هارد کامپیوتر چیست؟

در حالت کلی هارد دیسک های موجود در بازار به دو صورت IDE و SATA به فروش می رسند .هارد دیسک های IDE : IDE از قدیمی ترین رابط های موجود در کامپیوتر و آخرین نوع این رابط UDMA6 است که در حداکثر سرعت انتقالی خود قادر به انتقال ۱۳۳ مگابایت در ثانیه است . می خواهید هارد لپ تاپ خود را عوض کنید؟ برای اینکه بتوان وزن و حجم لپ تاپ را کم کرد، باید حجم و وزن قطعات آن را کاهش داد. تمام نکات گفته شده در این مطلب بر روی قیمت هارد دیسک اینترنال تاثیر می گذارند که خوب البته در بازار امروز بیشتر میزان ظرفیت این نوع از قطعات کامپیوتری است که قیمت آن ها را کم و زیاد می کند؛ ولی خوب با این حال باز ما توصیه می کنیم در هنگام خرید یک سخت افزار رایانه حواستان را متوجه همه جوانب آن نمایید. این آسیب ها می توانند بر روی نام فایل ها، اجرای فایل ها، تکثیر یک فایل در تمامی فولدرها، قفل کردن اطلاعات و غیره باشد. ۲- پشتیبانی از ویژگی Hot Change ( تعویض فوری ) که این امکان را به کامپیوترهای سرور و خانگی می دهد تا بدون خاموش کردن کامپیوتر بتوان هارد دیسک دستگاه را تعویض کرد .

در زیر ما چندین ویژگی از هاردهای اینترنال را بررسی کرده ایم که اگر این ویژگی ها در هارد موردنظر شما وجود داشت و توانستید آنها را تشخیص و شناسایی کنید میتوانید به سراغ مرحله بعدی یعنی تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال بروید. یکی دیگر از ویژگی های خوب این هارد اینترنال حافظه ی کش یا همان بافر است. نشدهاند. البته این به معنی آن نیست که دیگر نمیتوانیم از هارد داخلی یک کیس برای کامپیوتر دیگر استفاده کنیم. بیشتر بخوانید : چگونه یک هارد اکسترنال مناسب انتخاب کنیم؟ بنابراین، سرعت خواندن در حافظه هایی همانند اس اس دی بسیار سریعتر از HDDهاست، زیرا قرار نیست یک دیسک بچرخد تا به قسمتی که اطلاعات مورد نظر ذخیره شده دسترسی پیدا کنیم! شرکت IBM در سال ۱۹۵۶ برای اولین بار اقدام به عرضه یک مدل تجاری از درایو دیسک سخت با حجم ۳.۷۵ کرد و ساختار کلی این محصولات از آن زمان تا به امروز تغییر چندانی را شاهد نبوده است. ساختار بنیادی هارد دیسکها شامل صفحات مغناطیسی جهت ذخیرهسازی دادهها و ابزاری برای خواندن و نوشتن اطلاعات میشود.

ولی هارد دیسکها سر انجام از کار میافتند چونکه وسایلی مکانیکی هستند و سرانجام فرسوده خواهند شد ولی شایع ترین دلیل برای از کار افتادن یک هارد دیسک قبل از سر آمدن عمر طبیعیش آسیبهای فیزیکی می باشد مثل ضربه خوردن و تکان خوردن در زمانی که فعالیتی انجام میدهد. در صفحه باز شده میتوان تعداد دیسکها و حجم آنها را دید. هارد های اکسترنال قابلیت جابجایی دارند و پس از انتقال داده ها به این هاردها، کاربر می تواند به هر کجا که بخواهد آنها را با خود ببرد. درایو در حالتی که سرعت صفحه دیسک آن از ۵۴۰۰ دور در دقیقه فراتر می رود بسیار آسیب پذیر میگردد به خصوص در مورد هارد دیسک های مدرن امروزی که حجم بسیار بالایی از داده ها در سطح مقطع کوچکی وجود دارند لرزش و ضربه زدن به درگاه ها و محل نصب هارد در کیس کامپپوتر از بالاترین علل خرابی هارد دیسک ها در اولین ماه کارکردنشان می باشد .

حذف تعداد پین های اضافی برای ارتباط هارد دیسک به مادربورد که باعث نصب آسان تر هارد دیسک روی سیستم می شود . همچنین هارد درایوها دارای فیلترهای ورودی هوا هستند زیرا برای شناور بودن هدها بر روی صفحات نیازمند فشار هوای معینی می باشندو ایجاد کوچکترین نقصی در این فیلترها سبب بروز Head crash و از دست دادن اطلاعات عمده ای در هارد درایو و همچنین خرابی خود دیسک می شود در مقاله های بعدی به سایر مسائل و مشکلات می پردازیم. به همین دلیل هم میزان حفاظت هارد سیستم های لپ تاپ بسیار بیشتر از هاردهای ۳٫۵ اینچی کامپیوترهای رومیزی می باشد اما با کمی دقت می توانید متوجه شوید که میزان خرابی در هارد دستگاههای قابل حمل تا چه میزان زیاد می باشد. معمولاً درایوهای هارددیسک از نوع ۳.۵ اینچی و ۲.۵ اینچی هستند و ارتفاع برخی مدلها کمی بیشتر از مدلهای دیگر است. پیادهسازی روش قبلی که استفاده از هارد اکسترنال بود، نیاز به تجربه دارد و کمی خطرناک است. در مورد لپ تاپ ها زمانی زمانی که منبع تغذیه توانایی چندانی برای ارائه ولتاژ مورد نیاز سیستم را ندارد به کاربر پیغام هشداری را می دهد و مدت زمان کوتاهی به کاربر می دهد تا کاربر کارهای ناتملم خود را به پایان رساند و سیستم را Shutdown کند در این مواقع می بایستی کاربر به سرعت سیستم را خاموش کند تا ار آسیب های افت و قطع ولتاژ در مورد هارد دیسک Laptop پیشگیری کند .

دیدگاهتان را بنویسید