هارد دیسک کامپیوتر چیست؟

دیر بالا آمدن ویندوز نیز دلیل مشخصی برای سوختن هارد است که البته نباید زیاد به آن توجه کنید. همهی ما میدانیم که یک هارد دیسک سالم معمولا صدای مشخصی از چرخش صفحهی دیسک دارد و صدای قطعات دیگر نیز بهوضوح شنیده میشود. Hard Disk از قطعات مختلفی تشکیل شده است که هرکدام انجام وظیفهی خاصی را برعهده دارند. بسیاری از افراد برای بازیابی اطلاعات هارد سوخته از روشهای آزمایشی استفاده میکنند که معمولا نیمه تمام مانده و آسیبهای بیشتری را به هارد وارد میکند؛ شما نباید چنین کاری را انجام دهید. مورد خاصی دیگری که دیده میشود وجود هارد با دور موتور 7200 rpm که به جهت همین سرعت بالاتر حساسیت بیشتری دارند و دیده میشود که آسیب های مخصوص به خود را دارند. البته اگر صحبت از مقایسه باشد، هارد دیسکهای ثابت سرعت بیشتری دارند. البته باید این نکته را در نظر گرفت که سرعت این هاردها کمتر از هارد های داخلی است اما اتصال آسان یکی از مزایای این نوع به حساب میآید.

در نتیجه ، وزن هارد کامپیوتر 2.5 اینچی بسیار کمتر از هارد کامپیوتر 3.5 اینچی است. در دسته چهارم هارد دیسک های نشکی قرار دارند که سرعت این هارد ها بسیار بالاست و به همین دلیل مناسب برای انجام کارهای محاسباتی و سرعتی مثل بازی های کامپیوتری است . البته برنامه های برای این محاسبات موجود است. البته هرچه سرعت چرخش هارد بیشتر باشد صدای تولیدی آن نیز بیشتر خواهد شد که در زمان خرید باید به این نکته نیز توجه داشته باشید. البته این نکته حائز اهمیت است که دیگر فلاپی دیسک کاربردی نداشته و منسوخ شده است. این خطاها معمولا با عنوان «disk problem» نمایش داده میشوند. سیستمعامل یا تمام نرمافزارهایی که شما در کامپیوتر خود ذخیره میکنید، همگی به هارد دیسک منتقل شده و بعدها نیز تمامی دادههای شخصی و علمی شما در هارد دیسک بهعنوان یک حافظه ذخیرهسازی دائم ذخیره سازی میشوند. تمامی قطعات دیگر، به بخشهای ریزتری تقسیم میشوند که جزو یکی از بخشهای برد یا مدیا خواهند بود. در چنین مواقعی بهتر است که از یک متخصص کمک گرفته و اجازه دهید که قطعات آن بهخوبی مورد بررسی قرار بگیرند. بنابراین چه بهتر است که بتوانیم هرچه سریعتر قطعات سوختهی هارد را پیدا کرده و آنها را تعویض کنیم.

اگر هارد دیسک شما بهدرستی کار نمیکند، در این صورت ممکن است که آسیبهای جدی به قطعات آن وارد شده باشد. برای اینکار باید نرم افزار Crystal Disk Info را دانلود و نصب کنید تا با بتوانید از طریق این برنامه تاریخچه هارد درایو و تنظیمات دیگر آن را مشاهده و بررسی کنید. همچنین، بیشتر هارد درایوها دارای تنظیمات jumper در قسمت انتهایی هستند که برای نحوه تشخیص درایو توسط مادربورد، زمانی که بیش از یک درایو داشته باشیم، مورد استفاده قرار میگیرد. اکثر کاربران در تنظیمات غیر شرکتی نیز به دستگاه هایی با قدرت کم و سر و صدای کم ، اما با ظرفیت زیاد نیاز دارند. معمولاً یک هارد با حجم ۱ ترابایت نیاز کاربران عادی را تا حدود زیادی برطرف می کند. یک کاربر همواره باید از یک رابط مناسب برای سیستم استفاده کند تا نوسانات برق کنترل شوند. حداکثر سرعت انتقال (نه لزوماً سرعت خواندن/نوشتن خود هارد) رابط پاتا یا آی دی ای یا آتا با توجه به نسل های مختلف آن از ۸.۳ مگابایت در هر ثانیه (8.3MB/s) تا ۱۰۰ مگابایت در ثانیه (۱۰۰MB/s) است. هارد کامپیوتر HDD قدیمیترین نسل هارد دیسکها است.

همان طور که می دانید ، رم ها به دلیل داشتن بیشترین سرعت در دسترسی به دیتا ، نسبت به هارد دیسک HDD از قیمت بالاتری برخوردارند . در ادامه سه شیوه تعیین نوع هارد درایو سیستم خود (HDD or SSD) را بحث می کنیم. ابتدا بیایید در مورد اجزای هارد دیسک مطالبی را بیان کنیم. هارد دیسک را میتوانیم بزرگترین حافظه جانبی مورد استفاده در کامپیوتر نام ببریم که تمام اطلاعات و دادهها در آن ذخیرهسازی میشود. هارد دیسک اکسترنال، برخلاف نسخه داخلی، قابلیت حمل بالایی دارد و میتوانیم در هر جایی از آن استفاده کنیم. هاردهای SSD با اینکه که اطلاعات را با سرعت بالا در درایو های خالی مینویسند، اما قابلیت حذف اطلاعات سلول به سلول ندارند و تمام اطلاعات آن بلوک حذف میشود؛ چرا که ولتاژ زیادی برای اینکار لازم است و اطلاعات فایلهای مجاور را تحت تاثیر قرار میدهد. 3. در نسخه های قدیمی تر، اتصال بین بورد و کنترلر اکس یا دسته هد، فیلتری وجود داشت که با طراحیهای بهینهتر آن را حذف کردهاند. امروزه هارددیسک ها به دو دسته تقسیم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید