارد دیسک است که هر چه مقدار آن بیشتر باشد ، عملیات های بیشتری را می تواند به صورت همزمان انجام دهد. اگر چه به دلیل سودمندی بیشتر ویندوز از این امکان استفاده کرده باشد که یک گیگا بایت را به صورت ۱٫۰۷۳٫۷۴۱٫۸۲۴ بایت ( ۲بایت) گزارش میکند در حالیکه سیستمعامل آنرا ۲۸٫۰ گیگا بایت گزارش کند. اجزای هارد دیسک شامل چه مواردی هستند؟ نقطه مرکزی (محور) شامل یک پیچ مدور میباشد که قبل از صفحه فلزی قرار گرفته. صفحه فلزی نیم دایرهای در قسمت بالایی در گوشه سمت چپ قرار گرفته که در واقع یک آهنربای دایم جهت حرکت بازوست.پیچ تنظیم در قسمت پایینی قرار گرفته که شامل یک آهنربای ثانویه در قسمت زیر آن میباشد.

اولین دیسک سخت ۳٫۵ اینچی که قابلیت ذخیره ۱ ترا بایت اطلاعات را داشت از نوع الگو:هیتاچی دسک استار۷کی ۱۰۰۰ بود.این درایئ شامل ۵ صفحه بود که هر کدام ازحدود ۴۰۰ گیگا بایت حافظه تشکیل شده بود که قادر بود ۹۳۵٫۵گیگا بایت فضای قابل استفاده ایجاد کند. نسخههای اخیر شامل نوکهای القایی، نوکهای نوار مغناطیسی (MIG) و با نوکهای غشای نازک میباشند. پیش از اوایل سال ۱۹۸۰ بیشتر دیسکهای سخت صفحات ۸ اینچی(۲۰ سانتی متری) یا ۱۴ اینچی ( ۳۵ سانتی متری) داشتند که شامل تجهیزات مدارات متحرک با سطح ساختمانی زیاد بودند(به خصوص دیسکهای بزرگ تجهیزات متحرک که گاهی به نام ماشینهای عیب یاب عنوان میشوند.). در سال ۲۰۰۷ یک نمونه تولیدی دیسک سخت در یک ایستگاه کاری حدود ۱۶۰ گیگا بایت تا ۱ ترا بایت اطلاعات را در خود ذخیره میکند در حالیکه چرخشی حدود ۷۲۰۰ یا ۱۰۰۰۰ درو در دقیقه (RPM) دارد.در هارد درایو موبایلها و لپ تاپها که از نظر فیزیکی کوچکتر از کامپیوترهای شخصی هستند لزوما کم حجمتر و کند تر هستند. در سال ۱۹۹۰ حداکثر چرخش ۴۲۰۰ دور در دقیقه بود.در سال ۲۰۰۷ هارد درایو نمونههایی از تلفنهای همراه با سرعت چرخش ۵۴۰۰ دور در دقیقه و با هزینهای بسیار ناچیز موجود میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید