هارد کامپیوتر چیست؟

عمر مفید این قطعات حساس را بیشتر کنید. • اسمبل نادرست هارد اینترنال PC و لرزش در هنگام کارکرد که در بعضی موارد صدای هارد موقع روشن شدن کامپیوتر به گوش میرسد که نشان از نصب نادرست هارد در کیس دارد و میبایست این ایراد برطرف گردد، در غیر اینصورت میتواند آسیب وارده حتی بیش از ایجاد بدسکتور باشد ولی در چنین شرایطی عمدتا مشتریان به دنبال رفع صدای هارد کامپیوتر هستند، فارغ از اینکه ایراد اصلی خود بدنه کیس غیر استاندارد هست و یا اینکه قطعات به صورت صحیح نصب نشده اند و در هنگام کارکرد صدای تق تق و یا صدای خرخر هارد با گوش میرسد در حالی که اگر همان قطعه در سیستم دیگر نصب شود دیگر صدا ندهد. ذاتا برای استفاده در کیس کامپیوتر طراحی شده است و درون کامپیوتر به صورت ثابت قرار می گیرد. باز کردن و بستن هارد داخلی درون کیس، به مراتب زمان بیشتری را از شما خواهد گرفت. هارد درایو اکسترنال و اینترنال از نظر ساختار کاربردی و نحوه کارکرد با یکدیگر یکی هستند و تنها تفاوت آنها در ظاهر آنهاست که یکی از آنها در جعبه یا باکسی نگهداری می شود و دیگری درون کیس کامپیوتر یا درون لپ تاپ قرار می گیرد.

این رابط با عناوین دیگری از جمله موارد زیر نیز شناخته می شود. وظیفه موتور هارد چرخاندن پلاتر هاست، این موتور با سرعت مشخص در حال چرخش است. وقتی جریان صاف و بدون هارمونیک به هارد نرسد طبیعتا ساز و کار مکانیکی هارد دچار مشکل میشود و همان اتفاقی رخ میدهد که در صورت اسمبل نادرست هارد پیش می آمد و یا زمانی که شوک الکتریکی وارد شود سکتوری از هارد که در حال خواندن و یا نوشتن است دچار اختلال شده و از کار افتاده و به بد سکتور منجر میشود. برای باز کردن درب این باکس کافی است کمی فشار آورده و ضربه وارد کنید (مانند باز کردن محفظه باتری در دستگاه های الکترونیکی). گاهی این آسیب به یک باره به هارد وارد میشود که سریعا نمایان میشود مثلا برد الکترونیکی صدمه میبیند و هارد روشن نمیشود، اما مشکل اساسی اینجاست که ممکن است این صدمات آنقدر کوچک باشد به چشم نیآید و در صورت تداوم این امر سبب آسیب های متفاوتی به هارد نظیر بد سکتور و … از دست رفتن اطلاعات کامپیوتر، اتفاقی است که ممکن است به دلایل متعددی -نظیر بی احتیاطی کاربر، نابهنجاری های سخت افزاری و نرم افزاری و … همچنین، ممکن است طی انجام این فرایند با مشکلات و درد سرهای خاص خود مواجه شوید.

کابل USB و Firewire سرعت کمتری نسبت به کابل SATA دارند و بنابراین با سرعت کمتری اطلاعات به آنها منتقل می شود. در پاسخ ساده میتوان گفت دیفرگ هارد یعنی از بین بردن گپ و یا فضاهایی که در عملیات مکرر نوشتن اطلاعات و پاک کردن بخشی از اطلاعات و مجددا قرار دادن اطلاعات جدید در هارد بلا استفاده مانده و سیستم به جهت جایگزینی میبایست زمان زیادی را برای یافتن فضای آزاد اتلاف کند که این خود باعث کارکرد بیهوده هارد دیسک شده و عمر هارد را کوتاهتر کند و البته اگر عمل دیفرگمنت انجام نشود و فضای هارد بدون استفاده بماند خود سبب ایجاد بد سکتور هارد میشود. یک حالت به این شکل هست که خود ویروس نقش خراب کردن سکتور های هارد را دارد و در حالت دیگر به خاطر ساز و کار زیاد ویروس در هارد و بالا بردن کارکرد آن عمر مفید هارد را کاهش داده و سکتور را خراب میکند. زمانی که هارد دیسک کامپیوتر به صورت منطقه ای آسیب میبینت باید روشی جداگانه برای بازیابی اطلاعات به کار گرفت شود ، چرا که باید در نظر داشته باشیم این منطقه از پلاتر هارد دیسک لپتاپ یا کامپیوتر و یا هارد اکسترنال ما آسیب دیده است و باید به صورت کاملا خیلی ماهرانه اطلاعات را از آن منطقه خارج کنیم چراکه قطعا خود هارد دستگاه اجازه برداشت این اطلاعات را به کاربری که تحت سیستم عامل به محل ذخیره اطلاعات دسترسی دارد را نمیدهد .

بهتر است ابتدا از سیستم، دستگاه و هدف خود اطلاعات کافی داشته باشید، تا بتوانید هارد مناسبی انتخاب کنید. پس اگر قصد خرید هارد اکسترنال را دارید بهتر است به مطلب « بهترین هارد های اکسترنال بازار » سر بزنید. خرید هارد اینترنال HDD به شما کمک میکند که یک حافظه غیرفرار در اختیار داشته باشید. با توجه به اطلاعاتی که در اختیار شما قرار گرفت ، با یک جستجوی ساده می توانید هارد مورد نظر خود را انتخاب کنید و از ویــژگــی هــای آن مــطــلــع شــوید . با این حال ، به نظر می رسد هارد دیسک های خارجی بیشتر از هارد دیسک های داخلی خراب می شوند. هارد های نظارت تصویری که در بازار بیشتر از دو برند معروف سیگیت و وسترن دیجیتال (هارد بنفش) شناخته میشوند به صورت ویژه برای نصب دوربین های مداربسته طراحی و تولید شده اند. نرم افزار بهینه سازی نظارت که قابلیت اعتماد هارد را به 30 درصد افزایش میدهد و موجب کاهش از دست دادن داده ها خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید