هارد کامپیوتر چیست؟

در ادامه آموزش تعمیر هارد دیسک خراب به یک راه ساده دیگر جهت اجرای CHKDSK می پردازیم. تفاوت هارد دوربین مداربسته با هارد کامپیوتر: هاردیسک ها اطلاعات سیستم را به یک حالت ثابت و همیشگی ذخیره می کنند و به سیستم این توان را می دهند که اگر برق قطع شد سیستم بتواند اطلاعات را بازیابی کند .گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی های مختلف باعث اهمیت بالای استفاده از هارد دیسک ها شده و آن ها را به یک وسیله ضروری تبدیل نموده است. راه دیگر فهمیدن نوع هارد دیسک لپ تاپ یا کامپیوتر و اینکه هارد دیسک شما HDD است یا SSD، استفاده از ابزار بهینه ساز درایو (Drive Optimizer tool) یا یکپارچه ساز هارد دیسک (Disk Defragmentation Tool) است که نوع دیسک را در بین لیست درایوهای سیستم نشان می دهد. با استفاده از این کابل، فضاى داخل کیس خلوت و جریان هوا در کیس راحت تر به گردش درمى آید، همین طور براى تنظیم دو هارد Sata نیازى به جابه جایى جامپرهاى روى هارد نیست، چون خود آن ها بنا به شماره پورت Sata تنظیم مى شوند. این حافظه ها از هیچ قسمت متحرک یا دیسک چرخان در داخل خود استفاده نمی کنند و همین وجه تمایز اصلی آنها با دیگر انواع ذخیره سازها می باشد.

اگر خواستید این کار را انجام دهید، حتماً هارد را درون دو لایه کیسه فریزر باکیفیت قرار دهید تا داخل درایو یخ و برفک نزند. پس سعی نکنید خودتان این کار را انجام دهید. شما می توانید اینکار را بطور مستقیم از طریق خط فرمان یا همان Command Prompt انجام دهید. برای بازیابی اطلاعات حذف شده هم میتوانید از همین مراکز کمک بگیرید. در واقع این قطعات مدارات مجتمعی هستند که همانند مموری ها اطلاعات را با سرعت بسیار بالا خوانده و بدون استفاده از برق نیز اطلاعات را در خود ذخیره نگاه دارند. معمولاً در هر هارد دیسک تعداد بیشتری از یک صفحه دیسک قرار می گیرد. هارد دیسک اینترنال برای اتصال به مادربورد از درگاه و کابل ATA و IDE و SCSI و SATA و SAS استفاده میکند لذا از این منظر هم میتوانیم انواع هارد را بررسی کنیم. شما می توانید از ویژگی CHKDSK جهت تجزیه و تحلیل خطاهای یک هارد دیسک استفاده نموده و در صورت امکان به تعمیر هارد خراب خود بپردازید. این هارد دیسکها معمولاً در لپتاپها و نوت بوکها استفاده میشوند.

در مقابل هاردهای اکسترنال external خارج از کامپیوتر یا لپ تاپ هستند و با کابل و یا USB به سیستم وصل میشوند. هارد اینترنال B21 146GB SAS 15K Server یکی دیگر از محصولات این کمپانی است که ظرفیت ۱۴۶ گیگابایتی را در اختیار شما قرار میدهد و دارای سرعت چرخش ۱۵ هزار دور بر دقیقهای است. هاردهای Seagate BarraCuda نسبت به ظرفیتی که ارائه میدهند قیمت بسیار مناسبی دارند و از سرعت بسیار خوبی بهرهمند هستند. در برخی سیستمهایی که به تعداد زیادی دوربین مجهز هستند، دقت کنید حتما ویژگی پشتیبانی از 64 دوربین در هارد مورد نظر شما وجود داشته باشد. در صورت بروز چنین مشکلی بهترین راهکار جهت تعمیر هارد کامپیوتر استفاده از ویژگی CHKDSK می باشد. اننقال اطلاعات بصورت موازی است و سرعت بالایی هم دارد و همین امر از جمله ویژگی هایی بود که آنرا سالیان سال بعنوان مطرح ترین استاندارد برای رابط های کامپیوترهای شخصی تبدیل کرده بود.

این هارد ها از سرعت بسیار بالاتر، مقاومت بیشتر در برابر ضربه، تاخیر بسیار کم، و کارکرد بی صدا به نسبت انواع رایج ذخیره سازها بهره می برند. بسیاری از فایل ها در سیستم ها تکراری هستند و این امر ممکن است باعث پر شدن بی دلیل هارد کامپیوتر شما شود . این قسمت نیز می تواند سر هد را از مرکزی ترین نقطه پلاتر تا کناری ترین نقطه آن بفرستد. دیسک های سخت سنتی (HDD) داده ها را بر روی صفحات چرخانی ذخیره مینمایند و هر زمان که رایانه ی شما بخواهد به داده ای دسترسی داشته باشد، یک سر سوزنی (هد خواندن / نوشتن) به محل قرارگیری داده رفته و آن را میخواند و در اختیار رایانه قرار میدهد. ۵- اگر درایو شما مشکلی نداشته باشد، پیغامی به این مضمون که خطایی یافت نشد ظاهر می شود. ۳- اگر درایو شما مشکلی نداشته باشد یک پیغام به این مضمون که شما لازم نیست درایو را به طور کلی اسکن کنید ظاهر می شود. وقتی نتیجه کنترل هر قطعه روی مانیتور ظاهر میشود، بدنبال پیامهای خطا بگردید.

دیدگاهتان را بنویسید