چگونه اطلاعات را هارد به هارد کنیم؟

سطح مغناطیسی هر یک از صفحات به تعداد زیادی نواحی مغناطیسی با اندازه میکرومتری تقسیم شده اند.که هر یک از آنها برای کد گذاری یک واحد دودویی منفرد شامل اطلاعات استفاده میشود. سیستمهای عامل متناوبا میزان ظرفیت را با استفاده از همین علامتهای اختصاری گزارش میکنند، البته با ترجمه آنها به صورت دودویی. در یک درایو ATA بزرگتر از ۸ گیگا بایت، مقادیر به صورت ۱۶۳۸۳ سیلندر، ۱۶ نوک، ۶۳ شیار برای سازگاری با سیستمهای عامل قدیمی تر میباشند . سرعت درایو قطعا یک عامل در طول عمر آن محسوب میشود، با این حال از آنجا که درایوهای سریعتر تولید حرارت بیشتری می کنند. بنابر این یک دیسک که توسط شرکت سازنده آن به عنوان “`۳۰ گیگا بایتی“` تعیین شده است ممکن است توسط ویندوز ۲۰۰۰ به دو صورت ۳۰۰۶۵۰۹۸بایتی و هم به صورت ۲۸٫۰ گیگابایتی بیان شود. البته این رابط دیگر منسوخ شده است و تمامی مادربوردهای جدید از این رابط پشتیبانی نمی کنند. این موضوع به خصوص در دستگاههای مبتنی بر باتری دارای اهمیت بیشتری است. شما هم مانند من حتما بسیاری از فایل های شخصی و ارزشمندی مانند اسناد ، فیلم ، فایل های صوتی و تصاویر بر روی هارد دیسک کامپیوتر خود ذخیره می کنیم اما این روزها به علت استفاده ی بسیاری از افراد از دستگاه هایی مانند لپ تاپ و یا استفاده از هارد اکسترنال ، حمل و جا به جایی این تجهیزات در طی گذر زمان ، عمر هارد را زودتر از زمان واقعی آن کاهش داده است .

بنابر این اگر پیچ تنظیم از یک انتها به سمت جلو فشرده شود، قطعه از سمت بالایی به سمت مرکز دیسک و اگر از انتهای دیگر فشرده شود، قطعه از قسمت بالایی به سمت لبههای دیسک حرکت میکند. باید توجه داشته باشیم که مقدار سیلندرها، نوکها، شیارهای یک درایو پیشرفته معادل مقادیر واقعی در هنگام کارکرد نیستند و در قسمت ذخیره سازی بیتها تعداد بخشهای مختلف توسط نواحی آنها شناخته میشوند. شما با خرید هارد اینترنال SSD میتوانید شرایط بهتری داشته باشید، اما در این زمان کنونی، باید هزینهی بسیار بیشتری نسبت به همان حجم مشخص در HDD بپردازید. بنابراین در چنین شرایطی شما هنگام خرید هارد اینترنال باید به چنین نکتهی مهمی توجه داشته باشید و به استفادهی ثابت از آن نگاه ویژهای داشته باشید. این نوع هارد نیز یک حافظه برای ذخیره دادهها است که برخلاف هارد اینترنال نمیتوان نرمافزارها را بر روی آن نصب کرد. هر قسمت مغناطیسی به صورت یک دو قطبی مغناطیسی میباشد که یک میدان مغناطیسی متمرکز در اطراف خود ایجاد میکنندکه این میدان نوک نوشتاری سطح مغناطیسی را با ایجاد یک میدان مغناطیسی قوی در اطراف آن مغناطیس میکند. زیرا امکان دارد داده های یک فایل در مکان های مختلفی بر روی دیسک ها ذخیره شوند ، بنابراین بازوی مکانیکی ممکن است بین قسمت های مختلف پلاتر جابجا شود.

داک هارددیسک معمولاً برای اتصال همزمان چند درایو به سیستم کاربرد دارد و معمولاً از اتصال هارددیسکهای قدیمی که پورت IDE دارند، پشتیبانی نمیکند اما تنوع مدلها زیاد است. نوک قرمز و سفید آن در قسمت انتهاِیی بازو قرار دارد. VCM جایی است که دسته نگهدارنده هد تقریبا در حالت بدون وزن قرار دارد و با کوچکترین الکترون وارده، شروع میکند به نوسان و حرکت دادن بازو. بازوی مکانیکی (Head Arm): این قسمت برای حرکت دادن هد بر روی دیسکها هستند. قسمت درونی یک دیسک سخت همراه با صفحات و محور چرخاننده موتوری با توپی متحرک.سمت چپ قسمت مرکزی بازوی محرک (نوک خواندن و نوشتن)قرار گرفته. سیمهای نارنجی رنگ کنار بازو نوک بازو را به قسمت کنترل مرتبط میکنند. صفحه فلزی نیم دایرهای در قسمت بالایی در گوشه سمت چپ قرار گرفته که در واقع یک آهنربای دایم جهت حرکت بازوست.پیچ تنظیم در قسمت پایینی قرار گرفته که شامل یک آهنربای ثانویه در قسمت زیر آن میباشد.

نقطه مرکزی (محور) شامل یک پیچ مدور میباشد که قبل از صفحه فلزی قرار گرفته. اولین دیسک سخت ۳٫۵ اینچی که قابلیت ذخیره ۱ ترا بایت اطلاعات را داشت از نوع الگو:هیتاچی دسک استار۷کی ۱۰۰۰ بود.این درایئ شامل ۵ صفحه بود که هر کدام ازحدود ۴۰۰ گیگا بایت حافظه تشکیل شده بود که قادر بود ۹۳۵٫۵گیگا بایت فضای قابل استفاده ایجاد کند. اما هارد اینترنال چیست و چگونه کار می کند؟ هارد اینترنال در کامپیوترهای مدرن چگونه است؟ و همچنین دسترسی به اطلاعات نیز بسیار سریعتر است. دیسک های سخت می توانند داده های بیشتری را نگه دارند و سریعتر از فلاپی دیسک ها هستند. از دیگر دلایل آسیب دیدگی هارد ها می توان به موارد زیر اشاره کرد: حرارت بالا، نوسانات برق، قطع یک باره منبع تغذیه و فرسودگی کابل ها. از معروف ترینزیر مجموعه های این وسیله، می توان اکسترنال را عنوان کرد که بسیاری از افراد با آن سر و کار دارند. چرخش صفحات باعث ایجاد یک جریان هوای گرددابی میشود که این جریان هرگونه ذرات و گرد و غبار را به سمت فیلتر حرکت میدهند. همین مسئله موجب افزایش محبوبیت حافظههای غیر مکانیکی مانند SSD در سالهای اخیر شده است که محدودیتهای آنها بیشتر براساس تراشههای مورد استفاده تعیین میشود.

دیدگاهتان را بنویسید