هارد دیسک چیست و کاربرد آن چیست چندین نکته کاربردی در خصوص هارد دیسک

قسمت موتور چرخان دیسک ها (Spindle): این قسمت فقط وظیفه چرخاندن پلاترها را بر عهده دارد و بدین ترتیب قسمت هد می تواند داده ها را بر روی نقاط مختلف صفحات دیسک بخواند و بنویسد. موتور الکتریکی که وظیفه چرخانیدن صفحات را به عهده دارد دلیل دیگراز کار افتادن هاردها می باشد.این دلیل بیشتر بعد از یک دوره طولانی استفاده ممتد از هارد رخ میدهد. قسمت هد خواندن و نوشتن: این جز از hard disk توسط Head Arm حرکت می کند و کار آن خواندن و نوشتن داده ها به صورت باینری بر روی قسمت های بسیار ریز موجود در platter می باشد. اگر همه این مراحل را طی نمودید ولی هارد درایوتان هنوز کند است پس باید با متخصصین این زمینه مشورت نمایید. اگر هارددیسک مورد نظر شما لیست نشده است، باید دوباره تنظیمات دیسک را وارد نمایید. در مورد لپ تاپ ها زمانی زمانی که منبع تغذیه توانایی چندانی برای ارائه ولتاژ مورد نیاز سیستم را ندارد به کاربر پیغام هشداری را می دهد و مدت زمان کوتاهی به کاربر می دهد تا کاربر کارهای ناتملم خود را به پایان رساند و سیستم را Shutdown کند در این مواقع می بایستی کاربر به سرعت سیستم را خاموش کند تا ار آسیب های افت و قطع ولتاژ در مورد هارد دیسک Laptop پیشگیری کند .

یک هارد میتواند صداهای مختلفی تولید کند و هر کدام از آنها دلایل مختلفی دارند. شرکتهای مختلفی نسبت به تولید هارد کامپیوتر اقدام کردهاند که برخی از آنها بسیار معتبر و نام آشنا هستند و میتوان به راحتی به این برندها اعتماد کرد. مناسب را تولید نموده است. هارد دیسک معمولی بهتر است یا M2؟ اگر دیسک راه انداز ندارید، بهتر است قبل از نیاز آن را بدین طریق ایجاد نمایید: یک فلاپی دیسک خالی را جایگذاری کرده و در برنامه Control Panel روی Add/Remove Programs را کلیک نمایید و سپس جدول Startup Disk را انتخاب کرده و روی Create Disk را همانطور که نشان داده شده کلیک نمایید. اگر کامپیوتر شما میتواند بیش از یک درایو حافظه را در خود جای دهد، شما میتوانید از یک SSD برای نصب ویندوز و بارگذاری فایلها استفاده کنید، در حالی که برای ذخیره فایلهای خود نیز میتوانید از یک هارد دیسک معمولی استفاده کنید. برخی دیگر نیز به جای یک کانکتور USB، دو کانکتور دارند و طبعاً برق موردنیاز از دو پورت USB کامپیوتر تأمین میشود تا درایو هارددیسک با مشکل کمبود برق و خاموش و روشن شدن روبرو نشود.

برای اتصال هارددیسک داخلی یا توکار به سیستمهای مختلف از طریق USB، چند راهکار و تبدیل وجود دارد که در ادامه معرفی میکنیم. یکی از عوامل مهم در انتحاب هارد میزان چرخش آن است که می تواند باعث افزایش قابلیت های هارد دیسک شود اما معمولا سرعت چرخش بیشتر در مورد هارد دیسک های IDE صادق است زیرا این هارد دیسک های دارای دو سرعت ۵۴۰۰ و ۷۲۰۰ دور دقیقه هستند که تغییر این سرعت چرخش می تواند باعث کاهش و یا افزایش زمان دستیابی به اطلاعات و تغییر در سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات روی هارد دیسک شود ، اما در حالت کلی تقریبا تمام هارد دیسک های SATA موجود در بازار دارای سرعت چرخش ۷۲۰۰ دور در دقیقه هستند و هیچ تفاوتی مابین آنها در میزان چرخش وجود ندارد . این سرعت با واحد دور بر دقیقه یا RPM سنجیده میشود و مدلهایی با سرعت چرخش تا هزار دور دقیقه و یا بیشتر نیز وجود دارند.

هارد دیسک در انواع رایانههای شخصی مورداستفاده قرار میگیرد و حتی بعضی از آنها میتوانند از چندین هارد دیسک نیز پشتیبانی کنند. هدهای خواندن و نوشتن موجود در هارد روی نوک یک بازوی متحرک قرار دارند تا به هر نقطهای از دیسک دسترسی داشته باشند. درایو در حالتی که سرعت صفحه دیسک آن از ۵۴۰۰ دور در دقیقه فراتر می رود بسیار آسیب پذیر میگردد به خصوص در مورد هارد دیسک های مدرن امروزی که حجم بسیار بالایی از داده ها در سطح مقطع کوچکی وجود دارند لرزش و ضربه زدن به درگاه ها و محل نصب هارد در کیس کامپپوتر از بالاترین علل خرابی هارد دیسک ها در اولین ماه کارکردنشان می باشد . اما شما میتوانید درایور مورد نظر خود را از سایت سازنده دستگاه دانلود کرده و بر روی سیستم نصب کنید. حذف تعداد پین های اضافی برای ارتباط هارد دیسک به مادربورد که باعث نصب آسان تر هارد دیسک روی سیستم می شود . اما در میان استثنا هم وجود دارد به طور مثال هارد دیسک های Raptor از شرکت SeaGate با آنکه توسط رابط SATA به مادربورد متصل می شود دارای سرعت چرخش در حدود ۱۰ هزار دور در دقیقه است که می تواند کارایی در حد یک هارد دیسک SCSI داشته باشد .

دیدگاهتان را بنویسید