هارد کامپیوتر چیست؟

هاردها 5 مگابایت و ابعاد آن در حد یک بخاریهای نفتی بود. این هاردها باید همیشه روشن باشند. باید بدانید که در زمان کار با کامپیوتر ، به علت مکانیکی بودن هد هارد دیسک ، نباید ضربه یا تکانی به هارد وارد شود در غیر این صورت می تواند باعث خرابی بخشی از هارد دیسک شود. علائم خرابی هارد کدامند ؟ اما یکی دیگر از دلایل سوختن یا خرابی هارد دیسک ها ، عدم استفاده از آنها است. دلایل خراب شدن هارد دیسک چیست ؟ یکی از اصلی ترین دلایل خراب شدن هارد دیسک ، ضربات فیزیکی و یا تکان های شدید کیس کامپیوتر در حین کار است. اگر در حین نصب ویندوز خطاهای مختلفی اجازه ی ادامه نصب ویندوز را به شما نمی دهد یعنی هارد شما مشکلات بد سکتور دارد و باید به صورت نرم افزاری رفع شود. اگر در حین انجام عملیات کپی کردن فایل ها ، ویندوز به شما اعلام خطا می کند ، یعنی مشکلاتی در سکتور های هارد وجود دارد. تمام هارد دیسک ها مقدار فضایى را به عنوان بافز یا حافظه در اختیار دارند تا عملیات و محاسبات انتقالات، سریع تر و مطمئن تر انجام شود. کارخانه های سازنده هارد دیسک توصیه می کنند هر چند ماه یکبار سیستم خود را روشن کنید و عملیات خواندن یا نوشتن از روی هارد را انجام دهید.

اما شاید به دلایلی مثل نداشتن حوصله و نبود امکانات، جهت اتصال هارد در داخل کیس و یا استفاده از آن روی لپ تاپ، با خود گفتهاید که چه خوب بود اگر هارد از طریق پورت USB به سیستم متصل میشد یا یک تبدیل هارد اینترنال به اکسترنال وجود داشت! برای متصل شدن هارد درایو رزرو بهتر است به توضیحاتی که بر روی آن است توجه کنید. درایو : موتوری است که صفحات مدور را به چرخش در می اورد. ورود هارد دیسک ها با نام هارد دیسک سخت از دهه ۱۹۶۰ میلادی آغاز شد دلیل این نام گذاری به علت جنس سخت و محکم صفحات هارد دیسک بود وبه اسانی خراب نمیشد و در ابتدا در سیستم های کامپیوتری مورد استقبال قرار گرفت. اسپیندل : میله ای که صفحات مدور هارد دیسک را به یکدیگر وصل کرده است . اگر از آن دسته کاربرانی هستید که نیاز مکرر به وصل کردن هارد به کامپیوتر و لپ تاپ از طریق USB دارید، پیشنهاد ما به شما استفاده از داک هارد است که یک وسیله جمع و جور شیک رومیزی برای کار شما خواهد بود. همهی ما میدانیم که یک هارد دیسک سالم معمولا صدای مشخصی از چرخش صفحهی دیسک دارد و صدای قطعات دیگر نیز بهوضوح شنیده میشود.

در ادامه این نوشته ما سعی بر آن داریم که شما را با انواع هارد و کارایی هر کدام از آنها برای استفاده و ذخیره سازی بیشتر آشنا کنیم. وقتی هارد دیسک خراب شود، تمامی دادههای ذخیره شده شما در آن غیرقابل دسترس میشوند و از بین میروند. تمامی مطالب هارد دیسک چیست مهم می باشد و بهتر است توجه لازم را در این زمینه داشته باشید . در اوایل اختراع این دیسک ها ، به انها Fixed Disk گفته می شد اما با گذشت زمان انان را Hard Disk نام گزاری کردند تا از فلاپی ها متمایز باشند . یک راه اتصال HDD شما به درگاه USB استفاده از مبدلهایی است که این قابلیت را دارند تا وسایلی نظیر هارد دیسک و درایو نوری SATA و IDE را به یک برد متصل کرده و از آن یک خروجی USB را به شما تحویل دهند. صرف نظر از اینکه با چه نامی صدا زده شود، هارد درایو اصلی معمولا شامل فولدر روت از سیستم عامل مورد استفاده، میباشد. شما از طریق این برنامهها میتوانید سوختن هارد خود را متوجه شده و راهکارهایی را برای حل آن در نظر داشته باشید. این نوع دیسک های سخت در سال 1950 اختراع شد ، درابتدا این دیسک ها با قطر 20 اینچ بودند و تنها اطلاعات کمی را در خود ذخیره سازی میکردند .

در این روش باید توجه داشته باشید که نوع مبدلی که از آن استفاده میکنید مطمئن و دارای کیفیت باشد تا هارد درایو شما دچار آسیب احتمالی نشود. برخی از هاردهای 2.5 اینچی ضخامت 12.5 میلی متری دارند که باید از باکس مخصوص استفاده کنید. در غیر این صورت باید روش متفاوتی را دنبال کنید. این مشکل بیشتر در زمان اتصال SD cardهای فرمت شده با لینوکس برای استفاده در رزبری پایها (Raspberry Pi) به چشم میخورد. روش دوم برای اتصال هارد دیسک اینترنال به USB استفاده از باکس هارد میباشد. علاوه بر موارد فوق ، گرد و غبار داخل کیس می تواند باعث داغ شدن بیش از حد هارد دیسک و در نتیجه اخلال در کار آن شود. در برخی مواقع مشکل عدم شناسایی هارد اکسترنال با این روش برطرف میشود. احتمال اینکه مشکل شما به صورت نرم افزاری حل شود زیاد است. حل کردن مشکل سرعت پایین دیسکسخت کار مشکلی نیست؛ تنها کافی کمی دقت داشته و مراحلي كه در ادامه توضيح داده شده را دنبال كنيد. این مبدلها در دو نوع USB 2.0 و USB 3.0 در بازار موجود بوده و دارای کیفیتهای متفاوتی هستند که بسته به نیاز شما قابل انتخاب و خریداری است.

دیدگاهتان را بنویسید