هارد دیسک درایو چیست؟

در پاسخ ساده میتوان گفت دیفرگ هارد یعنی از بین بردن گپ و یا فضاهایی که در عملیات مکرر نوشتن اطلاعات و پاک کردن بخشی از اطلاعات و مجددا قرار دادن اطلاعات جدید در هارد بلا استفاده مانده و سیستم به جهت جایگزینی میبایست زمان زیادی را برای یافتن فضای آزاد اتلاف کند که این خود باعث کارکرد بیهوده هارد دیسک شده و عمر هارد را کوتاهتر کند و البته اگر عمل دیفرگمنت انجام نشود و فضای هارد بدون استفاده بماند خود سبب ایجاد بد سکتور هارد میشود. هر چه عدد بزرگتری انتخاب کنید، فرآیند به زمان بیشتری نیاز داشته و فشار بیشتری روی هارد دیسک وارد خواهد شد، اما در هر مرتبه، احتمال قابل بازیابی شدن اطلاعات کاهش پیدا میکند. اگر از آن دسته کاربرانی هستید که نیاز مکرر به وصل کردن هارد به کامپیوتر و لپ تاپ از طریق USB دارید، پیشنهاد ما به شما استفاده از داک هارد است که یک وسیله جمع و جور شیک رومیزی برای کار شما خواهد بود.

همچنین اگر هارد شما قدیمیتر است امکان اینکه ضخامتی بالاتری از این نیز داشته باشد وجود دارد، به طور مثال 15 میلی متر که در این صورت میتوانید از باکس هارد 3.5 اینچی استفاده کنید. اگر حس میکنید درایوتان در حال خراب شدن است، میتوانید از سیستم بررسی SMART استفاده کنید. دلیل سوم اینکه اگر شما هارددیسکی دارید که حاوی اطلاعات است و میخواهید آن را بازیابی کنید به راحتی میتوانید آن را به یک هارددیسک خارجی تبدیل کرده و اطلاعات خود را بازیابی کنید. ضمن اینکه بررسی کنید آیا در هنگام روشن شدن سیستم ، هارد شما هم روشن می شود یا خیر. شاید هم فرآیند بوت شروع شود ولی سیستم نتواند آن را به پایان برساند. در این صورت شاید کامپیوتر اصلاً آن را نشناسد و در هنگام راهاندازی سیستم با پیغام این که کامپیوتر هارد ندارد مواجه شوید. از سیستم بررسی S.M.A.R.T. پس از بررسی ، بهتر است هارد را سریعا به یک متخصص نشان دهید. وقتی جریان صاف و بدون هارمونیک به هارد نرسد طبیعتا ساز و کار مکانیکی هارد دچار مشکل میشود و همان اتفاقی رخ میدهد که در صورت اسمبل نادرست هارد پیش می آمد و یا زمانی که شوک الکتریکی وارد شود سکتوری از هارد که در حال خواندن و یا نوشتن است دچار اختلال شده و از کار افتاده و به بد سکتور منجر میشود.

گام سوم: با این کار, ویرایشگر پیکربندی سیستم (System Configuration Editor) باز شده و چندین پنجره مختلف نمایش داده میشود. اما شاید به دلایلی مثل نداشتن حوصله و نبود امکانات، جهت اتصال هارد در داخل کیس و یا استفاده از آن روی لپ تاپ، با خود گفتهاید که چه خوب بود اگر هارد از طریق پورت USB به سیستم متصل میشد یا یک تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال وجود داشت! M.2 در برخی از مادربردها وجود دارد و در صورت نبودش NVMe SSD به وسیله کارت Pcle (خود دارای M.2 است) وصل میشود. گویا آی تی: به همین دلیل همیشه باید یک بکاپ مناسب داشته باشید، چرا که یک روز بالاخره هارد شما هم خراب میشود و این اتفاق قابل پیشبینی نیست. یعنی شما باید حتما و حتما هارد اکسترنال تهیه کنید. اکثر اوقات سرور ها می توانند هارد دیسک SATA مورد استفاده در دسکتاپ را شناسایی کنند و آنها را مورد استفاده قرار دهند.

در این صورت باید مادربرد خود را باز کنید و به دنبال سوکت IDE۱ بگردید، با پیدا کردن آن به 2 کانکتور می رسید. یک راه اتصال HDD شما به درگاه USB استفاده از مبدلهایی است که این قابلیت را دارند تا وسایلی نظیر هارد دیسک و درایو نوری SATA و IDE را به یک برد متصل کرده و از آن یک خروجی USB را به شما تحویل دهند. همهی درایوها یک چرخهی عمر محدود دارند و بعد از آن از کار میافتد. به خصوص هاردهای مکانیکی که ممکن است بخشهای متحرک آن از کار بیفتد. تیم آپاو با جمع آوری مطالب از سطح اینترنت و کتاب های دانشگاهی و گردآوری و تصحیح آنها نوسط کارشناسان خود مطلب مقایسه هاردهای SSD و HDD را برای شما عزیزان فراهم کرده است. اگر سیستم هارد شما را نشناخته بود ، مورد خطرناک است. اگر در هنگام روشن کردن کامپیوتر خود ، هارد شما شناسایی نشد ، به تنظیمات بایوس کامپیوتر روید (کلید Del) و ببینید آیا سیستم هارد شما را شناخته است یا خیر؟ هارد دیسک­های Surveillance به صورت تخصصی برای استفاده در سیستم های امنیتی ضبط تصاویر DAS، NVR، DVR و یا CCTV طراحی شده­اند.

دیدگاهتان را بنویسید