چیزهایی که از هارد کامپیوتر نمیدانید

می باشد، که برای لپ تاپ و سیستم، قاعدتا هارد داخلی یا اینترنال و یا به صورت خارجی که اکسترنال و قابل حمل می باشد در دو حالت HDD و SSD موجود می باشند. هارد مورد بحث ما هاردهای داخلی لپ تاپ می باشند که در حجم 32 گیگ تا چند ترابایت را می توان تهیه کرد. همچنین ۲.۵ اینچی مخصوص لپ تاپ و نوت بوک است. همچنین در داخل هارد دیسک ها یک فیلترینگ هوا برای فیلتر و خارج کردن گرد و غبار، جاسازی می شود . قسمت داخلی هارد دیسک ها معمولاً مهر و موم شده هستند تا از ورود گرد و غبار به داخل ، و اختلال در کار قطعات جلوگیری شود. این محصول، قابلیت پشتیبانی از ۱ تا ۶۴ دوربین را داراست. هاردی که می خرید بهتر است از قابلیت S.M.A.R.T پشتیبانی کند (که معمولاً این قابلیت را دارند) تا اشکال یابی هارد در آینده ساده تر باشد.هارد شرکت های مختلف درصد خرابی متفاوتی نسبت به شرکت های دیگر دارند که به HDD Failure Rate معروف است.

بعد از آن، همان شرکت اولین هارد با قابلیت حمل را در سال 1963 با حافظه 2.6 مگابایت تولید و توسعه داد. اولین هارد HDD در تاریخ 13 سپتامبر 1956 توسط شرکت IBM آمریکا با ظرفیت 5 مگابایت و هزینه ای معادل 50 هزار دلار آمریکایی، که آن هم غیر قابل جاسازی در کامپیوتر و جابجایی بود، تولید شد. شاید بتوان گفت هارد دیسک HDD، بهترین هارد اینترنال برای کامپیوتر میباشد اما به هیچوجه به خوبی بهترین هارد SSD نخواهند بود، با این حال این هاردها مزایای خاص خود را دارند. پیادهسازی روش قبلی که استفاده از هارد اکسترنال بود، نیاز به تجربه دارد و کمی خطرناک است. راحتترین روش این است که بر روی یکی دیگر از هاردهای داخلی مکبوک یا مک خود سیستم عامل لینوکس نصب کنید و یا بهتر از آن، از Virtual Machine یا ماشین مجازی استفاده کنید. اگر نمیتوانید هارد اکسترنال را باز کنید یا نمیخواهید گارانتی آن باطل شود، میتوانید از روش بعدی اقدام کنید. در نگاه اول فکر می کنید با هاردهای کاملا متنوعی رو به رو هستید اما در واقع وسترن تغییرات کوچکی بین مدل ها به وجود آورده که اگر عمیقا بررسی شوند، به این نکته پی خواهید برد و باز هم به نفع وسترن دیجیتال شده است.

سپس کنترل کننده مرکزی داده های خوانده شده را به دیسک کنترلر باز می گرداند تا مورد پردازش قرار گیرند .اما اگر دیسک کنترلر داده ای را برای ذخیره کردن به هارد دیسک بفرستد، در این صورت کنترل کننده مرکزی وظیفه دارد داده ها را تک به تک به هد ارسال کند تا قسمت هد این داده ها را به صورت صفر و یک در فضا های ذخیره سازی دیسک ذخیره کند. هر اطلاعاتی که برای ذخیره سازی به هارد دیسک ارسال می شود، تا زمانی که حذف نشود بر روی سکتورها، در مکان خود باقی خواهد ماند. کار این قسمت خواندن و نوشتن داده ها به صورت ۰ و ۱ (باینری) بر روی قسمت های بسیار ریز موجود در دیسک می باشد .زمانی که هد وظیفه ذخیره داده ها را دارد ، مقادیر مغناطیسی صفر و یک را در این قسمت های بسیار ریز قرار می دهد (با تغییر قطب مغناطیسی هر یک از مکان های ذخیره داده) و زمانی که قصد خواندن داده ها را دارد ، برعکس حالت نوشتن ، مقادیری را در هر یک از قسمت هایی که توسط کنترل کننده مرکزی مشخص می شود ، طبق قطب مغناطیسیشان حس کرده و بر اساس آن صفر یا یک منطقی معادلش را تحویل می دهد.

خواندن و نوشتن داده ها، که به صورت 0 و 1 یا باینری بر روی بخشهای بسیار ریز در دیسک است، بر عهده هد می باشد که توسط بازوی مکانیکی جابجا می شود. این قطعه به نوعی مغز هارد دیسک است که وظیفه کنترل کردن قسمت های مختلف هارد را بر عهده دارد.کار قسمت کنترل کننده مرکزی بسیار دقیق است . تراز کردن قطب های مغناطیسی برای خواندن و نوشتن باینری بر عهده Head می باشد. باکس هارد از نظر قیمت، گرانتر از تبدیل SATA و IDE به USB است و در واقع علاوه بر تبدیل، محفظهای ژلهای، پلاستیکی یا فلزی برای قرار دادن درایو را نیز شامل میشود. درنظر داشته باشید که نام پارتیشن اصلی یک هارد درایو که معمولا C است را نمیتوانید تغییر دهید. ذخیره به این صورت است که هد نوشتن، مکان های داده موجود بر روی پلاتر را طبق دستور صفر یا یک بودن، تغییر قطب می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید