8 مدل از بهترین هارد دیسک های اینترنال

در خرید باکس هارد به اندازهی درایوی که درون آن قرار میدهید، توجه کنید. اولین هارد HDD در تاریخ 13 سپتامبر 1956 توسط شرکت IBM آمریکا با ظرفیت 5 مگابایت و هزینه ای معادل 50 هزار دلار آمریکایی، که آن هم غیر قابل جاسازی در کامپیوتر و جابجایی بود، تولید شد. SSD هارد که مخفف solid-state drive می باشد و ترجمه فارسی آن درایو حالت جامد یا درایو حالت خشک نیز گفته می شود در سال 1991 توسط شرکت SanDisk ساخته شد که دارای ظرفیت ذخیره 20 مگابایت بود. همانطور که گفته شد، به دلیل کوچکتر بودن و ظریف تر بودن لپ تاپ نسبت به کامپیوتر، تمامی قطعات آن از جمله هارد باید تا جای ممکن از اندازه کوچکتری برخوردار بوده تا به سادگی در کنار قطعات دیگر در ظرفیت کم بدنه لپ تاپ جا گیرند. توجه کنید درایو هارددیسک ۳.۵ اینچی در فضای کوچکتر هارد اکسترنال ۲.۵ اینچی جای نمیگیرد! در خرید هارد کامپیوتر باید نوع رابط سیستم خود را بدانید. برخی دیگر نیز به جای یک کانکتور USB، دو کانکتور دارند و طبعاً برق موردنیاز از دو پورت USB کامپیوتر تأمین میشود تا درایو هارددیسک با مشکل کمبود برق و خاموش و روشن شدن روبرو نشود. تبدیلهای USB برای تبدیل هر دو نوع پورت به USB در بازار موجود است که قیمت آن نسبتاً پایین است.

حداکثر سرعت انتقال (نه لزوماً سرعت خواندن/نوشتن خود هارد) رابط ساتا برابر ۱۵۰ مگابایت در هر ثانیه (۱۵۰MB/s ) است. ۴.سرعت انتقال داده در SATA اکنون به ۶ گیگابایت در ثانیه میرسد، اما در IDE ۱۳۳ مگابایت در ثانیه است. نسخه های اولیه اتصالات SCSI فقط از رابط های موازی استفاده می کنند ، اما نسخه های جدیدتر به اتصالات سریالی امکان انتقال سریع تر داده را می دهد. در هر صورت اتصال هارددیسک به کامپیوتر با این نوع تبدیلها بسیار ساده است و در واقع هارددیسک شما به عنوان یک هارد اکسترنال در سیستم شناسایی شده و محتویات آن قابل انتقال است. حداکثر سرعت انتقال (نه لزوماً سرعت خواندن/نوشتن خود هارد) رابط پاتا یا آی دی ای یا آتا با توجه به نسل های مختلف آن از ۸.۳ مگابایت در هر ثانیه (۸٫۳MB/s ) تا ۱۰۰ مگابایت در ثانیه (۱۰۰MB/s ) است. ممکن است CD-Rom یا DVD-Rom شما با یک کابل جداگانه به مادربوردتان وصل شده باشد، به هر حال کافی است این کابل را از سی دی رام یا دی وی دی رام جدا کرده و به هارد مورد نظرتان وصل کنید. سپس کنترل کننده مرکزی داده های خوانده شده را به دیسک کنترلر باز می گرداند تا مورد پردازش قرار گیرند .اما اگر دیسک کنترلر داده ای را برای ذخیره کردن به هارد دیسک بفرستد، در این صورت کنترل کننده مرکزی وظیفه دارد داده ها را تک به تک به هد ارسال کند تا قسمت هد این داده ها را به صورت صفر و یک در فضا های ذخیره سازی دیسک ذخیره کند.

کار این قسمت خواندن و نوشتن داده ها به صورت ۰ و ۱ (باینری) بر روی قسمت های بسیار ریز موجود در دیسک می باشد .زمانی که هد وظیفه ذخیره داده ها را دارد ، مقادیر مغناطیسی صفر و یک را در این قسمت های بسیار ریز قرار می دهد (با تغییر قطب مغناطیسی هر یک از مکان های ذخیره داده) و زمانی که قصد خواندن داده ها را دارد ، برعکس حالت نوشتن ، مقادیری را در هر یک از قسمت هایی که توسط کنترل کننده مرکزی مشخص می شود ، طبق قطب مغناطیسیشان حس کرده و بر اساس آن صفر یا یک منطقی معادلش را تحویل می دهد. نوشتن اطلاعات توسط سیستم TFI (القای فیلم نازک) انجام میشود؛ درحالی که خواندن اطلاعات توسط دستگاهی براساس خاصیت مقاومت مغناطیسی تونل (TMR) امکانپذیر است. البته ممکن است شرایط محیطی نیز در از بین درفتن این داده ها اثر بگذارد. اندازه هر یک از این قسمت ها در حدود ۸۴۶ نانومتر است.معمولاً در هر هارد دیسک تعداد بیشتری از یک صفحه دیسک قرار می گیرد. قسمت پلاتر: وظیفه صفحات پلاتر حفظ داده ها به صورت صفر و یک در قسمت های بسیار ریز می باشد که به این بخش های بسیار ریز، سکتور گفته می شود و می توانند یک بیت را در خود ذخیره می کنند.

این قسمت های بسیار ریز سکتور (Sector) نامیده می شوند و توانایی نگهداری یک بیت را دارا می باشند. در حال حاضر این تکنولوژی در انواع SATA1، SATA2، SATA3 و SATA3.2 به بازار ارزه شده است که سرعتشان تقریباً 1.5، 3، 6 و 16 گیگا بیت در ثانیه میباشد. پیشنهاد ما این است که در انتخاب قاب مناسب دقت کنید زیرا اگر برای کمتر هزینه کردن قابی را خریداری کنید که از رابط USB 2.0 استفاده میکند ممکن است بعدا از اینکار پشیمان شوید زیرا هنگام کپی کردن اطلاعات در مقایسه با USB 3.0 با چند ساعت تاخیر مواجه میشوید. اگر کابل اتصال هارد اکسترنال از نوع USB Type-C باشد، از هر دو حالت میتوانید آن را به پورت USB کیس یا لپتاپ متصل کنید. در عکس زیر شما میتوانید دو باکس هارد اکسترنال ساتا را مشاهده کنید. قسمت بازوی مکانیکی می تواند سر Head را از مرکزی ترین نقطه دیسک (Platter) تا کناری ترین نقطه آن ببرد .برای هر دیسک دو بازوی مکانیکی همراه با سر هد وجود دارد. ۲.۵۴ سانتی متر) از این صفحات حدود ۳۰۰۰۰ قسمت ریز برای ذخیره وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید